Aktualności

WCOPujemy drzewa z aplikacji. Ponad 300 drzew trafi w miejsca wskazane przez mieszkańców

Listopad 25, 2020

Zakład Zieleni Miejskiej rozpoczyna właśnie sadzenie drzew z drugiej edycji projektu wCOPdrzewo. Najwięcej trafi do Załęża, bo właśnie w tej dzielnicy mieszkańcy złożyli rekordową liczbę wniosków w aplikacji.

Aplikacja wCOP drzewo działa od 2018 roku, a jej nazwa nawiązuje do szczytu klimatycznego ONZ (COP 24), który odbył się w Katowicach. Umożliwia mieszkańcom wskazywanie miejsc nasadzeń nowych drzew w mieście. Do tej pory ogłoszono dwie edycje. W efekcie pierwszej w mieście rośnie już ponad 600 drzew. Teraz Zakład Zieleni Miejskiej posadzi 312 kolejnych, niemal we wszystkich dzielnicach Katowic: m.in. na największych osiedlach, przy placówkach oświatowych czy w ścisłym centrum miasta. Najwięcej sadzonek trafi do Załęża, gdzie mieszkańcy zgłosili też najwięcej wniosków.

Pierwsze drzewa z drugiej edycji projektu „wCOP drzewo” zostały wCOPane przy ul. Pośpiecha w Załężu. Pomagali w tym m.in. wiceprezydent Mariusz Skiba oraz mieszkańcy dzielnicy i aktywiści Stowarzyszenia Zielone Załęże.

 

Rekordzistą jest Stowarzyszenie Zielone Załęże, które „wywalczyło” ponad 70 drzew.  Jako pierwsze tej jesieni zostały posadzone głogi jednoszyjkowe ‘Stricta’ przy ul. Pośpiecha, tuż przy skrzyżowaniu z ruchliwą ul. Bocheńskiego. – To teren, który służy mieszkańcom do rekreacji, jedyny taki w okolicy. Pamiętam, że tutaj chodziło się na spacery jeszcze w czasach, gdy byłam mała i mieszkałam na sąsiednim osiedlu – mówi Joanna Janiak z Zielonego Załęża. Pani Joanna z mężem Karolem pomogli wkopać pięć głogów. Za łopaty chwycili też wiceprezydent Mariusz Skiba i Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. – Warto kontynuować takie projekty, bo angażują mieszkańców i pozwalają nam wspólnie dbać o zazielenianie miasta. Dają realne efekty – mówi Mariusz Skiba. Jednocześnie przypomniał, że Zakład Zieleni Miejskiej w całym mieście posadził lub posadzi jeszcze w tym roku w sumie ponad tysiąc drzew i kilka tysięcy krzewów.

Jeden z pięciu głogów wCOPanych przy ul. Pośpiecha. Stoją od prawej: wiceprezydent Mariusz Skiba, Joanna Janiak,, Patrycja Siepielska i Karol Janiak.

W ramach wCOP drzewo sadzone są duże drzewa wysokości 2,5 metra, o średnicy pnia 12 – 14 cm. To wyłącznie rodzime gatunki, m.in. jabłonie, wiśnie, klony, głogi, brzozy, sosny, dęby, lipy, jesiony, topole, świerki, buki czy jarząby. Zakład Zieleni Miejskiej zamierza zakończyć zadanie jeszcze w tym roku, chyba że pogoda na to nie pozwoli, wtedy wróci do niego na wiosnę.

Aplikacja jest częścią miejskiego projektu KATOobywatel i ma na celu m.in. włączenie mieszkańców Katowic w dbanie o swoje otoczenie. Ma również wymiar edukacyjny, przypominając o znaczeniu drzew w mieście. Ze względu na epidemię Covid 19 nie ogłoszono na razie kolejnej edycji.

Aplikację wraz z mapą nasadzeń można znaleźć na stronie: https://wcopdrzewo.katowice.eu/