Aktualności

Nie siej śmieci, posiej łąkę! W zamian za elektrośmieci mieszkańcy dostaną nasiona i kompost

Maj 4, 2021

Oddaj elekrośmieci a w zamian odbierz nasiona łąk kwietnych i kompost! Katowice wspólnie z MPGK walczą z procederem wyrzucania zużytego sprzętu elektrycznego do lasu, ale też wystawianiem w wiatach śmietnikowych a nawet na miejskie chodniki.

 Jednym ze sposobów walki z problemem wyrzucania śmieci w miejscach publicznych w Katowicach jest od czterech lat akcja SprzątaMy Dzielnice. Mieszkańcy organizują się i sprzątają kilka wybranych w głosowaniu terenów zielonych, znajdując też zawsze dużo zużytego sprzętu elektrycznego.  Pierwsze sprzątanie w tym roku ruszy 8 maja, tego samego dnia odbędzie się też akcja „Nie siej śmieci, posiej łąkę”. – Widzimy, że kwestia wyrzucania elektrośmieci bywa problematyczna, dlatego szukamy kolejnych sposobów dotarcia z informacją do mieszkańców. Zachęcamy, żeby elektrośmieci oddać do punktu zbiórki odpadów, a w zamian odebrać nasiona łąk kwietnych i siać je w swoim otoczeniu – od donic na balkonach po ogródki działkowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Do nasion Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej dołączy kompost, wyprodukowany z odpadów zielonych, który jest naturalnym nawozem i służy do polepszenia jakości gleby.

Akcja jest elementem miejskiego programu „KATOobywatel”, podobnie jak projekt „SprzątaMy Dzielnice” czy „SiejeMy Łąki Kwietne”. – Staramy się zachęcać mieszkańców do wspólnego dbania o nasze otoczenie, do wzięcia za nie odpowiedzialności. Dzięki takim akcjom zwracamy uwagę  na problem dzikich wysypisk i gospodarkę obiegu zamkniętego, ale też na kwestię bioróżnorodności w mieście i adaptacji do zmian klimatu. W tym wypadku zachęcamy mieszkańców do miejskiego ogrodnictwa  – dodaje Marcin Krupa.

Nasiona i kompost będą czekały w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów przy ul. Milowickiej 7A, w godz. od 8 do 13 (8 maja, sobota). Mieszkańcy, którzy w tym czasie przywiozą zużyty ale kompletny sprzęt RTV/AGD lub baterie, w zamian mogą liczyć na nasiona łąk kwietnych z Fundacji Łąka i kompost (Kompovit). Ilość nasion i kompostu będzie uzależniona od ilości i rodzaju przywiezionego elektrosprzętu czy baterii. Każda koperta zawiera 10 g nasion, wystarczających na obsianie ok. 5 m.kw. terenu. To ozdobna mieszanka kwiatów polnych, które łatwo kiełkują i są wytrzymałe. Można je wysiewać w maju, ale też później, jeśli będziemy traktować je jak rośliny ozdobne i podlewać. Zakwitają szybko, w ciągu 6 – 8 tygodni. W mieszance są: chaber bławatek, kąkol polny, mak polny, ostróżeczka polna, rumian polny, rumianek pospolity, wyka kosmata czy złocień polny. Do kopert dołączona będzie instrukcja zakładania łąki. Kompost (Kompovit) pakowany jest w worki po ok. 3 kg, ale należy pamiętać, że stosuje się go jak nawóz i miesza z ziemią.

Elektrośmieci oddasz na telefon 

Zgodnie z przyjętymi zasadami i Regulaminem Utrzymania Czystości w Gminie Katowice elektrośmieci przyjmowane są od mieszkańców Katowic w każdym z czterech Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów (PSZOK), w ramach uiszczanej opłaty śmieciowej (adresy PSZOK-ów można znaleźć tutaj: https://www.mpgk.com.pl/dla-mieszkancow/punkty-zbiorki-odpadow). Poza tym każdy klient przy zakupie nowych urządzeń ma możliwość oddania starych już w sklepie lub przy dostawie nowych do domu.  – Pomimo takich możliwość znajdujemy niestety porzucony sprzęt w lasach, na chodnikach, przy wiatach śmietnikowych. A po raz kolejny trzeba też przypomnieć, że elektrosprzęt podobnie jak opony czy gruz, nie zalicza się do wielkogabarytów i nie jest z nimi odbierany – mówi Robert Potucha, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach.

