KATOduma

Połowa miasta to zieleń

Sopot, Zielona Góra i Katowice to najbardziej zielone miasta w Polsce – wynika z rankingu przeprowadzonego przez MojaPolis i BIQdata w 2015 roku. Pod uwagę wzięto wyłącznie największe miasta w Polsce, sprawdzając wielkość powierzchni zajmowanej przez parki, zieleńce oraz obszary leśne. Z kolei RynekPierwotny.pl w 2017 roku umieścił Katowice na pierwszym miejscu pod tym względem.

Dolina Trzech Stawów – jedno z ulubionych miejsc rekreacji katowiczan

Dużą część Katowic zajmują  lasy, a w południowej części znajduje się nawet pozostałość Puszczy Śląskiej, czyli Las Murckowski. Mamy też parki, w tym największy: Katowicki Park Leśny, z rolkostradą, ścieżką rowerową, placami zabaw w tym Wodnym Placem Zabaw zrealizowanym w ramach Budżetu Obywatelskiego, skateparkiem, boiskami do piłki nożnej i tenisa a nawet trasą do jazdy na nartach biegowych. Na jego terenie odbywa się m.in. Off Festival Katowice, a sezonowo działają m.in. “Sztauwajery”, klub festiwalowy Tauron Nowa Muzyka Katowice.  

Zupełnie inny charakter ma Park Kościuszki, którego początki sięgają 1888 roku. Na jego terenie znajduje się m.in. Kościół św. Michała Archanioła zbudowany w 1510 w Syryni (powiat wodzisławski), w 1938 przeniesiony do Katowic jako pierwszy obiekt w powstającym wówczas skansenie, który ostatecznie nie powstał. Charakterystycznym miejscem jest też Wieża spadochronowa – 35-metrowa stalowa konstrukcja do lat 50. XX wieku  wykorzystywana do początkowego szkolenia lotniczego i szkolenia skoczków spadochronowych. Dziś jest to pomnik poświęcony obrońcom Katowic, poległym i zamordowanym przez Niemców w 1939 r. Jest jedyną tego typu budowlą w Polsce.

Ciekawostką jest zimowy tor saneczkowy, uruchomiony zimą 2017/2018 po raz pierwszy po długiej przerwie, zgodnie z pomysłem jednego z mieszkańców Katowic. Wiosną 2018 roku powstał też nowoczesny plac zabaw.

Park w Giszowcu położony jest w środkowej części unikatowego w skali europejskiej osiedla górniczego, które powstało w latach 1907-1910 dla pracowników kopalni „Giesche” (później KWK „Wieczorek”). Można w nim zobaczyć drzewa, których wiek szacuje się na 150-200 lat, a w niektórych przypadkach nawet na około 250 lat. Na terenie parku znajduje się m.in. Karczma Śląska – wybudowana w 1910 roku, która służyła pracownikom kopalni „Giesche” jako miejsce zabaw i wypoczynku. Inne parki na terenie miasta  to: Park Zadole, Park w Murckach, Park Giszowiec czy Park Bogucki.