Aktualności

Urodziny Miasta Kocham Katowice 2019. Muzyczne obchody święta rozpoczną się na Rynku

Wrzesień 11, 2019

11 września minie 154 lat od chwili, gdy Katowice stały się miastem. Jak co roku zapraszamy z tej okazji na wielkie muzyczne święto – Urodziny Miasta „Kocham Katowice”. Poniżej program wydarzeń. 

 

12 – 15 września 2019

12 września

Otwarcie Urodzin Miasta

Rynek, godz. 12.00

Cztery orkiestry dęte ogłoszą mieszkańcom rozpoczęcie Urodzin Miasta przemarszem przez centrum Katowic. Spotkają się na Rynku, gdzie m.in. wykonają wspólnie uroczysty utwór. Nie zabraknie wśród nich orkiestry górniczej, która przypomni o przemysłowym dziedzictwie miasta.

 

13 września

Koncert Dżem Symfonicznie

Sala koncertowa NOSPR, godz. 19.00

Spotkanie mistrzów, jakiego jeszcze nie było. Mistrzowie polskiego bluesa – Dżem oraz muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na wspólnym koncercie dedykowanym Katowicom w sali koncertowej NOSPR.

Projekt Dżem Symfonicznie cieszy się niesłabnącym powodzeniem od wielu lat. W 2012 roku materiał znalazł się na płycie o tym samym tytule. Nieśmiertelne przeboje Dżemu, choćby „Sen o Viktorii”, „Wehikuł czasu” czy „Whisky”, zyskują nowy, jeszcze większy, symfoniczny rozmach. Po raz pierwszy jednak w projekcie wezmą udział muzycy NOSPR, a koncert zabrzmi we wspaniałej siedzibie orkiestry.

Bilety na koncert wyprzedane!

Osoby przyjeżdżające na koncert samochodami informujemy, że parkingi A i B przy NOSPR będą wyłączone z użytku (ze względu na przygotowania do koncertu plenerowego 14 września). Polecamy skorzystać z płatnych parkingów przy Muzeum Śląskim oraz Uniwersytecie Śląskim.

 

14 września

Koncert Abradab i przyjaciele: Miasto jest nasze

Strefa Kultury w Katowicach, od godz. 15

wstęp wolny

Urodzinowy, plenerowy koncert, na którym Abradab poprowadzi swoich przyjaciół w nowych interpretacjach przebojów katowickich i śląskich muzyków.

Na jednej scenie spotkają się:

Kuba Badach

Czesław Mozil

DJ Eprom z projektem Sztigar Bonko

Jan Gałach

Maciej Lipina

Miuosh

Pokahontaz

Muzycy zespołu Coma

Kolejnych muzyków poznacie już wkrótce!

Wcześniej na scenie zaprezentują się młode katowickie zespoły, uczestnicy projektu Dzielnica Brzmi Dobrze, a po nich gość z Saint-Etienne, francuskiego miasta partnerskiego Katowic, DJ DRK.

 

godz. 22.00

Dubioza Kolektiv [BiH]

Fabryka Porcelany

Jeden z najpopularniejszych zespołów z Bałkanów po raz pierwszy w Katowicach! Polacy pokochali ich w 2012 roku po koncercie na Przystanku Woodstock. Do Kostrzyna przyjechali ponownie rok temu dając kolejny niezapomniany koncert. Przyniósł im nagrodę publiczności Pol’and’Rock – Złotego Bączka. W plebiscycie wzięło udział aż 60 tys. osób!

Kapela powstała 16 lat temu w Bośni i Hercegowinie. Założyli ją charyzmatyczni muzycy:  Brano Jakubović, Vedran Mujagić, Almir Hasanbegović i Adis Zvekić. Dubioza Kolektiv od początku poruszała sprawy trudne, kontrowersyjne, igrając z tzw. „polityczną poprawnością”. W warstwie brzmieniowej ich muzyka to szaleńczy bałkański folk doprawiony sporą dawką reggae, punk-rocka, hip-hopu, ska, funku i elektroniki.

Bilety dostępne na: ticketmaster.pl kupbilecik.pl oraz ticketportal.pl (bilety można zakupić również w punkcie sprzedaży Ticetportalu znajdującym się w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego 2)

 

15 września

godz. 18.00

Vołosi & Féliks Lajkó [HU]

Sala koncertowa Miasta Ogrodów

Wirtuoz skrzypiec Félix Lajkó, przez krytyków porównywany do Paganiniego (Simon Brughton dla „Songlines Magzine”), po raz pierwszy wystąpił z kapelą Volosi podczas koncertu „Muzyka z Karpat 1” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE w listopadzie 2018 roku. Ten ceniony węgierski skrzypek pochodzi z Wojwodiny – wielokulturowego i wieloetnicznego miasta obecnie w granicach Serbii. To tam bije źródło jego niepowtarzalnego stylu. Twórczość Lajkó cechuje swoboda improwizacji. Artysta bez skrępowania sięga i przekracza różnorodne konwencje stylistyczne; tradycyjną formę muzyki symfonicznej łączy nie tylko z żywiołem i „nieokrzesaniem” muzyki folkowej ale i z brzmieniami z pogranicza jazzu i punk rocka.

Koncert dedykowany katowickim Seniorom (bezpłatne zaproszenia będą dystrybuowane poprzez organizacje skupiające Seniorów).

Pula biletów dla pozostałych gości do kupienia w cenie 30 zł na ticketportal.pl (bilety można zakupić również w punkcie sprzedaży znajdującym się w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego 2)

UWAGA! Pula biletów przeznaczonych do sprzedaży została wyczerpana!

 

Wydarzenia towarzyszące:

13 września

Odsłonięcie popiersia Bernarda Krawczyka w Galerii Artystycznej

Plac Grunwaldzki, godz. 14

Głosami mieszkańców Katowic kolejnym artystą uhonorowanym płaskorzeźbą w Galerii Artystycznej będzie Bernard Krawczyk, zmarły w 2018 roku aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany przede wszystkim z niezapomnianych ról na deskach Teatru Śląskiego, z którym był związany aż do śmierci. Na Bernarda Krawczyka głosowało niemal 3 000 mieszkańców Katowic. Jego płaskorzeźba będzie 18. pomnikiem upamiętniającym znakomitych aktorów, muzyków, pisarzy i artystów sztuk wizualnych w Galerii Artystycznej.