Żeby jeszcze bardziej wyjść naprzeciw mieszkańcom, od 1 lipca w Katowicach ruszy program odbioru dużych odpadów RTV/AGD (drobne elektrośmieci mogą być jedynie dodatkiem do dużego) bezpośrednio z nieruchomości. Mieszkaniec będzie mógł umówić się telefonicznie na odbiór takiego sprzętu, w uzgodnionym dniu i przedziale czasowym.

Elektrośmieci groźne dla środowiska i człowieka

Elektroodpady nie są bezpieczne dla środowiska, a niektóre, szczególnie stare urządzenia posiadają w swym składzie groźne dla człowieka substancje. Np. stare lodówki czy zamrażarki zawierają amoniak, a w produkcji telewizorów kineskopowych wykorzystywano toksyczne dla żywych organizmów związki rtęci. Każdy rodzaj odpadu jest w inny sposób przetwarzany i zagospodarowywany. Im wcześniej posortujemy odpady, tym mniej pracy i kosztów trzeba będzie ponieść, żeby przygotować je do dalszego przetworzenia. Ostatecznie każdy rodzaj odpadów trafia na inną specjalistyczną instalację przetwarzania.

Elektrośmieci trafiają m.in. do lasu jak tu przy ul. Milowickiej, chociaż przy tej samej ulicy mieście się Gminny Punkt Zbiórki Odpadów. Tu elekrośmieci oddamy legalnie i bezpłatnie. Na zdjęciu akcja SprzątaMy Dąbrówkę Małą. Fot. Agnieszka Majnusz

Baterie są odpadem niebezpiecznym, a ze względu na technologię wykorzystywaną w ich produkcji porzucone byle gdzie mogą stanowić niebezpieczne źródło zanieczyszczeń dla środowiska naturalnego. Baterie można oddawać do GPZO oraz w wyznaczonych miejscach na terenie Katowic – między innymi w placówkach oświatowych, domach kultury. Specjalne pojemniki na baterie znajdują się również w niektórych placówkach handlowych sprzedających sprzęt TV i AGD. Baterie, podobnie jak elektrośmieci powinny być zbierane osobno, po pierwsze ze względu na swoje niebezpieczne właściwości fizyko-chemiczne, po drugie ze względu na możliwość ponownego ich przetworzenia i wykorzystania w produkcji.

Miejsca nielegalnie pozostawionych odpadów, w tym elektrośmieci, powinny zostać zgłoszone do właściciela/zarządcy terenu na którym się znajdują. On odpowiada bezpośrednio za ich uprzątnięcie. Jeśli nie jest to możliwe należy powiadomić Straż Miejską, która może spróbować znaleźć winnego, zobligować go do uprzątnięcia terenu i nałożyć na niego  karę za zaśmiecanie. Dopiero w ostateczności sprawa trafia do operatora rynku, czyli w Katowicach do MPGK.  Niestety wiąże się to z ponoszeniem dodatkowych kosztów, które ostatecznie regulują mieszkańcy w opłacie śmieciowej. Im więcej nielegalnych miejsc pozostawiania odpadów tym wyższa opłata śmieciowa. Przypadki nielegalnego wystawiania elektroodpadów pojawiają się w zasadzie jedynie w zabudowie wielorodzinnej.

Nasiona za elektrośmieci (do wyczerpania zapasów): Milowicka 7A (g. 8.00 – 13.00), 08.05

  • za kompletny duży sprzęt (np.  lodówka, zamrażarka, duży telewizor) – 3 paczki nasion (każda wystarczy do obsadzenia 5 m.kw. terenu) i dwa worki Kompovitu (każdy po ok. 3 kg)
  • za drobniejszy sprzęt (np. mały TV, monitor, komputer) – 2 paczki nasion i 1 worek Kompovitu
  • za drobny sprzęt elektryczny (np. lokówka, suszarka do włosów, zabawki elektryczne) i baterie (25 sztuk) – 1 paczka nasion i 1 worek Kompovitu

UWAGA: W przypadku zainteresowania większą ilością Kompovitu (max. do 100 kg) będzie możliwość indywidualnego umówienia się na odbiór w innym dniu.

Więcej informacji: 

Jak wysiać łąkę? Więcej informacji tutaj: http://laka.org.pl/o-lakach/jak/