Aktualności Nagrody i wyróżnienia

KATOobywatel Roku 2019: trójka mieszkańców Katowic, którzy obywatelsko zmieniają miasto

Styczeń 3, 2020

Chcieliśmy podziękować mieszkańcom Katowic, którzy szczególnie angażowali się w działania związane z projektem KATOobywatel, uruchomionym przez miasto w 2018 roku. To m.in. akcje społeczne, narzędzia internetowe i kampanie, które służą budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Tytuły KATOobywateli ROKU przyznaliśmy subiektywnie trzem osobom, obserwując ich konsekwencję, pracowitość i dobrą energię, którą zarażają innych.

  • Elżbieta Dąbrowska – Seweryn  – KATOobywatel ROKU w kategorii “porządkowanie miasta”
fot. Krzysztof Blachnicki

Pani Elżbieta Dąbrowska – Seweryn od dwóch edycji towarzyszy nam w akcji SprzątaMY Dzielnice. Nie unika najtrudniejszych prac i często zaangażowaniem mogłaby zawstydzić niejednego mężczyznę. Jest starszym wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Działa też na rzecz osób 60 + w Stowarzyszeniu Aktywni Silesia i w Radzie Seniorów Miasta Katowice. Kobieta z klasą, która udowadnia, że dbanie o porządek w mieście jest zawsze w dobrym stylu 😉 

  • Marcin Zawadzki – KATOobywatel ROKU w kategorii “naprawianie miasta”  
fot. Marcin Zawadzki/Facebook

Sam zgłosił ponad 1300 alertów w ramach aplikacji Naprawmyto.pl, z których ponad tysiąc zostało naprawionych. Na facebooku założył fanpage NaprawiaMy Koszutkę, gdzie dokumentuje efekty napraw i zachęca innych do działania. Prywatnie operator w jednej z dużych stacji telewizyjnych. Od niedawna członek Rady Jednostki Pomocniczej Koszutka. Jest dowodem na to, że od naprawiania miasta można się uzależnić 😉

  • Tomasz Kuczyński  – KATOobywatel ROKU w kategorii “zazielenianie miasta”

Dzięki jego zgłoszeniom w aplikacji “wCOP drzewo” posadziliśmy w Katowicach kilkadziesiąt drzew. Tomasz Kuczyński jest wieloletnim dziennikarzem sportowym Dziennika Zachodniego, od lat zaangażowanym w sprawy Katowic. Do Rady Jednostki Pomocniczej w Śródmieściu dostał się ostatnio z najlepszym wynikiem. Dowód na to, że dziennikarz też może zostać KATOobywatelem. 

KATOobywatele Roku odebrali wyróżnienia podczas corocznego spotkania prezydenta Katowic z organizacjami pozarządowymi. Tego samego wieczoru wręczona została nagroda im. Józefa Kocurka w dziedzinie działalności społecznej.  Społecznikiem Roku 2019 został Ignacy Walenty Nendza, polski alpinista, grotołaz, przewodnik górski i działacz harcerski. Urodził się i wychował na katowickim Wełnowcu.

Zdjęcie główne, ilustrujące tekst na stronie, pochodzi z profilu Tomasza Kuczyńskiego na Facebooku.