KATOduma

Miasto aktywistów

W Katowicach zarejestrowanych jest prawie 1700 organizacji pozarządowych, a wydatki miasta na współpracę z NGO-sami rosną: 95 mln złotych w latach 2015 – 2017.

W marcu 2015 roku prezydent Marcin Krupa powołał Agnieszkę Lis na stanowisko Pełnomocnika Prezydenta ds Organizacji Pozarządowych, a od stycznia 2016 roku działa nowa siedziba Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Kopernika 24 (335 m.kw).

COP cieszy się dużą popularnością wśród aktywistów. To właśnie w tym miejscu 43 stowarzyszenia (dane za 2017 rok) zarejestrowały swoją siedzibę – dzięki czemu nie muszą płacić za wynajem własnego lokalu. Wspólna siedziba pozwala też na kreowanie ciekawych i wartościowych inicjatyw dla miasta i mieszkańców. Z oferty COP, m.in. zajęć i szkoleń, skorzystali przedstawiciele ponad 135 organizacji pozarządowych, natomiast w 2017 roku organizacje ponad sto razy skorzystały z infrastruktury COP na własne potrzeby.

Aktywność NGO i otwarcie miasta na obywateli były jednymi z powodów, dla których Katowice znalazły się na pierwszym miejscu w regionie i piątym w kraju w rankingu polskich miast obywatelskich Europolis.