Aktualności

Prof. Andrzej Jasiński Honorowym Obywatelem Katowic. Odznaczenia dla Zasłużonych dla Katowic

Wrzesień 11, 2019

Radni uchwałą nadali w środę tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Katowice” prof. Andrzejowi Jasińskiemu, który jest światowej sławy pianistą i pedagogiem. Tytuł „Zasłużony dla miasta Katowice” wręczono Krystynie Szaraniec, Andrzejowi Lubiatowskiemu oraz Oddziałowi Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Okazją do wręczenia tytułów i odznaczeń była uroczysta sesja Rady Miasta Katowice, która odbyła się w 154. rocznicę nadania praw miejskich dla Katowic. – Profesor Jasiński jest nie tylko wybitnym wirtuozem fortepianu, niezrównanym pedagogiem,  wychowawcą, ale i wspaniałym człowiekiem, obdarzonym najcenniejszymi przymiotami. Jego dobroć i otwartość na drugiego człowieka, wręcz tkliwość w stosunku do wychowanków, definiują Jego postać lepiej, niż wszystkie nagrody i wyróżnienia, których bez liku zgromadził w swoim długim i owocnym życiu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To dlatego jest dziś tak niepodważalnym autorytetem i trudno dościgłym wzorem dla wielu pokoleń muzyków, pedagogów oraz melomanów. A my, przedstawiciele katowickiego samorządu wraz z całą lokalną społecznością jesteśmy dumni z Jego dokonań oraz wdzięczni za te wszystkie twórcze oraz pracowite lata oddane Akademii i spędzone wspólnie w naszej małej ojczyźnie. Tytuł Honorowego Obywatela Katowic byłby dowodem uznania nadzwyczajnych zasług Profesora wobec świata muzycznego i samych Katowic, które między innymi dzięki Jego dokonaniom mogą cieszyć się tytułem kreatywnego miasta UNESCO w dziedzinie muzyki – dodaje.

Prof. Andrzej Jasiński w towarzystwie prezydenta Marcina Krupy i Macieja Biskupskiego, przewodniczącego Rady Miasta w Katowicach , tuż po odebraniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Katowice

Życiorys profesora potwierdza duże przywiązanie i aktywność w Katowicach. Mimo zagranicznych studiów, udziału w licznych międzynarodowych koncertach, zawsze podstawowym miejscem muzycznej aktywności profesora było miasto Katowice. Tak przedstawiono bogaty życiorys profesora w uzasadnieniu do uchwały: W 1960 roku Andrzej Jasiński zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie; nagroda ta ułatwiła Mu wyjątkowy artystyczny debiut, który miał miejsce w Turynie, gdzie z orkiestrą RAI pod dyrekcją Carla Zecchiego wykonywał Koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta; koncert ten transmitowany był wówczas na żywo przez włoskie radio. Profesor Jasiński koncertował we wszystkich filharmoniach w Polsce,a także w Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Niemczech, Francji, Urugwaju, Brazylii i Japonii. Występował również  na festiwalach muzycznych w Warszawie, Wrocławiu, Słupsku i Dusznikach. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Warszawie (w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina jako członek, a następnie przewodniczący), Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Feruccio Busoniego w Bolzano, Van Cliburna w Fort Worth, Piotra Czajkowskiego  w Moskwie i innych. Profesor Andrzej Jasiński od 1961 r. zajmuje się nauczaniem, które wedle słów prof. Józefa Stompla, stało się Jego wielkim powołaniem, przeznaczeniem i prawdziwą pasją. Kształci przede wszystkim studentów katowickiej Akademii Muzycznej, ale również adeptów wielu zagranicznych uczelni, prestiżowych szkół i warsztatów muzycznych. W latach 1972-96 oraz 2003-05 kierował Katedrą Fortepianu katowickiej uczelni. Jest nauczycielem wybitnym, co potwierdzają osiągnięcia uczniów Profesora.  Po sukcesie swojego wychowanka Krystiana Zimermana, który w 1975 r. wygrał Konkurs Chopinowski, Andrzej Jasiński stał się pianistą i pedagogiem rozpoznawalnym na całym świecie. Do grupy uczniów Profesora należą również tacy cenieni pianiści jak: Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Kocyan, Zbigniew Raubo, Joanna Domańska, Regina Strokosz-Michalak, Rafał Łuszczewski, Magdalena Lisak, Beata Bilińska, Anna Górecka, Piotr Banasik – laureaci pierwszych nagród czołowych konkursów pianistycznych.

Podczas uroczystej sesji wręczono także tytuł „Zasłużony dla miasta Katowice” Krystynie Szaraniec, Andrzejowi Lubiatowskiemu oraz Oddziałowi Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Pierwszy tytuł „Zasłużony dla miasta Katowice” trafił do Krystyny Szaraniec – wieloletniej dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach. Dzięki jej wizji i zapałowi niej Teatr Śląski dynamicznie się rozwijał aż stał się podmiotem o marce ogólnopolskiej. Pani Dyrektor skupiła wokół swojej placówki tysiące pasjonatów teatru – którzy do dziś pozostają mu wierni – mówił podczas sesji prezydent Marcin Krupa. – Tytuł otrzymuje dziś także Andrzej Lubiatowski, inicjator powstania, a potem wieloletni dyrektor działającej do dziś Unii Metropolii Polskich. Andrzej Lubiatowski odegrał ważną rolę w budowaniu samorządu po upadku komunizmu w Polsce. Katowice zawsze były i są bliskie jego sercu – a wszyscy prezydenci Katowic zawsze mogli liczyć na jego rady i życzliwość – kontynuował prezydent, który na zakończenie wspomniał o odznaczeniu dla Oddziału Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, który w tym roku obchodzi 100-lecie swojego istnienia. – Stowarzyszenie Elektryków Polskich odegrało dużą rolę w elektryfikacji Katowic w XX wieku. Stowarzyszenie, pomimo zmieniających się wyzwań, do dzisiaj bierze aktywny udział w życiu społeczności lokalnej naszego miasta zajmując się m.in. bezpłatnym poradnictwem czy też działaniami edukacyjnymi związanymi z bezpieczeństwem – mówił prezydent. Dodatkowo były prezydent Katowic – Piotr Uszok oraz obecny prezydent Marcin Krupa otrzymali medale 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Honorowymi obywatelami Katowic zostali do tej pory:

 1. Jolanta Wadowska-Król 
 2. Ksiądz Tadeusz Szurman
 3. Profesor Jerzy Buzek
 4. Ksiądz abp Damian Zimoń
 5. Kazimierz Kutz 
 6. Justyna Kowalczyk
 7. Henryk Mikołaj Górecki 
 8. Ksiądz bp Ignacy Jeż
 9. Kornel Gibiński
 10. Wojciech Kilar
 11. Natalia Piekarska – Poneta
 12. Barbara Nowakowska z d. Galas
 13. Jego Świętobliwość Jan Paweł II
 14. Josef Byrtus
 15. Michel Thiolliere
 16. Norbert Burger 
 17. John AdelsparreSzczepan Wesoły
 18. Władysław Basista
 19. Stanisław Płatek