Akcje

Kranówka katowicka – szluknij sie z kokotka!

Marzec 25, 2019

Takim hasłem wspólnie z Katowickimi Wodociągami zachęcamy Was do picia wody z kranu. Zaczynamy jednak od siebie. 

Mamy w Katowicach dobrej jakości wodę w sieci, dlatego nie widzimy powodu, żeby z tego nie korzystać. Ma to również swoje uzasadnienie ekonomiczne i praktyczne. Nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale też ułatwiamy sobie życie. Żeby napić się wody wystarczy odkręcić „kokotek” i już. W katowickim Urzędzie Miasta i w Katowickich Wodociągach woda do picia czerpana jest bezpośrednio z kranów, a nie – jak do tej pory – z plastikowych butelek lub z dystrybutorów wody.  Chcemy do tego samego przekonać mieszkańców.

Poidełka w BOM i kranówka w lokalach 

W Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta i Katowickich Wodociągów pojawiły się pierwsze poidełka z wodą z sieci, które zastąpiły dotychczasowe dystrybutory. Kolejne instalowane będą sukcesywnie w miejskich budynkach. Dystrybutory zostaną tylko tam, gdzie nie ma innej wygodnej możliwości nalania sobie wody do picia. Do włączenia się w kampanię „Kranówka katowicka – szluknij sie z kokotka” zaprosiliśmy też podmioty komercyjne i zachęcamy do tego, by serwować klientom wodę z kranu za darmo (niektóre z nich robią to od dawna). Poznacie je po naklejkach z logo akcji a ich listę będziecie też mogli sprawdzać m.in. w tym miejscu.

LISTA MIEJSC Z „KRANÓWKĄ KATOWICKĄ” (stale będziemy ją aktualizować): 

 • Kafej, ul. Chorzowska 5
 • Geszeft, ul. Morcinka 23-25
 • Botanika, ul. Sienkiewicza 27
 • Mój Kaprys, ul. Kochanowskiego 10
 • Chata z Zalipia, ul. Wojewódzka 15
 • Zicherka Cafe, ul. Chopina 8
 • Drzwi Zwane Koniem, ul. Warszawska 73
 • Wolny Chleb, ul. Jutrzenki 1
 • Poszetka, ul. Morcinka 23

Woda dobrze przebadana  

Woda w sieci jest dobrej jakości i jest zdatna do picia.  Musi spełniać normy określone w prawie polskim i unijnym, dlatego poddawana jest badaniom fizykochemicznym i mikrobiologicznym. Próbki wody badane są również przed podłączeniem nowo wybudowanej sieci oraz w przypadku zgłoszeń o pogorszeniu jakości wody. Wodę badają nie tylko Katowickie Wodociągi, ale też producent wody, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe oraz Sanepid. Katowickie Wodociągi odpowiadają za jakość wody w sieci wodociągowej, natomiast za stan techniczny instalacji wodociągowej wewnątrz budynku odpowiada właściciel lub zarządca. Dlatego w związku z przygotowaniami do kampanii promującej picie wody z kranu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach przeprowadził akcję informacyjną wśród właścicieli i zarządców budynków nt. bezpieczeństwa wody w instalacjach wewnętrznych, którą będzie jeszcze powtarzał. Wszystkie istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa wody w instalacji wewnętrznej można znaleźć na stronie http://psse.katowice.pl.

Woda jak źródlana

Żeby mieć pewność, że pijemy z kranu zdrową wodę, trzeba dbać o czystość instalacji wewnętrznej oraz armatury np. czyszcząc co jakiś czas sitka lub perlatory. Właściciel lub zarządca budynku powinien w ramach okresowych przeglądów instalacji, zlecać badanie wody. Nim nalejemy wodę do szklanki należy odpuścić z instalacji tę, która stoi w niej od jakiegoś czasu. Najlepiej odkręcić kran z zimną wodą i włożyć pod nią rękę. Początkowo woda jest zawsze cieplejsza. Jak poczujemy, że leci naprawdę zimna, to znaczy, że dopłynęła do nas woda z sieci. Możemy ją nalać do szklanki i pić bez obaw.  Katowickie Wodociągi nie posiadają własnych ujęć wody, dlatego kupują ją za pośrednictwem 79 studni zakupowych. Ponieważ pochodzi z ujęć powierzchniowych jest niskozmineralizowana. Nie jest więc „wodą mineralną” ale też nie jest gorsza od kupnej „wody źródlanej”.

