Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/katowic/domains/katoobywatel.katowice.eu/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
Moderna na skrzynkach elektrycznych - KATOobywatel
Akcje

Moderna na skrzynkach elektrycznych

Styczeń 30, 2020

Artysta Kacper Mutke pomalował wybrane skrzynki elektryczne w Śródmieściu Katowic. To wspólne działanie Miasta Katowice i spółki TAURON  Polska Energia, zwracające uwagę na problem dewastacji w przestrzeni publicznej i promujące architekturę modernistyczną. Akcja trwałą od 29 stycznia 2020 roku do lata. 

Kacper Mutke i pierwsze graffiti, które powstało na skrzynce transformatorowej.

Nielegalne graffiti przeszkadza mieszkańcom Katowic. Jest jednym z najczęściej zgłaszanych problemów na platformie Naprawmyto.pl, którą miasto uruchomiło w kwietniu 2018 roku. Na blisko 13,5 tysiąca tzw. alertów, ponad 590 dotyczyło do tej pory pseudo graffiti. Ponad 240 z nich zostało już za pośrednictwem platformy “naprawionych”, a ponad sto jest „w trakcie naprawy”.

Usuwanie szpecących napisów i rysunków dużo kosztuje i często jest syzyfową pracą. Dewastowane są nie tylko ściany, ale też różnego rodzaju infrastruktura, w tym energetyczna. Żeby zwrócić uwagę na problem Miasto Katowice wspólnie z TAURON Polska Energia inauguruje projekt, polegający na pomalowaniu wybranych skrzynek elektrycznych w Śródmieściu Katowic. Dewastacje zastąpi artystyczne graffiti, którego tematem będzie katowicka architektura modernistyczna.

–  Chcąc przeciwdziałać aktom wandalizmu TAURON stara się wspierać ciekawe, lokalne przedsięwzięcia. Wspólne działania z Katowicami traktujemy także jako poligon, na którym sprawdzimy, czy talent artystów uchroni naszą infrastrukturę przed aktami wandalizmu – podkreśla Łukasz Zimnoch, rzecznik TAURON Polska Energia.

Pomalowania skrzynek podjął się Kacper Mutke, absolwent projektowania katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. – Zależało nam na współpracy z lokalnym artystą, a także na wyeksponowaniu wątku architektury modernistycznej, z której mieszkańcy są dumni. Katowice mają też długą i dobrą tradycję współpracy z artystami street – artu, a ich prace udowadniają, że graffiti może być sztuką – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach. Tym razem nie były to jednak duże murale, ale kameralne prace. Dowód na to, jakie znaczenie dla jakości przestrzeni publicznej ma taka niewielka nawet infrastruktura.

– Projektami na skrzynkach chcę pokazać jak czuję katowicką modernę. Czasami inspirującym dla mnie okazał się dostrzeżony gdzieś detal architektoniczny, innym razem była to cała bryła budynku. Postanowiłem, idąc za  modernistami, ograniczyć ornament na rzecz bardziej minimalistycznych, abstrakcyjnych kompozycji – mówi Kacper Mutke, który w swoich dotychczasowych pracach mieszał różne techniki, od malarstwa po mapping.

Na skrzynkach pojawiły się grafiki związane z takimi wizytówkami Katowic jak Kukurydze – symbol osiedla Tysiąclecia, Dom Handlowy Skarbek czy Spodek. Czasem jest to bardzo widoczne nawiązanie, innym razem jakiś charakterystyczny detal.  Na zakończenie projektu powstała mapa on – line wszystkich skrzynek, którą znajdziecie tutaj: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1IzSwqZyCo8KptHdcjWEPRHDgUn0tI83_&usp=sharing

O efektach akcji piszemy tutaj: https://katoobywatel.katowice.eu/aktualnosci/spacer-szlakiem-moderny-na-skrzynkach-powstala-mapa-on-line-na-zakonczenie-projektu/