KATOduma

Katowickie Pomniki Historii

Pomnik Historii to najwyższe wyróżnienie nadawane zabytkom nieruchomym o szczególnym znaczeniu w skali całego kraju. Dotychczas tytuł ten nadano 81 zabytkom, w tym tylko kilku na terenie województwa śląskiego. Aż trzy z nich są w Katowicach.

Rozporządzeniem Prezydenta RP, w listopadzie 2017 roku, istniejący wpis Gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego w Katowicach rozszerzono o zespół katedralny obejmujący Archikatedrę pw. Chrystusa Króla oraz gmach kurii wraz z ogrodami. „Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego” w Katowicach został wybudowany w latach 1924-1929. Budowę zespołu katedralnego rozpoczęto w 1927 roku ale samą Archikatedrę ukończono dopiero w 1955 roku.

Czerwony kolor okien jest znakiem rozpoznawczym Nikiszowca. To właśnie do nich nawiązuje nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w katowickiej Strefie Kultury.

Rozporządzeniem Prezydenta RP ze stycznia 2011 roku za Pomnik Historii uznano także osiedle robotnicze Nikiszowiec. Zadecydowały o tym wartości artystyczne, kulturowe oraz autentyczność historycznego układu urbanistycznego i architektury robotniczego osiedla, które jest wybitnym przykładem nowoczesnego budownictwa patronackiego z początku XX wieku na terenie Górnego Śląska.

Pozostałe Pomniki Historii w województwie śląskim to: zespół klasztorny na Jasnej Górze w Częstochowie, Radiostacja w Gliwicach oraz podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych i sztolni „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach.