Aktualności

Katowice pomagają obywatelom Ukrainy: 300 łóżek, 150 ton darów, dzieci w szkołach i przedszkolach

Marzec 9, 2022

Katowice pomagają obywatelom Ukrainy

Blisko 1300 osób obsłużonych wyłącznie w punkcie powitalnym funkcjonującym w budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach, około 150 ton darów , prawie 250 dzieci biorących udział w zajęciach organizowanych przez katowickie szkoły. To pierwsze statystyki dotyczące skali pomocy, jaką obywatele Ukrainy są objęci w Katowicach.

Pomoc liczona w tonach

– Zdecydowaliśmy się na uruchomienie kilku punktów na terenie Katowic, by udzielać niezbędnej pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przyjeżdżają do miasta. Dziś widzimy, że te punkty świetnie się sprawdzają i odpowiadają na zapotrzebowanie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Pamiętajmy, że nie wiadomo jak długo wojna na Ukrainie będzie trwała. Nasza pomoc jest potrzebna nieustannie i to w różnym zakresie. Dlatego bardzo proszę o dalsze wspieranie, oczywiście w miarę własnych możliwości, wszelkich zbiórek – apeluje prezydent.

Blisko 1300 osób z Ukrainy obsłużył od początku swojej działalność punkt powitalny, zlokalizowany na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego, przy ul. Sądowej. W tym miejscu można liczyć na ciepły napój i posiłek. Rozdawane są także kosmetyki i jedzenie dla zwierząt. Udostępniony został węzeł sanitarny, a miejsce wyposażono w kącik dla dzieci.

W punkcie dziennej pomocy doraźnej, przy ul. Wita Stwosza 7, każdego dnia przygotowywanych jest 200 śniadań, obiadów i kolacji. Liczba posiłków wydawanych posiłków w najbliższych dniach jeszcze zostanie zwiększona. Punkt pomocy doraźnej, działający przy skrzyżowaniu ul. Młyńskiej z Pocztową, niemal każdego dnia jest zapełniony. Nocującym tam osobom na bieżąco szukane jest miejsce zakwaterowania.

Punkt dla cudzoziemców przy ul. Młyńskiej oferuje szeroką pomoc

Cały czas rozszerzana jest baza łóżkowa dla obywateli Ukrainy. Do akcji włączane są kolejne obiekty na terenie Katowic.  W tej chwili tylko miasto uruchomiło 300 miejsc noclegowych. Zdecydowana większość z nich jest zajęta.

137 palet z zebranymi darami zostało już przetransportowanych do potrzebujących. Ponad 100 palet zostało wysłanych bezpośrednio na Ukrainę – do Lwowa i Kijowa. Pozostałe trafiły do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W tej chwili w magazynach znajduje się: 41 palet z środkami czystości/higieny, 8 palet z żywnością, 11 palet z wodą i 12 palet ze słodkimi napami. W ciągu najbliższych dniach te produkty także zostaną dostarczone do potrzebujących.

Coraz więcej dzieci w szkołach

Rośnie liczba dzieci z Ukrainy, które zgłaszają się do katowickich szkół i przedszkoli, by uczęszczać na organizowane przez nie zajęcia. W przypadku przedszkoli, do 7 marca, było to 74 dzieci. W szkołach podstawowych, w ostatnich dniach, pojawiło się blisko 158 dzieci o pochodzeniu ukraińskim. Natomiast do szkół ponadpodstawowych zgłoszona została 12 dzieci, które już chodzą na zajęcia.

– Liczba dzieci, które chcą uczestniczyć w zajęciach szkolnych i integracyjnych rośnie z dnia na dzień. W ostatnich dniach widzimy coraz większe zainteresowanie zajęciami – mówi Grażyna Burek, zastępca naczelnika wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice. –  Zatrudnienie w katowickich placówkach oświaty znalazły już trzy osoby o pochodzeniu ukraińskim. Jedna z pań została zatrudniona w charakterze pomocy nauczyciela. Zatrudniliśmy także kucharkę i sprzątaczkę. To także forma pomocy – podkreśla Grażyna Burek.

Od wczoraj w ramach zbiórki przyjmowane są także artykuły szkolne, takie jak: piórniki, plecaki, zeszyty, kredki, farby, bloki rysunkowe, itp. Można je przynosić do Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej, które od poniedziałku do soboty czynne jest w godzinach 9:00-17:00, natomiast w niedzielę w godzinach 9:00-13:00. W razie dużego zainteresowanie godziny otwarcia CIT-u zostaną wydłużone.

Odzież dla potrzebujących

Około 150 ton darów udało się już zebrać w ramach zbiórek darów organizowanych w mieście. Duża część to ubrania. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Katowicach trwa sortowanie odzieży, która trafiła tam w ramach zbiórek i nie zostanie przetransportowana na Ukrainę. Ubrania są segregowane pod kątem ogólnego stanu (czystość, kompletność, minimalny poziom zużycia) i układane wg typów (kobiety, dzieci wg wieku, mężczyźni) i rodzajów (swetry, spodnie, kurtki, buty itd.). Zgłaszać mogą się po nie potrzebujący obywatele Ukrainy. Odzież wydawana jest codziennie w godzinach 9.00-18.00 przy ul. Szopienickiej 70 (korty na Janowie).

Potrzebna żywność

Od 8 marca przygotowane pakiety żywnościowe trafiają do potrzebujących rodzin z Ukrainy. Wydawane są one w Terenowych Punktach Pomocy Społecznej MOPS, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-15:00. W związku z tym wciąż potrzebna jest żywność. Zbierane są produkty suche, które nie wymagają przechowywania w lodówkach. Przede wszystkim mowa o: makaronach, gotowych daniach w słoikach, konserwach, oleju, mleku, pomidorach w puszce, dżemach, kawie czy herbacie. Produkty spożywcze można przynosić do katowickich szkół w godzinach 8:00-19:00.