Aktualności

Rusza zbiórka artykułów szkolnych dla dzieci z Ukrainy. Pakiety żywnościowe dla rodzin goszczących

Marzec 7, 2022

Żywność z długim terminem ważności, buty, kapcie, maszynki do golenia czy grzebienie do włosów – to w tej chwili najpilniejsze potrzeby jeśli chodzi o zbiórkę dla obywateli Ukrainy.

Rusza także zbiórka artykułów szkolnych. Przekazane zostaną one dzieciom, które uczęszczają na zajęcia do katowickich szkół.

Od 8 marca pakiety żywnościowe przygotowywane z zebranych produktów będą przekazywane tym, którzy dali schronienie przed wojną rodzinom z Ukrainy. 

W województwie śląskim zakwaterowano ponad 4 tys. obywateli Ukrainy. Tylko w ciągu doby miejsce do spania znajduje tu nawet 900 osób. Wciąż potrzebna jest szeroko zakrojona pomoc. Do najpotrzebniejszych rzeczy w tej chwili należą: buty, kapcie, bielizna, skarpetki, kurtki, kołdry, poduszki, pościele, kawa, herbata, dżem, gotowe dania w słoikach, konserwy, olej, mleko, pomidory w puszce, chusteczki higieniczne, proszki do prania, worki na śmieci, maszynki i rzeczy do golenia, szczotki i grzebienie do włosów, torby oraz walizki. Zbiórki przede wszystkim są prowadzone w katowickich szkołach, w godzinach 8:00 – 19:00.

– Dziękujemy za tak liczby odzew mieszkańcom Katowic i okolic. Wszystkie zebrane dary są na bieżąco wykorzystywane. Część rzeczy, dzięki specjalnym transportom, trafia na Ukrainę. Część przekazujemy osobom, które decydują się przyjechać i zostać w Katowicach – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. – Coraz więcej rodzin z dziećmi zakwaterowanie znajduje właśnie w Katowicach. Stąd do puli zbieranych rzeczy dołączają artykuły szkolne. Dzieci z Ukrainy mogą chodzić do katowickich szkół lub brać udział w zajęciach integracyjnych organizowanych w szkolnych świetlicach. Potrzebne są im jednak zeszyty, bloki, kredki i inne przybory szkolne. Wierzę, że i tym razem jako mieszkańcy miasta staniemy na wysokości zadania – dodaje prezydent.

Najmłodszym przydadzą się także farby, tornistry, piórniki i ubrania. Te rzeczy przyjmowane są w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach. Pozostałe rzeczy z listy są zbierane przez katowickie szkoły. Prosimy, by przekazywane rzeczy były nieużywane, oryginalnie zapakowane i by były to wyłącznie artykuły z listy – to ułatwia proces sortowania i przekazywania darów. W przypadku żywności – najważniejsze, by ta miała długą datę ważności i nie musiała być przechowywana w lodówce.

Pakiety żywnościowe dla mieszkańców

Od 8 marca wydawane będą w Katowicach pakiety żywnościowe. Rodziny, które przyjęły pod swoje dachy obywateli Ukrainy od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 15:00, powinny w tym celu zgłaszać się do Terenowych Punktów Pomocy Społecznej MOPS. Takich punktów na terenie miasta jest 10. W paczkach znajduje się żywność z długim terminem ważności.

Lista oddziałów:

TPPS nr 1 ul. Andrzeja 10, tel. 251 60 99

TPPS nr 2 ul. Warszawska 42, tel. 253 77 30

TPPS nr 3 ul. Oblatów 24 , tel. 258 07 09

TPPS nr 4 ul. Gliwicka 96, tel. 353 02 78

TPPS nr 5 ul. Dębowa 16,  tel. 254 70 61

TPPS nr 6 ul. Czecha 2, tel. 209 00 23

TPPS nr 7 ul. Świdnicka 35a, tel. 252 56 35

TPPS nr 8 ul. Łętowskiego 6a, tel. 206 15 68

TPPS nr 9 ul. Krakowska 138, tel. 255 35 67

TPPS nr 10 ul. Krakowska 138,  tel. 256 80 39

Zbiórka pieniędzy

Trwa zbiórka pieniędzy, którą prowadzi Fundacja In Corpore. Numer konta to 02109020110000000115111518 – Santander Bank z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”. Środki finansowe zostaną przeznaczone na pomoc obywatelom Ukrainy – kupowane są za nie leki, żywność, itp.

Dam pracę – to też pomoc dla Ukrainy

Szukamy także miejsc pracy dla obywateli Ukrainy. Pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem proszeni są o zgłoszenie się do Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach. W tym celu wystarczy wysłać e-maila na adres: ofertypracyukraina@katowice.praca.gov.pl. Wiadomość powinna zawierać: nazwę i adres firmy, stanowisko pracy, liczbę poszukiwanych osób, opis warunków pracy, dane kontaktowe i informację o ewentualnej możliwości zakwaterowania.

Już miejsce pracy w jednej z katowickich szkół znalazła nauczycielka pochodząca z Ukrainy. Została zatrudniona w charakterze pomocy nauczyciela. W piątek dziecko, które wcześniej trenowało hokej na Ukrainie, zostało przyjęte przez Naprzód Janów. Staramy się pomagać jak tylko możemy – mówi Grażyna Burek, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice.

Punkty pomocy w Katowicach

Na terenie Katowic działają trzy punkty prowadzone przez miasto, w których udzielana jest pomoc obywatelom Ukrainy. Pierwszy – punkt powitalny, zlokalizowany został na pierwszym piętrzę budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ulicy Sądowej. Drugi – punkt pomocy doraźnej, powstał przy skrzyżowaniu ulicy Młyńskiej z Pocztową, w dawnym budynku Urzędu Miasta. A trzeci – punkt dziennej pomocy doraźnej, działa przy ulicy Wita Stwosza 7.