Akcje

Zadoptuj donicę i posiej łąkę kwietną

Czerwiec 29, 2020

W czerwcu 2020 roku zachęciliśmy mieszkańców do szukania w swoim otoczeniu starych, nieużywanych donic i do adoptowania ich na kwietne łąki.  W pakiecie startowym przygotowaliśmy dla nich nasiona i kompost, który powstał z bio – odpadów. Rozdaliśmy też donice z odzysku razem z ziemią i roślinami do posadzenia.  

Od 2018 siejemy łąki kwietne i zapraszamy do współpracy mieszkańców. Do tej pory robiliśmy to na dużych powierzchniach, a tym razem pomyśleliśmy o starych, niezagospodarowanych donicach, które stoją w wielu polskich miastach, w Katowicach też.  – Zainspirowaliśmy się oddolnymi inicjatywami aktywistów, żeby takie donice adoptować  – przyznaje Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach.

W pierwszej kolejności miasto zachęcało mieszkańców ale też instytucje czy firmy prywatne do wyszukiwania donic w swojej najbliższej okolicy i deklarowania woli adopcji. Dla chętnych został przygotowany pakiet startowy –  nasiona przekazane przez Fundację Kwietną i kompost z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej,  a w uzasadnionych przypadkach ziemia. Przygotowano też tabliczki, żeby wiadomo było, kto się donicą opiekuje.

Nanołączka, czyli łąka w donicy, jest bardzo łatwa w uprawie, kwitnie długo i obficie. Wysiewamy ją od maja do lipca, bo delikatne nasiona roślin spoza naszej strefy klimatycznej mogą nie przetrwać wiosennych przymrozków – mówi Karolina Nawrot z Fundacji Kwietnej. Mieszanka nasion została skomponowana z myślą o doniczkach balkonowych. W jej skład wchodzą polskie rodzime kwiaty, dzikie kwiaty z ciepłych krajów – wyjątkowo odporne na suszę i wysokie temperatury, oraz rośliny uprawne, bogate w nektar i pyłek, które stanowią podstawę zbilansowanej diety zapylaczy. W pakiecie startowym znalazły się więc nasiona roślin takich jak: mak polny, chaber bławatek, rumianek pospolity, gipsówka wiechowata, ostróżeczka polna, złocień polny, lepnica baldaszkowa, maczek kalifornijski, lnica marokańska, smagliczka nadmorska, len zwyczajny, facelia błękitna czy koniczyna krwistoczerwona.

Roślin nie wystarczy jednak tylko posiać czy posadzić, trzeba je jeszcze regularnie podlewać. Dlatego adoptowanie donicy wiąże się ze stałym dbaniem o nią.  Miasto zachęca, by do podlewania nanołączek używać wody po płukaniu warzyw i owoców, czy deszczówki. Można też w wiadrze czy innym naczyniu „łapać” zimną wodę, którą odpuszczamy zanim poleci ciepła.

„Łapanie wody” to element gospodarki obiegu zamkniętego, podobnie jak kompost, który zostanie wykorzystany do polepszenia właściwości ziemi w donicach. Kompovit jest pozyskiwany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z odpadów biodegradowalnych i zielonych, wyrzucanych przez mieszkańców Katowic. Poprawia właściwości gleby, polecany jest do stosowania na trawnikach, do uprawy roślin ozdobnych, na użytkach zielonych i do rekultywacji gleb. – Dzięki mieszkańcom Katowic tylko w 2019 roku udało nam się zebrać  ok. 8,2 tys. ton odpadów zielonych, z czego powstało ponad 2 tys. ton kompostu – mówi Robert Potucha, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Kompostowanie to nic innego jak zielony recykling, który pochodzi wprost z natury, a na czym najlepiej się wzorować, jak nie na przyrodzie? Dzięki wydzieleniu frakcji biologicznej z odpadów komunalnych przede wszystkim zmniejsza się strumień odpadów zmieszanych a to jeden z priorytetów gospodarki obiegu zamkniętego: odzyskać, przetworzyć i wykorzystać ponownie.

Jedna z donic z odzysku trafiła na Jordana 10, gdzie zaadoptował ją zgrany lokatorski kolektyw.

To nie wszystko. Zakład Zieleni Miejskiej przekazał też chętnym używane, metalowe donice z odzysku, ziemię i rośliny do samodzielnego posadzenia. W tych donicach część mieszkańców również zdecydowała się posiać nanołączki.

Pierwsza łąka została wysiana w niezagospodarowanej donicy betonowej przy Domu Pomocy Społecznej „Przystań” w Katowicach. Bogusława Szulc z Zakładu Zieleni Miejskiej pokazała pracownikom DPS, jak zrobić to fachowo. A jednocześnie powstał film video, dzięki któremu ten sam instruktaż można sobie odtworzyć on – line.

Żeby włączyć się do akcji, wystarczyło znaleźć w swoim otoczeniu donicę i zgłosić chęć „adopcji” na adres katoobywatel@katowice.euMieszkańcy Katowic, firmy prywatne i instytucje zaadoptowały w sumie ponad 60 donic w mieście! Kto i gdzie podjął wyzwanie można sprawdzić na mapie on – line tutaj: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=14rtbU4zoHbATTvfhow3hD9EZewwdmmBf&usp=sharing 

O efektach akcji piszemy również tutaj: http://katoobywatel.katowice.eu/aktualnosci/mieszkancy-zaadoptowali-ponad-40-donic-posiali-w-nich-laki-i-posadzili-rosliny/

Instrukcja siania łąki kwietnej w donicy: https://www.lakikwietne.pl/laka-w-donicy

Link do video: https://www.youtube.com/watch?v=st2e2hmULOg&feature=youtu.be