Aktualności Uncategorized

Ferie w Katowicach (11-24.02): dużo propozycji ciekawego spędzenia czasu dla dzieci i całych rodzin

Luty 8, 2019

Bezpłatne warsztaty muzyczne, zajęcia sportowe, a także wycieczki i półkolonie. Specjalną ofertę przygotowały domy kultury, muzea i inne instytucje kultury, szkoły, MDK, biblioteki, ośrodki sportowe a także Koleje Śląskie.

Miejska Biblioteka Publiczna

Podczas ferii zimowych zapraszamy do udziału w akcji „Ferie z książką”, która odbędzie się pod hasłem „Muzyczne harce”. Katowice są Miastem Muzyki UNESCO, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Moniuszki, wyruszymy zatem na poszukiwanie miejsc, gdzie mieszka muzyka, a w bibliotece posłuchamy, co jest grane. Dowiemy się, co dżdżownica Akolada o muzyce opowiada, poznamy tajemnicze Sonostwory, odlecimy z odlotową muzyką, sprawdzimy, jak tańczono przed wiekami i czy naprawdę można usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki. Ciocia Jadzia opowie nam o Stanisławie Moniuszce i małym Mozarcie, dowiemy się, czym zajmuje się kompozytor i po co muzykom dyrygent. Sprawdzimy, jak grają instrumenty, i spróbujemy stworzyć własne. Zaprosimy na spotkania i warsztaty, przekonamy się, że w książkach też może mieszkać melodia. Zajęcia kierowane są do dzieci w wieku 7–12 lat; obowiązują zapisy i pisemna zgoda rodziców na udział. Szczegóły na stronie: www.mbp.katowice.pl.

Zachęcamy też do spacerów i zabawy na świeżym powietrzu. Tu kościółek Św. Michała w Parku Kościuszki, a nieopodal niego górka i tor saneczkowy. Fot. ComTV

Muzeum Historii  Katowic   

Miłośnicy historii miasta znajdą coś dla siebie w Muzeum Historii Katowic. Instytucja zaprasza na warsztaty plastyczne połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej „Z dziejów Katowic”. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, kim byli i czym zajmowali się mieszkańcy małej miejscowości przed epoką rozwoju industrialnego, o nowych mieszkańcach okresu rozwoju przemysłowego oraz w czasie urbanizacji miasta. To niejedyna atrakcja przygotowana na ferie zimowe. W filii muzeum na Nikiszowcu będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych połączonych ze zwiedzaniem wystawy „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”. Uczestnicy poznają także obrazy malarzy Grupy Janowskiej przedstawiające orkiestry i zainspirowani ich twórczością, wykonają własne przedstawienia orkiestr, korzystając z różnych technik plastycznych.

Zrób sobie teatr! Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic zaprasza na warsztaty teatralne. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak z rzeczy codziennego użytku, w dowolnej przestrzeni i z postaciami wymyślonymi dzięki własnej wyobraźni, budować teatr. Prowadzący zajęcia – instruktor teatralny nauczy dzieci wykorzystania teatralnych środków wyrazu w trakcie zabaw aktorskich.

Poznaj twórczość Pawła Stellera. Zapraszamy na warsztaty graficzne połączone ze zwiedzaniem wystawy „Paweł Steller – katowiczanin
z wyboru”. Każdy uczestnik wykonana własną grafikę, której temat sam wykreuje.

Więcej informacji: www.mhk.katowice.pl

 

Muzeum Śląskie

Ferie to czas sprzyjający aktywnemu, rodzinnemu spędzaniu czasu. W Muzeum Śląskim będzie można uczestniczyć w licznych warsztatach, przygotowanych specjalnie na ferie. Ciekawą formą spędzenia wolnego czasu jest udział w podróży po pięciu kontynentach na podstawie wybranych powieści Alfreda Szklarskiego. Pod okiem edukatora będzie można poznać tajemnice symboli Apaczów, rysować jak Aborygeni i przymierzyć ciepły strój Jakutów – w sam raz na mroźną zimę. Każdy młody podróżnik dostanie plecak z niezbędnymi w czasie podróżowania przedmiotami.

Czy naszyjniki masajskich wojowników są ciężkie? Z czego Indianie Cubeo robią kostiumy? Czy jakuckie zabawki są miłe w dotyku? Poprzez doświadczanie codziennych przedmiotów z życia ludów zamieszkujących różnorodne miejsca na świecie odpowiemy na pytanie, czym jest rzemiosło. Następnie uczestnicy – z pomocą prowadzących – wykonają egzotycznego zwierzaka z tekstyliów. To kolejna propozycja Muzeum Śląskiego – warsztaty z EKOzabawką.

Sztuka dla najmłodszych, czyli „Młoda pracownia. Malarstwo – portret” to propozycja warsztatów artystycznych, na których uczestnicy będą malować portrety, ucząc się trudnej sztuki kopiowania. „Którędy do sztuki… Obiekt i opakowanie” pozwoli obcować z dziełami sztuki – dzieci wykonywać będą różne działania sensoryczne. Poznają faktury, zapachy, wykonają własną pracę plastyczną. Warsztaty odbywają się w galerii sztuki polskiej po 1945 roku oraz w sali edukacyjnej. Uczestnicy będą omawiać wybrane prace artystów współczesnych, np. Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora, w których twórczości istotną rolę odgrywały zwyczajne przedmioty.

Więcej informacji na stronie: www.muzeumslaskie.pl.

 

Muzeum Hutnictwa Cynku 

W Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA (ul. 11 Listopada 50) po raz pierwszy odbędzie się zimowa edycja „Miasta Dzieci”. W ramach pięciodniowych zajęć dydaktycznych dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej otrzymują możliwość odkrywania własnych uzdolnień i predyspozycji. Zadanie wspiera twórczy rozwój dzieci, a także sprzyja odkrywaniu własnej tożsamości w kontekście życia w Katowicach. Dzieci, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 14, będą uczyć się pracy w nowym zawodzie pod okiem profesjonalistów. Program jest prowadzony przez artystów malarzy, grafików, aktorów, wokalistów oraz wolontariuszy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zapisy: walcownia@muzeatechniki.pl lub osobiście w Walcowni.

Silesia Film 

Instytucja Filmowa SILESIA FILM zaprasza grupy zorganizowane i osoby indywidualne na projekcje filmowe w czasie ferii zimowych. Przed każdym filmem zaplanowano spotkanie z gościem i krótką, tematyczną prelekcję.

Szczegółowe informacje na stronie: www.silesiafilm.com

 

Domy kultury

Do skorzystania ze swojej oferty zapraszają katowickie domy kultury. Na zajęciach w Bogucicach możecie wziąć udział w warsztatach artystycznych, na Koszutce czeka na was niesamowita podróż „Z kosmosu do… teatru”. Filia w Dębie zaprasza na karnawałową zimę, a placówka w Ligocie zachęca do udziału w zajęciach plastycznych, muzyczno-wokalnych, dziennikarskich i rękodzieła artystycznego. MDK Południe zaprasza na spektakle teatralne, turnieje śniegowe, warsztaty szycia maszynowego, decoupage, graficzne, taneczne, kulinarne, „zrób to sam”, zajęcia z przyrodnikiem oraz gry, zabawy i animacje z nagrodami. Szczegółowe informacje na stronach internetowych domów kultury.

Młodzieżowy Dom Kultury oferuje zajęcia kreatywne, komputerowe, językowe, plastyczne, teatralne, muzyczne, taneczne, klubowe, rekreacyjne na sali gimnastycznej, rekreacyjne na basenie, wyjścia do kin, warsztaty plastyczne w Muzeum Historii Katowic, zabawy na śniegu.

Szczegóły na stronie internetowej: www.mdkkatowice.pl

 

Miasto Ogrodów

Katowickie Miasto Ogrodów zaprasza na warsztaty muzyczne Zdzisława Smucerowicza. Dostosowany do wieku uczestników program zajęć obejmuje m.in. zabawy z bum-bum rurkami, tworzenie partytur bum-bum-rurkowych, naukę rozpoznawania wysokości dźwięku, głośności i tempa; prezentację twórczości słynnych kompozytorów i warsztaty z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych i pianina, podczas których uczestnicy spróbują zinstrumentować fragmenty arcydzieł z repertuaru muzyki klasycznej. Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.

Więcej informacji: www.miasto-ogrodow.eu

 

MOSiR

Tenis stołowy, gimnastyka, piłka nożna, zapasy – to tylko kilka pomysłów, jak na sportowo spędzić ferie w mieście. Katowicki Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował ofertę dla wszystkich zainteresowanych udziałem w sportowych zajęciach. To dobra okazja, żeby spędzić ferie zdrowo, ciekawie i w sportowej atmosferze.

Dokładny harmonogram znajduje się na stronie www.mosir.katowice.pl.

A jakby tego było mało – można wybrać się również na łyżwy! W Katowicach można skorzystać z bezpłatnych ślizgawek – tej na rynku lub Murckach. Tę pierwszą polecamy także tym, którzy nie mają swojego sprzętu, ponieważ za 5 zł za godzinę możemy tam wypożyczyć łyżwy. W Murckach natomiast oprócz tafli lodowiska powstały bandy i boksy dla hokeistów i sędziów, ustawiono również bramki i namalowano linie boiska hokejowego. Lodowisko jest oświetlone i duże – ma 60 na 28 metrów. Obie ślizgawki są ogólnodostępne i bezpłatne, czynne codziennie od rana do zmierzchu.

 

Szkoły

Jeśli ktoś bardzo lubi chodzić do szkoły, również w ferie może tam pójść… na półkolonie. Katowickie szkoły, placówki oświatowe, świetlice zapraszają na zajęcia plastyczne, sportowe, komputerowe, wycieczki. To dobra okazja, żeby spędzić wakacje zdrowo, ciekawie i w sportowej atmosferze.

 

Koleje Śląskie 

W czasie tegorocznych ferii w województwie śląskim dzieci i młodzież mogą podróżować Kolejami Śląskimi za darmo. Oferta obowiązuje od 9 do 24 lutego, czyli w czasie ferii uczniów z województwa śląskiego. Aby w tym czasie za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich, wystarczy podczas kontroli zamiast biletu okazać ważną legitymację szkolną. Promocja dotyczy zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i gimnazjalnych, licealnych, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również najmłodsi – w tym wypadku wystarczy dokument potwierdzający wiek. Warto pamiętać, że dzieci do czwartego roku życia podróżują Kolejami Śląskimi bezpłatnie przez cały rok. Uczestnicy akcji będą mogli wybrać się pociągiem nie tylko do Ustronia, Wisły czy Zwardonia, ale również do Zakopanego. W okresie ferii śląski przewoźnik specjalnie rozszerzył termin kursowania zakopiańskich pociągów i do stolicy polskich Tatr będzie kursował w tym czasie codziennie.