Aktualności

Wystawa, która uczy, czym jest patriotyzm. Przytul Polskę do 6 października w Katowicach

Wrzesień 6, 2019

Patriotyzm to sprzątanie po psie, oszczędzanie wody, posadzenie drzewa – wystawa Przytul Polskę o sprawach ważnych mówi w sposób przystępny dla każdego. Przypomina, za co można kochać Polskę i zwyczajnie ją przytulić.

“Przytul Polskę” to seria trzech wystaw dla rodzin w Gdańsku, Katowicach i Warszawie. Kuratorki wystawy, kolektyw Mamy Projekt w składzie: Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska podjęły próbę spojrzenia na Polskę z perspektywy rodziny “Polskość, patriotyzm, postawa obywatelska – to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dziećmi, dlatego skupiłyśmy się na stworzeniu takiej przestrzeni, w której rodziny podczas wspólnej zabawy będą mogły zastanowić się nad tym tematem i poszukać własnych odpowiedzi na ważne pytania”- mówią autorki.
Na wystawie jest m.in. kącik kibicowania Polsce z nieoczywistymi elementami stroju kibica
Wystawa podejmuje różne zagadnienia w sposób przyjazny dzieciom, zachęcający do aktywności i kreatywności. Zwiedzający mogą proponować własne zasady, jakie powinny panować w kraju albo zastanawiać się nad tym, czym jest patriotyzm przy gigantycznej książce “Kto ty jesteś?”, Warto spojrzeć na Polskę z odrobiną dystansu, zastanowić się co w niej lubimy i z czym ją kojarzymy: jakie smaki, widoki czy pojęcia łączą Polaków?
– Chcemy rozmawiać z dziećmi o Polsce bez zadęcia, za to z sympatią i poczuciem humoru – deklarują Mamy Projekt i tworząc wystawę przymrużyły oko: deszcz pierogów w dziale “Kuchnia Polska”, możliwość przebrania się w okulary w kształcie buraczków w “Kąciku Kibica” czy gra w klasy z językowymi łamańcami wywołują uśmiech na twarzach dorosłych i maluchów. Przygotowane na wystawę poduchy w kształcie Polski, w dodatku z różnymi jej twarzami, zapraszają do tytułowego Przytulania Polski.
Jak rozmawiać z dziećmi o Polsce? Co składa się na nasze wyobrażenie kraju: język, symbole, krajobrazy, historia, kuchnia? Czy w czasach globalizacji tożsamość narodowa ma jeszcze znaczenie? Co warto pielęgnować i przekazywać dalej? Na te i inne pytania wystawa “Przytul Polskę” nie odpowie. W każdym razie nie wprost. 
Wystawy:
Gdańsk, Hevelianum 11.07-31.08
Katowice, Młyńska 2, 5.09-6.10
Warszawa, Centrum Praskie Koneser, 7.11-8.12
PRZYTUL POLSKĘ
Kuratorki: Mamy Projekt (Pola Amber, Joanna Studzińska, Małgosia Żmijska)
Koncepcja architektoniczna: Pracownia Tym_czasem i Pracownia bro.Kat
Produkcja: Agata Bisping
Ilustracje: Patricija Bliuj-Stodulska
Mecenas wystawy: PKN Orlen