Aktualności

Zebraliśmy wspólnie 15 kontenerów śmieci! Rekordowy finał projektu SprzątaMy Dzielnice

Czerwiec 27, 2019

W ramach projektu SprzątaMy Dzielnice II udało nam się zebrać 972 worki odpadów. Samych worków szkła oddaliśmy do recyklingu aż 311!

Akcja Sprzątamy Dzielnice to cykliczne wydarzenie zapoczątkowane w 2018 roku (w 2019 roku odbyła się druga edycja). Urząd Miasta w Katowicach organizuje je wspólnie ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty, działającym na rzecz ochrony środowiska.  – Zależało nam na nagłośnieniu problemu odpadów pozostawianych w miejscach publicznych i pokazaniu ich negatywnego wpływu na środowisko i nasze zdrowie. Podstawowym celem była więc edukacja, ale najbardziej wymierny efekt to  blisko 30 ha terenów zielonych, które posprzątali mieszkańcy razem z wolontariuszami ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. Te tereny służą teraz wszystkim do rekreacji – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

Miejsca posprzątane są przez nas oznaczone tabliczką. Zuchy wiedzą, że w lesie nie można śmiecić! (fot. Stowarzyszenie Wolnej Herbaty)

Od etapu zgłaszania terenów, przez głosowanie, aż do sprzątania, zawsze decydujący jest udział mieszkańców. W tym roku wskazano aż 67 zaśmieconych miejsc, z których należało wybrać finałową piątkę. Na etapie głosowania oddano w sumie blisko 5,5 tys. głosów, a galeria z głosowaniem dotarła na Facebooku do prawie 83 tys. osób. Najważniejszy jednak jest sam udział w sprzątaniu i tu też mieszkańcy nie zawiedli. W Giszowcu padł rekord: setka uczestników. W sumie w Załężu, Giszowcu, na os. Witosa, w Lesie Panewnickim i na Koszutce sprzątało ponad 300 osób. Zebraliśmy łącznie 15 kontenerów śmieci, w tym 311 worków szkła do recyclingu i 322 worki pełne plastiku czy 108 opon samochodowych.

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty obliczyło, że dzięki zebranemu szkłu, zaoszczędziliśmy ilość energii, która wystarczyłaby do zasilenia 100 watowej żarówki przez 5 lat. Wspomniana wyżej ilość plastiku oddana do recyklingu pozwoli zaoszczędzić ok 3000 litrów ropy naftowej. Projekt objął 30 ha terenów zielonych w Katowicach, a uprzątnięcie takiego terenu przez firmę sprzątającą kosztowałoby ponad 1 mln złotych!

Projekt Sprzątamy Dzielnice wpisuje się w ideę zero weste, uczy że śmieci nie są tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim wpływają negatywnie na środowisko naturalne i nasze zdrowie. Dzięki akcji uwalniamy od śmieci hektary terenów rekreacyjnych, w tym lasów i uwrażliwiamy na problem powstawania dzikich wysypisk. Zawsze pijemy kranówkę (Katowice uruchomiły w tym roku kampanię promocyjną wody z kranu pod hasłem „Kranówka katowicka – szluknij sie z kokotka) i używamy jedynie naczyń wielorazowego użytku.

SprzątaMy Dzielnice to element projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach. Relacji z akcji szukajcie tutaj: https://www.facebook.com/wolnaherbata/