Akcje

Wypożyczalnia rowerów dla uchodźców. Mieszkańcy podarowali rowery, hulajnogi i osprzęt

Kwiecień 19, 2022

Uruchomiliśmy wypożyczalnię rowerów dla ukraińskich uchodźców mieszkających w akademikach przy ul. Franciszkańskiej. Kilkadziesiąt rowerów i hulajnóg, a także osprzęt podarowali mieszkańcy w ramach zbiórki „Koło na start”.

W marcu miasto ogłosiło zbiórkę rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy, żeby ułatwić im aklimatyzację w Katowicach.

Cały czas staramy się zabezpieczać tym ludziom podstawowe potrzeby, ale myślimy także o ich aklimatyzacji. Rower traktujemy jako środek transportu, którym można dojechać do szkoły czy do pracy. To też forma rekreacji i zabawy, sposób na poznawanie miasta. Mamy nadzieję, że rowery posłużą naszym gościom, ułatwią im przemieszczanie się i dadzą poczucie niezależności a dzieciom sprawią radość, której im tak bardzo teraz potrzeba – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wypożyczalnia okazała się hitem zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Już pierwszego dnia cały podarowany przez mieszkańców sprzęt był „w ruchu”. Fot. M. Ferens

Do dwóch punktów zbiórki, w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku i w budynku administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, mieszkańcy dostarczyli ponad 90 sztuk rowerów i hulajnóg, w tym rowery dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a także rolki, kaski, ochraniacze, pompki, światełka, dzwonki czy odzież sportową i smar. Sprzęt w większości używany, choć znalazł się też rower w pełni nowy, jeszcze zapakowany w karton.

Jednoślady przeszły podstawowy serwis, który zgodził się wykonać Tomasz Śliwiński z Warsztatu 77 przy ul. Gliwickiej w Katowicach. Te sprawne trafiły do akademików Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Franciszkańskiej, gdzie schronienie znalazło ok. 400 osób z Ukrainy. Miasto stworzyło tam dla nich wypożyczalnię „Koło na start”, dzięki czemu podarowany sprzęt służy wszystkim zainteresowanym. Jako pierwsze ze sprzętu z radością zaczęły korzystać dzieci. Jarosław Lenartowski, kierownik akademików: – Nasi goście są już zaaklimatyzowani, starają się żyć normalnie. Lwia cześć organizuje sobie pracę na pół etatu, część będzie zakładała własną działalność, mamy też intensywny kurs języka polskiego dla 130 osób organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny. Dzieci chodzą do szkół i przedszkoli, a potem biorą udział w różnego rodzaju zajęciach. Mamy same je wymyślają.

Mieszkańcy dostarczyli ponad 90 sztuk rowerów, rowerków, hulajnóg, a do tego rolki, kaski i inny potrzebny do jazdy osprzęt. Fot. M. Ferens

Kolejne rowery po przeglądzie i serwisie systematycznie będą zasilały wypożyczalnię. Jednoślady są przechowywane w budynku akademików, a dodatkowo Miejski Zarząd Ulic i Mostów zainstalował na zewnątrz stojaki rowerowe.