Aktualności Nagrody i wyróżnienia

KATOobywatel zwycięzcą w konkursie Transformative Action Award 2020. Finał w Monachium

Październik 2, 2020

Katowice zwyciężyły w konkursie Transformative Action Award 2020 za projekt KATOobywatel. Nagrodą jest m.in. 10 tys. euro dla miasta na zrealizowanie kolejnego projektu.

Transformative Action Award to europejska nagroda za działanie wspierające zrównoważony rozwój, współorganizowana przez ICLEI – Samorządy lokalne na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Kraj Basków i miasto Aalborg (Dania) oraz wspierana przez Europejski Komitet Regionów i Europejski Bank Inwestycyjny.  Zwycięzca nagrody Transformative Action Award 2020 został ujawniony podczas internetowej ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się 1 października w ramach 9. Europejskiej Konferencji na temat Zrównoważonych Miast w Monachium. Konferencje od 25 lat wzywają do przyspieszenia oddolnych działań  i zmian, odbywają się co trzy lata i są platformą wymiany doświadczeń między Unią Europejską a samorządami.

Moment ogłoszenia wyników podczas organizowanej on – line 9. Europejskiej Konferencji na temat Zrównoważonych Miast w Monachium.

W Katowicach ceremonię śledziła grupa osób, zaangażowanych w projekt, miasto reprezentował wiceprezydent Mariusz Skiba. W chwili ogłoszenia wyników, organizatorzy konferencji połączyli się z Katowicami. – Projekt KATOresident jest tworzony przez wielu partnerów, oczywiście pracowników Urzędu Miasta i jednostek miejskich, ale też organizacje pozarządowe, instytucje i firmy prywatne, a przede wszystkich mieszkańców Katowic. Ze względu na Covid i rosnącą liczbę przypadków koronawrusa, jesteśmy tutaj dzisiaj w małej grupie, ale jest to sukces bardzo wielu zaangażowanych ludzi. Dziękuję w naszym wspólnym imieniu kapitule konkursu i gratuluję pozostałym finalistom  – powiedział Mariusz Skiba.

  • Do niedawna Katowice kojarzone były z górnictwem, hutnictwem i przemysłem ciężkim. Dziś chcemy być liderem ekoinnowacji. Jesteśmy przekonani, że nie uda się to, bez angażowania całej społeczności w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W Katowicach każdy, dosłownie każdy, może poczuć, że ma wpływ na otaczającą go rzeczywistość. Może poczuć satysfakcję z posadzonego własnoręcznie drzewa, z naprawionej z jego inicjatywy ławki czy chodnika. Może wspólnie z sąsiadami posprzątać las i posiać łąkę w starej, zapomnianej donicy w mieście. Wspólnie tworzymy małe wielkie zmiany. Ta nagroda stawia nas w rzędzie miast, które zdecydowały się na innowacje, żeby lepiej wykorzystać potencjał mieszkańców. To oni są naszymi najlepszymi ambasadorami – dodał.

Nagrodą dla zwycięzcy jest m.in. 10 tys. euro na rozpoczęcie kolejnego działania transformacyjnego, międzynarodowa promocja i prawo do miana „Transformacyjnego działania roku 2020”. 

Więcej o konkursie i projekcie KATOobywatel tutaj: https://katoobywatel.katowice.eu/aktualnosci/katowice-w-finale-konkursu-transformative-action-award-2020-za-projekt-katoobywatel/