Akcje

#KATOkarmnik: dbaMy o ptaki i rzemiosło!

Grudzień 8, 2021

Rozdaliśmy mieszkańcom Katowic sto karmników dla ptaków w zestawach do samodzielnego złożenia. Akcja ma m.in. zwrócić uwagę na właściwe dokarmianie ptaków ale też promować rzemiosło i wykorzystywanie odpadów.

To kolejna z szeregu inicjatyw podejmowanych przez Katowice w trosce o środowisko naturalne, do której zaprosiliśmy mieszkańców w ramach projektu KatoObywatel. Wcześniej rozdaliśmy wraz z partnerami domki dla jeży czy budki lęgowe dla ptaków, żeby w ten sposób zachęcić do dbania o zwierzęta. –  Widzimy jak duże jest społeczne zaangażowanie w tego rodzaju działania, to pomaga popularyzować wiedzę. W tym wypadku o tym jak nie szkodzić ptakom, ale im pomagać – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.  – W ręce mieszkańców oddajemy więc karmniki, ale też odpowiedzialność za ich właściwe użycie. Mamy nadzieję, że będzie to doskonała okazja do rodzinnego majsterkowania a potem obserwowania ptaków i rozpoznawania gatunków – dodaje.

Do współpracy zaprosiliśmy Fundację Bobrowe Żeremia, która przygotowała zestawy „karmników do samodzielnego złożenia”. Składają się z powycinanych ze sklejki elementów karmnika, wkrętów, śrubokręta i papieru ściernego. Do zestawu dołączone są też: obrazkowa instrukcji montażu oraz plakat z informacją jak i kiedy dokarmiać ptaki. Plakaty można powiesić w miejscu zamieszkania i podzielić się wiedzą z sąsiadami.

Jeden z KATOkarmników trafił do Archiwum Państwowego w Katowicach, gdzie nad złożeniem go pracowała damska drużyna 😉 Fot. Archiwum Państwowe

Gdyby tego było mało, w internecie dostępne są warsztaty praktyczne ze składania karmnika, przygotowane przez Marcina Bobera z Fundacji. To taki „kącik techniczny” w stylu Adama Słodowego, polskiego popularyzatora majsterkowania i prowadzącego program „Zrób to sam” od lat 60 – tych do lat 80 – tych.

Plakat do wydrukowania (instrukcja dokarmiania ptaków): Plakat

Tutaj można znaleźć warsztaty: https://youtu.be/f-fHCdSiog4