KATOduma

Miasto turystyki biznesowej

W Katowicach rozwija się turystyka biznesowa, a rok 2017 był pod tym względem rekordowy: 826 tys. gości, którzy zostawili u nas 140 mln złotych. Duże znaczenie ma tu potencjał Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które wraz ze Spodkiem tworzy największą przestrzeń konferencyjną w Polsce. 

Spodek wraz z Międzynarodowym Centrum Kongresowym tworzą dziś największą przestrzeń konferencyjną i targową w Polsce. A przy okazji pięknie razem wyglądają 😉

W 2017 roku zorganizowano w Katowicach 6334 wydarzeń biznesowych, w tym kolejną edycję Intel Extreme Masters z ponad 170 tys. gości, a także Europejski Kongres Gospodarczy, Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego czy Targi Muzyki Świata WOMEX.  Do Katowic przyjechało o 64 tys. osób więcej niż w 2016 r. Oznacza to 8 proc. wzrost – wynika z raportu “Rynek turystyki biznesowej w Katowicach w 2017 roku” autorstwa dr Krzysztofa Cieślikowskiego.  

Tysiące gości w Katowicach to realne zyski dla miasta i mieszkańców. Rozwija się zaplecze hotelowe i konferencyjne, zarabiają firmy cateringowe, restauratorzy, taksówkarze, czy lokalni sklepikarze. Przeciętnie uczestnik konferencji korzystający z noclegu „zostawia” w Katowicach blisko 628 zł, a nie korzystający 141 zł. Co ważne, wiele osób, które przyjeżdżają do Katowic w celach biznesowych, chętnie tu wraca.   

Katowice postawiły na rozwój turystyki biznesowej, ściąganie nowych imprez biznesowych oraz rozwijanie tych, które już u nas goszczą. W grudniu tego roku oczy całego świata będą zwrócone na Katowice – bo to właśnie nasze miasto będzie gospodarzem Szczytu Klimatycznego COP 24, na który przyjedzie blisko 40 tys. decydentów z całego świata. Z kolei w 2019 roku będziemy gościć Światową Konferencję Antydopingową.   

Turystyka biznesowa w liczbach (dane za 2017 rok):

  • 6334 wydarzeń biznesowych, w tym ponad 25 proc. trwało dwa dni lub dłużej
  • 827 tys. uczestników wydarzeń biznesowych (o 8,4 proc. więcej niż w 2016 roku)
  • 22 hotele na terenie miasta z 4360 miejscami         
  • 232 spotkania konferencyjne i biznesowe na terenie MCK, w których udział wzięło ponad 533 tys. uczestników
  • Średnio wydatki delegata korzystającego z noclegu wynosiły blisko 628 zł, w tym na noclegi nieco ponad 300 zł
  • Uczestnicy konferencji jednodniowych średnio pozostawili w mieście 141 zł
  • Całkowite wydatki uczestników spotkań konferencyjnych wyniosły prawie 140 mln zł