Aktualności

Po rewitalizacji park Bogucki zyskał m.in. plac zabaw i strefę fitness. Są też nowe nasadzenia

Lipiec 15, 2019

Dobiegła końca warta 6,5 mln zł kompleksowa modernizacja parku Boguckiego. Zaniedbany do tej pory park zyskał nowe życie.

Przebudowa parku Boguckiego rozpoczęła się rok temu, a jego rewitalizacja była konsultowana z mieszkańcami dzielnicy. – W Katowicach powstało kolejne zielone miejsce spotkań, w którym mieszkańcy mogą nie tylko aktywnie i rodzinnie spędzać czas wolny, ale także aktywizować się w ramach wydarzeń sportowych czy kulturalnych, które będą tu organizowane. Warto też podkreślić, że park Bogucki graniczy ze Strefą Kultury, która jest od kilku lat uznawana za wizytówkę Katowic i gromadzi corocznie setki tysięcy katowiczan i gości z całej Polski i zagranicy. Park Bogucki jest więc zielonym i nowoczesnym domknięciem Strefy Kultury od strony wschodniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Choć park Bogucki położony jest w odległości zaledwie kilometra od katowickiego ronda, tuż przy ruchliwej alei Roździeńskiego i o krok od Strefy Kultury, to jednak jest on oazą ciszy i spokoju. Rewitalizacja przywróciła go mieszkańcom. – Na całym terenie została uporządkowana zieleń, wykonano też nowe nasadzenia, w tym drzew i krzewów. Są m.in. bez lilak, graby i ogniki. Wszystkie alejki zyskały nowe nawierzchnie. Poprowadziliśmy też chodniki w miejscach, w których dotychczas były tak zwane „przedepty”, którymi mieszkańcy skracali sobie drogę. Na wniosek mieszkańców powstał wybieg dla psów, wyposażony w specjalne urządzenia – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor zakładu Zieleni Miejskiej.

Na terenie parku znalazło się także miejsce na siłownię plenerową i plac zabaw, z wielofunkcyjnymi urządzeniami do zabawy, karuzelą, huśtawką dwuosobową i domkiem. Dzieci mogą korzystać z piaskownicy, zabawkowej koparki i samochodu dragster oraz urządzeń muzycznych, takich jak: cymbałki, bongo, dzwony rurowe czy koło dźwiękowe. W całym parku wymieniono oświetlenie na ekologiczne ledowe, a także zagospodarowano plac pod scenę mobilną oraz widownię. Pojawiły się nowe obiekty małej architektury – stojaki na rowery, ławki czy kosze na śmieci. W parku będzie dostępny także hotspot pozwalający bezpłatnie skorzystać z miejskiego internetu. Ważnym elementem rewitalizacji jest  tak zwana „sucha rzeka”. – To miejsce będzie się wypełniać wodą po deszczach. Deszczówka po spłynięciu do specjalnego zbiornika, zostanie później wykorzystana do podlewania roślin – tłumaczy Mieczysław Wołosz.

Miasto koncentruje się na realizacji zielonych inwestycji w dzielnicach. Z jednej strony mówimy o dużych projektach, jak rewitalizacja parków o łącznej wartości około 10 mln zł  (m.in. park Olimpijczyków). Z drugiej strony o drobnych projektach polegających na rewitalizacji zaniedbanych skwerów na osiedlach, gdzie miasto sadzi drzewa czy krzewy oraz montuje elementy małej architektury. Niedawno „zielona” polityka Katowic została zauważona w rankingu magazynu Forbes, który przyznał miastu pierwsze miejsce w kategorii „najbardziej ekologiczne miasto w Polsce”.