Akcje

wCOP drzewo: aplikacja do sadzenia drzew w mieście

Wrzesień 14, 2018

„wCOP drzewo” to nowoczesna aplikacja mobilna, dzięki której w prosty i szybki sposób możecie wskazać lokalizację dla nowych drzew w mieście. Wysłanie zgłoszenia zajmuje chwilę. Wystarczy wejść na stronę, zaznaczyć miejsce na mapie i dodać opis.

Pierwsze drzewo wCOPane przy ul. Sobieskiego na wniosek pana Michała, mieszkańca ulicy Gliwickiej (13.11.2018): jarząb mączny Magnifica

Katowice w grudniu 2018 roku były gospodarzem największej konferencji klimatycznej na świecie czyli Szczytu Klimatycznego ONZ (COP 24). Stąd wzięła się też nazwa aplikacji. Chcielibyśmy, żeby efektem tego wydarzenia był przede wszystkim wzrost świadomości społecznej na temat zmian klimatu i tego, w jaki sposób miasta mogą się do tych zmian adaptować. Dlatego sadziMy drzewa razem z mieszkańcami. Dla klimatu! 

Drzewa to same korzyści: m.in. pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, absorbują zanieczyszczenia powietrza, dają cień i obniżają odczuwalną temperaturę latem. Łagodzą stres i zachęcają do spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu. Znacząco poprawiają też estetykę miasta i wpływają na wzrost wartości nieruchomości.

Aplikacja powstała we współpracy z Fundacją Gdańską, na bazie gdańskiego Banku Nasadzeń Drzew. Odbyły się już dwie edycje projektu. Za każdym razem najpierw ogłaszany jest etap zbierania wniosków, które następnie są weryfikowane. W efekcie pierwszej edycji, w 2019 roku posadziliśmy w Katowicach ponad 600 drzew. W 2020 roku, po zakończeniu drugiej edycji, na posadzenie czeka kolejnych 300 drzew z aplikacji.

O szczegółach piszemy m.in. tutaj:  https://katoobywatel.katowice.eu/aktualnosci/startuje-aplikacja-do-sadzenia-drzew-w-miescie-wcop-drzewo/

Aplikację, odpowiedzi na pytania i aktualności, znajdziecie tutaj: wcopdrzewo.katowice.eu