Aktualności

Złota rączka naprawi seniorom kran, podłączy pralkę czy wymieni żarówkę. Ruszy od lutego

Listopad 29, 2019

Uruchomienie programu „Złotej rączki” to przedwyborcza obietnica prezydenta Marcina Krupy.  Seniorzy będą mogli skorzystać z pomocy fachowca nieodpłatnie prawdopodobnie już od lutego przyszłego roku.

Realizacja zadania zostanie powierzona organizacji pozarządowej.  Urząd miasta właśnie ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych, przygotowywany jest również przetarg na zakup specjalnego samochodu cargo, który będzie użyczony na potrzeby tego przedsięwzięcia.

Zgodnie z moją przedwyborczą obietnicą pracujemy nad tym, by od lutego katowiccy seniorzy mogli bezpłatnie skorzystać z usług „Złotej rączki”. Program będzie dedykowanym osobom powyżej 65 roku życia, którym trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie bliskich osób – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Program „Złota rączka” to udzielanie nieodpłatnej pomocy seniorom, w zakresie drobnych napraw domowych np. wymiany żarówek, uszczelek, naprawy przeciekającego kranu i innych drobnych napraw, niewymagających natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzy lub uprawnień, a także niepociągających za sobą dużych nakładów finansowych. Naprawy wykonywane będą w lokalu zamieszkiwanym przez osobę, która ubiega się o pomoc i która jest jego głównym najemcą lub właścicielem.

Z usługi „Złotej rączki” senior będzie mógł skorzystać maksymalnie raz w miesiącu, czyli nawet 12 razy w roku. Koszt naprawy, czyli robocizna i zakup drobnych materiałów nie może przekraczać 100 zł,   natomiast w przypadku droższych materiałów jak np. baterie łazienkowe, karnisze, lampy będzie obowiązywać zasada, że materiały niezbędne do wykonania prac dostarcza osoba, której udzielana jest pomoc – wyjaśnia Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.

Katalog napraw świadczonych w ramach programu obejmie m.in.:

 • wymianę/naprawę kranów w kuchni i łazience,
 • udrażnianie zatkanych odpływów,
 • naprawę nieszczelnych rur,
 • naprawę spłuczki,
 • montaż/wymianę deski sedesowej,
 • podłączenie pralki/zmywarki,
 • wymianę żarówki,
 • naprawę/wymianę gniazdka elektrycznego,
 • regulację/uszczelnienie drzwi i okien,
 • naprawę klamek/zamków w drzwiach i oknach,
 • naprawę listew przypodłogowych.

Zadanie realizowane będzie w ramach konkursu „Integracja i aktywizacja osób starszych, w tym kombatantów i osób represjonowanych – wspieranie działań na rzecz integracji i zwiększenia uczestnictwa w życiu społecznym seniorów”. Termin składania ofert wyznaczono na dzień 13.12.2019 roku. Wyłonienie zwycięzcy planowane jest na przełom grudnia i stycznia, tak, by „Złota rączka” mogła rozpocząć działania od lutego przyszłego roku. Organizacja pozarządowa będzie miała udostępniony samochód, na który urząd miasta ogłosi przetarg jeszcze w tym roku. W tej chwili procedura zakupu samochodu cargo jest w trakcie przygotowania, a na ten cel zabezpieczono środki wysokości 100 tys. zł.

Zgłoszenia będą przyjmowane osobiście oraz pod specjalnie uruchomioną na ten cel infolinią „Złota Rączka dla Seniorów” w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, gdzie seniorzy będą zgłaszać się w razie potrzeby i chęci skorzystania z programu.