Aktualności

Wystartowała kolejna edycja programu Plac na Glanc. Zgłoście swoje podwórko do Silesia Revival!

Styczeń 28, 2020

200 młodych projektantów z całego świata przyjedzie latem do Katowic, żeby zająć się 4 podwórkami. Jeśli chcecie poprawić swoje, wystarczy je zgłosić.

Plac na Glanc, fb

Katowice będą w lipcu i sierpniu miejscem, gdzie rozegra się MEDS, czyli Meeting of Design Students (Spotkanie Studentów Projektowania). MEDS  to międzynarodowa inicjatywa studencka mająca na celu promocję designu, projektowania, architektury i kultury. Co roku w jednym wybranym regionie świata organizowane są międzynarodowe warsztaty, w których bierze udział nawet 200 młodych projektantów z 40 krajów. Katowice wygrały konkurencję m.in. z Hiszpanią i Maltą.

Miasto Ogrodów wspiera Fundację MEDS i ogłasza nabór dla mieszkańców Katowic, którzy chcieliby wraz z młodymi projektantami z całego świata wprowadzić zmiany na swoje podwórka. Projektanci „wezmą na warsztat” aż 4 katowickie podwórka i we współpracy z mieszkańcami wprowadzą na nie udoskonalenia.

Warsztaty rozpoczną się 21 lipca i potrwają do 8 sierpnia.
Organizatorzy pokrywają koszty warsztatów i interwencji na podwórkach.

Jeśli chcecie, aby to Wasze podwórko zostało udoskonalone, zgłoście je do projektu! Miasto Ogrodów i Fundacja MEDS do 16 lutego czekają na zgłoszenia.

To cztery proste kroki:

Kontakt: Mateusz Zegan, mateusz.zegan@miastoogrodow.eu, tel. 668 444 070


Projekt Plac na Glanc edukuje i zmienia świadomość społeczną. Co roku udowadnia, że to mieszkańcy mają wpływ na to jak wygląda ich najbliższa przestrzeń. Co więcej – to oni przede wszystkim są za nią odpowiedzialni. Cały proces projektowy opiera się o społeczną partycypację, oddolność i odpowiedzialne projektowania, nie tylko dla mieszkańców ale wraz z nimi. Plac na Glanc, ma stać się modelową przestrzenią, wzorem której zainspirują się mieszkańcy innych kamienic i w miarę możliwości zaczną zmieniać swoje otoczenie. Wraz z przemianą wizerunku podwórka roście ilość interakcji między sąsiadami, którzy najpierw na specjalnie przygotowanych warsztatach, tworzą z projektantami elementy małej architektury, a później o odmienioną przestrzeń dbają. Niezwykle ważnym aspektem jest to, że projekt Plac na Glanc jest to jedno tych z działań, które wykorzystując najnowsze rozwiązania we wzornictwie, ma pokazywać dobre praktyki oraz wyznaczać nowe kierunki w designie w przestrzeni publicznej. Projekt zakłada również wykorzystanie rozwiązań z pogranicza ekologii i metod recyklingu.