Aktualności

Subotnik ukraińsko – polski zgromadził kilkadziesiąt osób. Kolejny teren zielony posprzątany

Maj 17, 2022

W Subotniku ukraińsko – polskim wzięło udział ponad 80 osób, głównie z Ukrainy, ale nie zawiodła też grupka wolontariuszy z polskiej strony. W efekcie udało się zebrać prawie dwa pełne kontenery śmieci. Ale to nie jedyny efekt akcji.

W tej specjalnej edycji akcji SprzątaMy dzielnice porządki w okolicach skweru nad Ślepiotką robiły głównie kobiety – mieszkające w akademikach w Ligocie uchodźczynie z Ukrainy i ich dzieci. Koordynacji wydarzenia podjęło się jak zawsze Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, we współpracy z miastem i społecznością akademików. Nie zawiedli zaangażowani mieszkańcy Katowic np. znana z poprzednich akcji pani Jola z Zawodzia, aktywna rodzina z Bogucic, czy członkinie Śląskiego Ruchu Klimatycznego oraz Inicjatywy Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba. Do działań włączyli się nawet dziennikarze lokalnych mediów. Efekt to prawie dwa kontenery odpadów: szkła, plastiku, opon i złomu oraz – co najważniejsze – kolejny wspólnie i solidnie posprzątany teren zielony, który dzięki sprzątaniu odkryli też nasi goście.

Jak zawsze podczas akcji SprzątaMy Dzielnice, tak i tym razem katowicką kranówkę dostarczyły Katowickie Wodociągi, które starują z akcją po ukraińsku, promującą picie wody z kranu. Picie kranówki podobnie jak segregowanie odpadów nie jest w Ukrainie przyjęte. Wydział Kształtowania Środowiska zadbał o worki, rękawice, kontenery czy sanitariaty, w tym wodę do mycia rąk. Z inicjatywą sprzątania wyszli sami Ukraińcy mieszkający w Ligocie. To był ich sposób na podziękowanie katowiczanom za pomoc i gościnę. My też dziękujemy!