Akcje

Metropolitalny Tydzień Mobilności: KATOobywatelski Przystanek Koszutka

Wrzesień 18, 2021

Metropolia GZM, we współpracy z miastami z regionu, zorganizowała we wrześniu obchody Metropolitalnego Tygodnia Mobilności. W sobotę, 18 września, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w mikrowydarzeniach na parkingach, żeby zwrócić uwagę na przestrzeń miasta, na potrzebę jej współdzielenia przez mieszkańców, którzy występują w różnych rolach – są pieszymi, rowerzystami, kierowcami.

Przystanek Koszutka rozgościł się na jeden dzień na dwóch miejscach parkingowych.

Jedno z takich miejsc stworzyliśmy w ramach projektu KATOobywatel wspólnie z lokalną społecznością w Koszutce: radnymi RJP nr 12 i Kinem Kosmos, mogąc również liczyć na wsparcie okolicznych przedsiębiorców. Przystanek Koszutka zainstalował się na jeden dzień na parkingu przed Kinem Kosmos, gdzie Fundacja Bobrowe Żeremia zorganizowała warsztaty z odnawiania mebli w duchu zero waste. Można też było wziąć udział w quizie filmowym i wygrać bilety do kina, czy posadzić wspólnie z radnymi nowe rośliny przy ul. Morcinka.

Sadzenie roślin przy ul. Morcinka przez radnych RJP nr 12

Punkt na kilka godzin (od godz. 10 do 14) stał się miejscem refleksji o tym jakich przestrzeni oczekujemy jako mieszkańcy – w jakich miejscach chcemy żyć, po jakich miastach chcemy się poruszać.

Po raz kolejny w obchody ETZT włączył się też Instytut Korfantego, gospodarz Parkletu Teatralna 4, który stworzyliśmy wspólnie w ramach projektu KATOobywatel. Tym razem wraz z sąsiednimi przystankami komunikacji publicznej stał się sceną dla mini koncertów zorganizowanych z okazji Dnia bez Samochodu (22.09). Zagrali muzycy z orkiestry dętej oraz duet Łukasz Balczarek & Krzysztof Kulbicki, którzy już rok temu skomponowali utwór „Z miasta do miasta”. O godz. 12.00 na żywo odegrany został na Rynku katowicki hejnał.