Światowy Dzień Wody na Rynku

Data rozpoczęcia kampanii „Kranówki katowickiej” nie została wybrana przypadkowo: 22 marca przypada Światowy Dzień Wody – ponad 2 mld. ludzi na całym świecie nie ma dostępu do wody zdatnej do picia, a my mamy jej pod dostatkiem w kranach. Dzień Wody jest też w Katowicach okazją do mówienia o korzyściach z picia wody z katowickich kranów m.in. oszczędnościach i ochronie środowiska, czy zmniejszeniu ilości plastikowych śmieci.

Aktualności o kampanii można szukać na stronach: www.wodociagi.katowice.pl, katoobywatel.katowice.eu

Zgłoszenia lokali do udziału w kampanii: katoobywatel@katowice.eu

SZLUKNIJ SIE Z KOKOTKA!

O haśle kampanii mówi prof. Jolanta Tambor, językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego:

„Szluknij sie z kokotka”, które można by uznać za symbol Śląska – oczywiście, Górnego Śląska, za jego kwintesencję. Zawiera w sobie jego pograniczność, splątane losy dwóch narodów, dwóch państw, które tu się znajdowały i na mieszkańcach tej ziemi odcisnęły swe piętno. Piękny stary kokotek, słowo znane w starej polszczyźnie w znaczeniu ‚kogucik‚ – bo kokot to kogut. Skąd się wzięło przenośne znaczenie kokotka, czyli ‚kran’, ‚kurek’? Ano być może z podobieństwa „kurka” do koguciego łebka? Ma u góry grzebień i wygięty dziób. A skoro kogut to dawniej kur (który rano pianiem budzi nas do życia), czyli kokotem są i kogut i kur, to kokotkiem mogą być i kogucik i kurek jako mały kur i kran, który wystaje ze ściany jak koguci łebek i daje życiodajną wodę. „Mogymy sie ji szluknońć ino trocha”, to znaczy zrobić „jedyn szluk”, czyli jeden łyk. „Szluknońć” i „szluk” pochodzą od niemieckich słów Schluck ‚łyk, haust’ i schlucken ‚połykać’. W zdaniu „szluknij sie z kokotka” kotłują się więc języki i kultury, obyczaje i tradycje, różnorodne etniczności jak na całym Górnym Śląsku. Cała ta mieszanina skrapla się w jednym szluku czystej wody, która płynie z naszych kokotków.

Korzyści z picia kranówki:

Ekonomiczne:

 • Metr sześć. wody z sieci w Katowicach kosztuje 5,82 złote brutto a metr sześc. popularnej wody źródlanej ok. 1000 złotych. Albo inaczej: 1,5 l. wody w butelce kosztuje ok. 1,5 zł., to 250 butelek kranówki (1,5 l. – 0,006 zł.)
 • Rezygnując z wody w dystrybutorach Urząd Miasta oszczędzi 24 tys. złotych rocznie

Praktyczne:

 • Wodę w sklepie trzeba kupić, przetransportować i donieść do domu, a zużyte butelki przechowywać, zanim się wyrzuci.
 • Żeby nalać wody z kranu, wystarczy odkręcić kurek i podstawić szklankę.

Ekologiczne:

Plastikowe butelki rozkładają się w środowisku naturalnym kilkaset lat. Należą do najczęściej pozostawianych śmieci w miejscach publicznych. Większość zużytych tworzyw sztucznych nie trafia do recyklingu, lecz na wysypiska śmieci i do środowiska naturalnego, w tym do oceanów.

Zdrowotne:

 • Mając nieograniczony dostęp do wody, możemy lepiej zadbać o zdrowie. Woda stanowi ok. 2/3 masy ciała. Bez wystarczającego nawodnienia organizm przestaje działać prawidłowo. Powinniśmy wypijać ok. 2,5 litra wody dziennie.

Estetyczne:

 • Woda serwowana w karafce wygląda lepiej i bardziej elegancko od serwowanej w butelce. Dodatkowo możemy wzbogacić jej smak miętą, cytryną czy innymi owocami.