Akcje

Subotnik ukraińsko – polski, czyli specjalna edycja akcji SprzątaMy Dzielnice

Maj 17, 2022

Ukraińcy, wspólnie z katowiczanami, posprzątali jeden z terenów zielonych w Katowicach. Był to sposób na wyrażenie wdzięczności z jednej strony, a z drugiej na integrację z lokalną społecznością. Akcja miała też promować segregowanie odpadów i picie katowickiej kranówki. 
Subotnik, w Polsce nazywany czynem społecznym, to tradycja niektórych krajów powstałych po rozpadzie ZSRR. Ukraińcy, którzy z powodu wojny znaleźli się w Polsce, zaczęli organizować tzw. subotniki, czyli sprzątanie parków i lasów w czynie społecznym. Kiedy okazało się, że także ukraińscy mieszkańcy akademików przy ulicy Franciszkańskiej chcą sprzątać, postanowiliśmy ich w tym wesprzeć. Zorganizowaliśmy specjalną edycję akcji SprzątaMy Dzielnice, a jej koordynację powierzyliśmy Stowarzyszeniu Wolnej Herbaty, które  jest liderem ruchu Zero Waste i Sharing Economy na Śląsku i promuje ograniczenie produkcji odpadów. Na miejscu przygotowaliśmy worki do selektywnej zbiórki odpadów i rękawice, a także dodatkowy sprzęt, np. wózek do wożenia większych gabarytów.Porządki w okolicach skweru nad Ślepiotką robiły głównie kobiety – mieszkające w akademikach w Ligocie uchodźczynie z Ukrainy i ich dzieci, wsparte przez grupę polskich wolontariuszy. W sumie ponad 80 osób. Efekt to prawie dwa kontenery odpadów: szkła, plastiku, opon i złomu oraz – co najważniejsze – kolejny wspólnie i solidnie posprzątany teren zielony.

Jak zawsze podczas wydarzenia promowane były były ekologiczne postawy, związane z segregowaniem śmieci czy piciem wody z kranu. W Ukrainie nie segreguje się odpadów, obowiązują także mniej rygorystyczne normy jakości wody niż w krajach unijnych, dlatego Ukraina jest jednym z wielu państw na świecie, gdzie nie zaleca się picia kranówki. W związku z tym Katowickie Wodociągi uruchamiają akcję informacyjną „Odkręć i napij się!”, która ma przekonać uchodźców, że woda z naszej sieci jest bezpieczna dla zdrowia i można ją pić prosto z kranu. Akcja jest elementem prowadzonej od trzech lat kampanii „Kranówka katowicka. Szluknij sie z kokotka!”.

Katowickie Wodociągi przygotowały również dwujęzyczne plakaty i ulotki, w języku polskim i ukraińskim, z instrukcją jak bezpiecznie pić wodę z kranu. Na plakatach i ulotkach zamieszczony jest prosty przekaz w formie instrukcji, tak by był czytelny dla każdego odbiorcy.