KATOduma

Katowice na rowery

Katowice są coraz bardziej przyjazne rowerzystom, a rower traktujemy już nie tylko jako środek rekreacji ale przede wszystkim transportu. Powstał projekt „Podstawowej Sieci Infrastruktury Rowerowej”, którego celem jest połączenie każdej dzielnicy drogą rowerową z centrum miasta. Potrzeby rowerzystów uwzględnia się planując nowe inwestycje jak centra przesiadkowe park & ride, rośnie też sieć rowerów miejskich. 

Wypożyczalnia rowerów przy Rynku.

Jako pierwsze miasto w Aglomeracji Śląskiej uruchomiliśmy system wypożyczalni rowerów. Dziś „City by bike” to największy i najpopularniejszy taki system na Śląsku. Liczy 52 stacje z ponad 420 rowerami, a nowością na sezon 2018 są rowery cargo do przewożenia osób lub towarów. Co ciekawe, w Katowicach udział podmiotów prywatnych i innych instytucji w tworzeniu systemu roweru miejskiego jest największy w Polsce. Wiele stacji jest też realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego na wniosek mieszkańców.   

W 2018 roku system będzie funkcjonował aż do grudnia, żeby mogli z niego korzystać goście Szczytu Klimatycznego ONZ. To też okazja, żeby popularyzować jazdę rowerem na przełomie jesieni i zimy.

Miasto ma oficera rowerowego, a swoje decyzje w zakresie polityki rowerowej konsultuje podczas cyklicznych spotkań roboczego zespołu, na które wstęp mają wszystkie osoby zainteresowane tematyką rowerową.

W rowerowym rankingu miast wg. portalu morizon.pl Katowice zajęły 4. miejsce! Na czele rankingu znalazła się Warszawa, a tuż za nim Kraków i Lublin. Podczas oceny brano pod uwagę trzy czynniki: zagęszczenie infrastruktury rowerowej, statystyki wypadków z udziałem rowerzystów oraz rozmiary systemu rowerów miejskich.