Aktualności

PREMIERA: Z miasta do miasta, olej auta! W Katowicach rapujemy o zrównoważonym transporcie

Październik 29, 2021

Miasto wspólnie z Instytutem Korfantego muzycznie promuje zrównoważone podróżowanie po metropolii. Premiera klipu  „Z miasta do miasta” odbędzie się na oficjalnych profilach Facebook i YouTube Katowic 31 października o godz. 12.00: https://www.facebook.com/Katowice.eu i youtube.com/KatowiceTube. Termin premiery jest ściśle związany z obchodami Światowego Dnia Miast ONZ.          

 Premiera utworu miała miejsce na Parklecie Teatralna 4 w 2020 roku i towarzyszyła wydarzeniom związanym z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu, organizowanym przez Instytut Korfantego we współpracy z miastem. Teraz powstał klip do nagrania. Muzykę skomponował Krzysztof Kulbicki, którego możemy usłyszeć w refrenie. Słowa napisał i zarapował Łukasz Balczarek. Produkcją muzyczną zajęli się Dariusz Smolarek oraz Patryk Pawełek.

Łukasz Balczarek i Krzysztof Kulbicki w kadrze zapowiadającym premierę klipu

– Utwór „Z miasta do miasta” opowiada o podróżowaniu po Metropolii GZM „zestawem eco”:  autobusem, tramwajem, pociągiem czy hulajnogą i rowerem. Łatwo wpada w ucho i o to chodzi, bo dzięki temu przekaz, że „nie jest żadną ujmą się bujać po przystankach” ma szansę trafić też do młodszych odbiorców – podkreśla Marta Chmielewska, naczelnik Wydziału Promocji katowickiego Urzędu Miasta.

Premiera klipu zbiega się z obchodami ustanowionego przez ONZ Światowego Dnia Miast, któremu towarzyszy hasło „Lepsze miasto, lepsze życie”. Co roku, 31 października ONZ zwraca uwagę na wyzwania stojące przed dużymi ośrodkami miejskimi. To także okazja, by pokazać, co sprawia, że miasto staje się miejscem przyjaznym dla ludzi i dobrym do życia i co można zrobić, aby w miejskiej przestrzeni czuć się dobrze i bezpiecznie.

Parklet przy ul. Teatralnej wpisuje się w działania miasta związane ze zrównoważonym transportem. Powstał jako efekt współpracy Urzędu Miasta z instytucją kultury, w ramach projektu Katoobywatel. Na trzech miejscach postojowych stanęła konstrukcja z drewna, z siedziskami i zielenią, zaprojektowana przez studentów Politechniki Śląskiej. Dziś jest sceną dla kameralnych wydarzeń i oddaje miejsce pieszym w przestrzeni zdominowanej przez samochody. Wprowadza do centrum miasta małą architekturę i zieleń oraz zachęca do zachowania transportowej równowagi.

Parklet Teatralna 4. Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Instytut Korfantego jako instytucja kultury Samorządu Województwa Śląskiego m.in. w ten sposób przyczynia się do realizacji w praktyce strategii Zielone Śląskie. Produkcja klipu została sfinansowana ze środków Wydziału Promocji Urzędu Miasta w Katowicach, w ramach projektu Katoobywatel.

O autorach:

Łukasz Balczarek – realizator projektów muzycznych związanych z muzyką hip-hopową (między innymi „Projekt Poyutsze”) czy międzypokoleniowego wydarzenia muzycznego „My Som Tukej, My Som Stond” (za co został uhonorowany przez „Dziennik Zachodni” laurem „Osobowość Roku 2017” w kategorii kultura). Tekściarz, wokalista. Na co dzień pracownik sektora kultury.

Krzysztof Kulbicki – wokalista, autor muzyki, poeta, aktor. Członek Grupy Artystycznej Teatr T.C.R. Autor tomu poezji pn. „Miasto miejsc Tych”, wydanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach programu Tyski Bank Kultury. Na co dzień pracownik sektora kultury.

Tu znajdziecie klip: https://www.youtube.com/watch?v=ltA5ECN-5I0

Tekst: „Z miasta do miasta”

 

KIEDY RUSZASZ W MIASTO MIEJ DROGĘ JASNĄ

ZWRACAJ UWAGĘ NA TO JAKI JEST TRANSPORT

MASZ DO WYBORU AUTOBUSY I TRAMWAJE

W CAŁYM GIE-O-PE ZET-TE-EM STAJE

 

I POWTARZAĆ BĘDĘ JAK MANTRA

NIE JEST ŻADNĄ UJMĄ SIĘ BUJAĆ PO PRZYSTANKACH

W BUSIE TY MASZ CZAS, OSZCZĘDZASZ SWÓJ HAJS

RATUJESZ PŁUCA ŚLĄSKA SWÓJ PLAC

 

DO TEGO ZESTAW „ECO”

HULAJNOGA, ROWER NAD RAWĄ RZEKĄ

ZACHODZI SŁOŃCE, MINĄ MIESIĄCE

I MIASTA ZACZNĄ ODDYCHAĆ LEKKO

 

RUSZAJ WIĘC GDZIE SIĘ DA

W KOŃCU ŚLĄSKIE MIASTA POWINIENEŚ ZNAĆ

Z MIASTA DO MIASTA, OLEJ AUTA

PARKINGI TO ZMORA, JEDZIEMY? NO TO JAZDA

 

REF:

JAK SIĘ PORUSZAĆ PO MIEŚCIE

TRAMWAJ, AUTOBUS, TROLEJBUS ZNOWU

JAK SIĘ PORUSZAĆ PO MIEŚCIE

POCIĄGIEM CZY CUGIEM – MASZ DO WYBORU

JAK SIĘ PORUSZAĆ PO MIEŚCIE

TRAMWAJ, AUTOBUS, TROLEJBUS ZNOWU

JAK SIĘ PORUSZAĆ PO MIEŚCIE

Z MIASTA DO MIASTA MASZ STO SPOSOBÓW

 

CZŁOWIEK TAKI JEST, ZOSTAWIA PO SOBIE COŚ

LEPIEJ BY BYŁO TO DOBRO, A NIE ZŁO

ZIEMIA SZYBKO KRĘCI SIĘ – TAKI ZIEMI LOS

ZWOLNIJ, WSŁUCHAJ SIĘ W ZIELONY GŁOS

 

ZOSTAWIAMY PO SOBIE ŚLADY

JESTEŚMY NOMADAMI Z MIEJSKIEJ ESKAPADY

NIE MÓW, ŻE NIE MA RADY NA TE WĘGLOWE ŚLADY

OD CIEBIE ZALEŻY WIELE, DOSTOSUJ PLANY

 

Z MIASTA DO MIASTA TO NIE EKSTRAWAGANCJA

SILESIA LIFE STYLE GZM HIGH LIFE

JEST OCZYWISTE BY WYKORZYSTAĆ

TĄ SIEĆ POŁĄCZEŃ I NA NIĄ PRZYSTAĆ

 

JAK SIĘ PORUSZAĆ PO MIEŚCIE TO FOOLOW UP

Z PUNKTU „A” DO „B” NIE TRZEBA ŻADNYCH MAP

PRZY TAKIM TRANSPORCIE NIE PONIESIESZ START

JUTRZEJSZY DZIEŃ NA PEWNO BĘDZIE WIĘCEJ WART