Aktualności Nagrody i wyróżnienia

Innowacyjny Samorząd 2020: Katowice uhonorowane za projekt KATOobywatel w konkursie PAP

Luty 28, 2020

Katowice zdobyły wyróżnienie w kategorii dużych miast za projekt KATOobywatel. Do finału weszło też Miejskie Centrum Energii.

Konkurs Innowacyjny Samorząd to nowy projekt Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej. Ma promować innowacje wdrażane przez jednostki samorządu terytorialnego, oparte na nowoczesnych technologiach i nie tylko a także na popularyzowaniu najlepszych praktyk.

Drugie wyróżnienie w kategorii dużych miast trafiło do Łodzi, a nagroda główna do Gdyni. Nagrodę w imieniu prezydenta Marcina Krupy odebrał wiceprezydent Mariusz Skiba. Fot. materiały prasowe

Rozdanie nagród odbyło się 27 lutego w Ministerstwie Rozwoju. Katowice zdobyły wyróżnienie w kategorii dużych miast za projekt KATOobywatel. To m.in. aplikacje takie jak Naprawmyto.pl czy wCOPdrzewo, akcje i kampanie społeczne budujące społeczeństwo obywatelskie i wiarygodny dialog między samorządem a mieszkańcami.  Drugie wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Łodzi za projekt „Latarnicy Społeczni i Gospodarze Obszaru – rewitalizacja po łódzku”, a nagroda główna do Gdyni za „Gdyńskie Ogrody Deszczowe”. Co warte podkreślenia, do finału konkursu, w którym w kategorii dużych miast Katowice rywalizowały z Gdańskiem, Gdynią, Poznaniem, Warszawą, Lublinem i Częstochową, zakwalifikował się też inny katowicki projekt – Miejskie Centrum Energii. To przyjazne, nowocześnie zaprojektowane miejsce z witryną przy ulicy Młyńskiej, gdzie dowiecie się wszystkiego m.in. na temat oszczędzania energii, wymiany systemów ogrzewania i związanych z tym miejskich programów wsparcia.

W konkursie startowało 181 jednostek samorządu terytorialnego, które zgłosiły łącznie 304 projekty z zakresu m.in. komunikacji, transportu, ekologii, pozyskiwania energii, a także edukacji i sfery społecznej. Laureatów wybrała kapituła złożona z przedstawicieli organizacji samorządowych, ministerstw i ludzi nauki.

Jak podkreślił obecny na gali Wiceminister Rozwoju Wojciech Murdzek, większym progresem będą odznaczać się te samorządy, które preferują niestandardowy sposób działania, nie boją się nietypowych aktywności i nie boją się „bycia pierwszymi” i „wyważania drzwi”. – Innowacyjne, niestandardowe podejście to jest lepszy produkt dla mieszkańców, ale też czasami oznacza to spore oszczędności w naszych kasach, jeżeli chodzi o środki publiczne – dodał.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/bogactwo-nowatorskich-pomyslow-w-konkursie-pap-innowacyjny-samorzad