KATOduma

Wspieramy inwestycje

W Katowicach cały czas powstają nowe miejsca pracy w przyszłościowych branżach (5 miejsce w Polsce pod względem liczby osób pracujących w sektorze nowoczesnych usług biznesowych). Nowi inwestorzy zapewniają też znaczące wpływy z podatków.  W ostatnim czasie zainwestowały  u nas takie firmy jak np. Fujitsu, Accenture czy TÜV Rheinland.

Biurowiec KTW – jeden z najnowszych budynków biurowych w Katowicach. Stanął obok Spodka.

Mamy bardzo niski poziom bezrobocia (niespełna 2 proc.). Powierzchnia biurowa wynosi obecnie  478 800 m2 i jest o wiele większa niż w 2014 roku (280 200 m2).  Każdy inwestor może liczyć na swojego opiekuna, który odpowiada za pomoc w procedurach administracyjnych związanych z realizacją inwestycji na terenie miasta. Od 2015 roku działa Referat Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Również w ramach działania Referatu Małych i Średnich Przedsiębiorstw funkcjonuje opiekun inwestora i wsparcie dla sektora MŚP. 

Dla zainteresowanych przedsiębiorczością, innowacjami w nauce i biznesie otworzyliśmy Miejski Inkubator Przedsiębiorczości na ul. Teatralnej 17, 17a i 17b. To przestrzeń o powierzchni ok. 900 m2 złożona z: 

  • Strefy coworkingowej – strefa ta stanowić będzie otwarte miejsce spotkań bądź przestrzeń do zorganizowania szkoleń, warsztatów lub konferencji na ok. 80 osób.
  • Strefy pracy indywidulanej – dzięki tej przestrzeni wynajmujący będą mogli korzystać z biurek do pracy indywidualnej. Przestrzeń zostanie tak zaaranżowana, by wszyscy najemcy mieli możliwość współpracy z innymi firmami w obiekcie.
  • Strefy business – znajdującej się na piętrze, przeznaczonej dla rozwijającego się biznesu  i urządzonej w formie 13 biur, które idealnie nadają się do prowadzenia działalności przez mikro  i małe firmy, które rozwinęły już swój biznes i myślą o dalszym rozwoju.
  • Strefy Fab-Lab – to rodzaj pracowni, w której będzie można zmienić swoje projekty w realne, namacalne rzeczy.

Miejski Inkubator Przedsiębiorczości ma być miejscem organizowania wydarzeń, spotkań i szkoleń jednoczących katowicką scenę start-up’ową. Chcemy, żeby był otwarty dla wszystkich zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej i oferował pełny pakiet wsparcia w tym zakresie – głównie poprzez dostęp do sieci kontaktów, szkoleń czy mentorów, którzy służyć będą swoim doświadczeniem.