Aktualności

Dziesięć nowych stacji rowerów zacznie działać od 1 lipca. Docelowo ma ich być w mieście 150

Czerwiec 28, 2019

W sumie cały system liczy 76 stacji, które już teraz tworzą największą taką sieć w województwie śląskim.

Dwanaście nowych stacji miasto uruchomiło na początku czerwca, w ramach budżetu obywatelskiego. Kolejne dziesięć to inicjatywa prezydenta Marcina Krupy. Powstały w kluczowych lokalizacjach.

10 nowych stacji (od 1 lipca):

  1. Urząd Miasta Francuska 70, Osiedle Paderewskiego
  2. Bracka – Gliwicka, Załęże
  3. Bukszpanowa – Tunelowa, Piotrowice
  4. Uniczowska PKP, Podlesie
  5. Plac Hlonda, Centrum
  6. Plac Miarki, Centrum
  7. Plac Grunwaldzki, Centrum
  8. Panewnicka – Szkoła Podstawowa 9, Panewniki
  9. Techników, Dąbrówka Mała
  10. Kolista, Giszowiec

W zeszłym roku w systemie było zarejestrowanych 40 tysięcy katowiczan, którzy łącznie ponad 200 tysięcy razy wypożyczali rower miejski. Tylko w tym roku w systemie zarejestrowało się dodatkowo ponad 11,5 tysięcy osób, a rowery wypożyczono już (26.06.2019) prawie 103 tysięcy razy.

Warto przypomnieć, że od tego roku istnieje możliwość podróżowania pomiędzy miastami, które posiadają system Nextbike. Oznacza to, że wypożyczając rower w Katowicach można go oddać np. w Tychach, Sosnowcu, Chorzowie czy Gliwicach. Zmiana ta została wprowadzona dzięki dobrej współpracy miast w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która pokrywa koszty relokacji rowerów pomiędzy gminami.

Jak korzystać z wypożyczalni? 

Aby skorzystać z rowerów miejskich wystarczy zarejestrować się w systemie na stronie citybike.pl i wpłacić 10 zł na swoje rowerowe konto. Kwota ta w całości jest przeznaczona na wypożyczanie rowerów. Następnie możemy skorzystać z rowerów miejskich wypożyczając je z najbliższej stacji. Aby wypiąć rower najlepiej skorzystać z darmowej aplikacji „nextbike” działającej na smartfonach. Pierwsze 15 minut wypożyczenia roweru jest darmowe, co pozwala w praktyce przejechać kilka kilometrów, a pierwsza godzina kosztuje tylko złotówkę – a więc o wiele taniej niż bilet komunikacji publicznej. Szczegółowe dane dot. Lokalizacji wszystkich stacji rowerów miejskich możemy sprawdzić na stronie citybybike.pl lub we wspomnianej aplikacji.

Nowe drogi rowerowe 

W ciągu ostatnich czterech lat w Katowicach powstało 15,5 km nowych dróg rowerowych, a 58 km tras zostało zmodernizowanych. W 2019 roku powstanie ok. 14 km tras rowerowych za łączną sumę 10 mln złotych.

Jedna z największych inwestycji rowerowych, która jest realizowana w tym roku, to połączenie w ciągu ulicy Armii Krajowej na odcinku od ulicy Bażantów do ul. Marzanny. Koszt budowy tego odcinka o długości 1890 metrów wynosi 4,8 mln zł. Rowerowe połączenia realizowane są także w okolicy centrów przesiadkowych. Kosztem 650 tys. zł powstanie droga rowerowa pomiędzy Centrum Przesiadkowym „Ligota, a Centrum Przesiadkowym „Brynów” o długości 670 metrów. Z kolei ul. Medyków i Centrum Przesiadkowym „Ligota” połączy droga rowerowa o długości 1540 metrów – wartość tej inwestycji wyniesie 1,05 mln zł. Dodatkowo ulica Medyków zostanie połączona z rondem Huchrackiego drogą rowerową o długości 2,7 km. Z kolei na Osiedlu Witosa realizowana będzie inwestycja o wartości ponad 850 tys. zł – ul. Rataja zostanie połączona z trasą rowerową nr 103. Trwają także przygotowania do budowy wzdłuż ul. Lotniska. Ponad kilometr trasy rowerowej połączy ulicę Francuską z ul. Pułaskiego.

Poza budową nowych dróg rowerowych w tym roku, są też wykonywane prace koncepcyjne i projektowe, które umożliwią realizowanie inwestycji w następnych latach. Najważniejsze plany dotyczą m.in. sporządzenia projektu na następujące połączenia: Giszowca i Nikiszowca (o długości 2400 metrów),  ul. Radockiego i ul. Braci Wiechułów (820 m), ul. Gospodarczej z ul. Graniczną / Pułaskiego (ok. 4000 m).