Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/katowic/domains/katoobywatel.katowice.eu/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Światowe Forum Miejskie: KATO Urban Corner w centrum Katowic otwarte dla mieszkańców i naszych gości - KATOobywatel
Aktualności

Światowe Forum Miejskie: KATO Urban Corner w centrum Katowic otwarte dla mieszkańców i naszych gości

Czerwiec 13, 2022

Światowe Forum Miejskie wychodzi do mieszkańców i uczestników. KATO Urban Corner – to wystawa, miejsce spotkań i przestrzeń do realizacji ciekawych warsztatów, otwarta dla mieszkańców i osób z całego świata aż do końca września! To pierwsza z 11 stref na mieście WUF.

– Katowice to miasto o niezwykłej energii, ogromnym potencjale i kapitale społecznym. Chcemy to pokazać podczas zbliżającego się Światowego Forum Miejskiego, dlatego realizujemy 11 stref, pierwsza z nich znajduje się przy ul. Pocztowej 5. Pod nazwą KATO Urban Corner kryje się przestrzeń, w której będziemy zastanawiać się, co jest kluczowe dla poprawy jakości życia w mieście. To nie jest zwykła wystawa, a miejsce spotkań i pełne interakcji. Zachęcam do wspólnej debaty, bo może ona wpłynąć na przyszłość każdego z nas i przyszłych pokoleń – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przychodząc do KATO Urban Corner można zobaczyć interaktywną wystawę o Celach Zrównoważonego Rozwoju, zagrać w gry online oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach – pełne kalendarium dostępne jest na stronie internetowej www.katourbancorner.pl. Sama wystawa jest pomyślana jako proces, który w kilku krokach pozwala nam na wyciągnięcie wniosków i wprowadzenie ich w życie. Na początku zapoznajemy się z 17 celami zrównoważonego rozwoju na przykładzie Katowic, następnie dowiadujemy się jak można je realizować w mieście, a na koniec otrzymujemy szansę przymierzyć je do siebie i poznać proste sposoby na to, jak my możemy przyczyniać się codziennie do ich spełniania. Wystawa została przetłumaczona również na język angielski, dzięki czemu osoby z zagranicy mogą korzystać z tej atrakcyjnej przestrzeni.

– Chcemy, aby KATO Urban Corner było otwarte na budowanie relacji, spotkania i uczenie się poprzez doświadczanie. Razem z Partnerami i ekspertami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju zaplanowaliśmy ponad 50 ciekawych wydarzeń – odwiedzą nas m.in. Areta Szpura czy Filip Springer – zaplanowaliśmy też szereg bezpłatnych warsztatów, gry miejskie oraz projekcje filmów – mówi Małgorzata Żmijska z Mamy Projekt.

KATO Urban Corner będzie otwarte do końca września 2022 na rogu ul. Pocztowej i Młyńskiej. Wstęp darmowy. Godziny otwarcia: środa – niedziela 12:00 – 18:00. W czasie trwania konferencji World Urban Forum 11 (26-30 czerwca) 12.00 –  20:00. KATO Urban Corner powstało na zlecenie Urzędu Miasta Katowice. Zadanie realizowane jest ze środków budżetu państwa.

KATO Urban Corner to pierwsza z 11 stref WUF na mieście. Pozostałe będą otwierane w kolejnych dniach, aż do 26 czerwca. Oto one:

 • Metrolab – Strefa dyskusji o mieście i polityce miejskiej w rożnych kontekstach: transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii, gospodarki oraz tożsamości społeczno-kulturowej.
 • Miasteczko młodych – Strefa plenerowa w zielonej przestrzeni Parku Boguckiego. Będą w niej organizowane liczne atrakcje skierowane przede wszystkim do młodzieży.
 • Strefa relaksu – Będzie to miejsce przeznaczone do odpoczynku i relaksu.
  W spokojnej atmosferze strefy będzie można pogłębić wiedzę o kierunkach rozwoju świata wyznaczonych przez cele zrównoważonego rozwoju.
 • Strefa nauki – Spotkania przyjmą formę wykładów, debat i warsztatów oraz innych form aktywności, zarówno w plenerze – w ustawionych w tym celu namiotach – jak i wewnątrz budynków Uniwersytetu Śląskiego.
 • Strefa innowacji – W Strefie innowacji podczas warsztatów, pokazów, debat oraz spotkań z praktykami i ekspertami zostaną poruszone tematy szeroko rozumianej innowacyjności miejskiej, projektów impactowych i rozwiązań smart city.
 • Strefa centrum – w głównej przestrzeni rynku stanie scena, na której nie zabraknie muzycznych niespodzianek, będzie też okazja do wzięcia udziału w wieczornych potańcówkach.
 • Strefa kultury i sztuki – jej umiejscowienie wyraźnie nawiązuje do śląskiego dziedzictwa, a jednocześnie przypomina o nowoczesnym wizerunku Katowic, które rozwijają się na fundamencie kultury i „przemysłu spotkań”.
 • Strefa miasta muzyki – dzięki zaplanowanym tu koncertom i występom lokalnych zespołów Katowice przypomną o swoim tytule miasta kreatywnego UNESCO
  w dziedzinie muzyki.
 • Miasto360 – przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych wystawa „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta”, którą będzie można tutaj oglądać. W strefie odbędą się również Forum Obserwatorium Polityki Miejskiej, Urban Lab Forum oraz sesja Human Smart Cities.
 • Urban Cinema by Santander – kino studyjne będzie przestrzenią dla rozmowy
  o problematyce miejskiej z zaangażowaniem przedstawicieli nauki, polityki
  i mieszkańców.