Aktualności

W Giszowcu powstanie Flanca czyli ogród społeczny, którym będą się opiekowali mieszkańcy dzielnicy

Wrzesień 3, 2020

Każdym z jego pięter będą się opiekować mieszkańcy innej ulicy. Będą mu też towarzyszyły wydarzenia: warsztaty, spotkania i inicjatywy  lokalnej społeczności. Na otwarcie 6 września zapraszają Stowarzyszenie Giszowiec i filia MDK w Giszowcu. 

Ogród został zaprojektowany przez Studio Space 10 dla firmy IKEA. To kulisty „growroom”, mogący spełniać funkcje kompaktowego ogrodu miejskiego. Space 10 to laboratorium badawczo-projektowe, zajmujące się tworzeniem lepszych i bardziej zrównoważonych sposobów życia – wspólnie ze szwedzką marką i dla niej. Podstawę ich badań stanowią główne wyzwania społeczne, takie jak urbanizacja, niedobór zasobów, zmiana klimatu, bezpieczeństwo żywnościowe lub samotność. 

Do tej pory projekt pojawiał się w Polsce na targach designu czy jednorazowych akcjach pokazowych. Głęboko wierzymy, że design, to sztuka użytkowa, która w pełni nabiera sensu w służbie ludzkości. Stąd też nasze spełnione marzenie o postawieniu growroom’a w sercu Giszowca – czytamy na fanpage projektu Flanca na Facebooku. „Flanca” to śląskie określenie sadzonki.  

Życie „Flancy” mają podtrzymywać katowickie stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, a przede wszystkim – lokalna społeczność. Towarzyszyć mu będą warsztaty, spotkania, wykłady i inicjatywy mieszkańców. „Flanca” ma być pretekstem do rozmów o recyclingu, upcyclingu, miejskim ogrodnictwie, zero waste’owym podejściu do życia i angażowaniu się w ochronę planety.  

Tak ma wyglądać Flanca. Projekt Studio Space 10 dla IKEA. Fot. Studio Space 10

– Ogród społeczny to nie tylko agrokultura, to przede wszystkim budowanie społeczości. Będziemy więc organizować kuchnie społeczne, wegańskie grille, comiesięczne spotkania integrujące, darmowe warsztaty z profesjonalistami, wydarzenia kulturalne i wiele innych. We wszystkim pierwszeństwo będą mieli opiekunowie ogrodu – deklarują inicjatorzy ogrodu. 

Każdym piętrem mają opiekować się mieszkańcy innej ulicy Giszowca. Będą więc flance: Adama, Wojciecha, Mysłowickiej, Kolistej, Gościnnej & Miłej. Opiekunowie ogrodu zyskają pierwszeństwo we wszystkich ogólnodostępnych warsztatach i będą zapraszani na sąsiedzkie grille. To oni też nadadzą ogrodowi kształt i będą go pielęgnować. Ulice zostały wybrane wg. kryterium dużych blokowisk. W ten sposób nawiązano również do idei osiedla – ogrodu, zgodnie z pierwotną koncepcją dzielnicy.  

Groowroom powstaje w pracowni Wood Artisan. Miasto dofinansowało projekt. 

Flanca stanie przy Placu Pod Lipami 1, a więc w samym sercu dzielnicy. Otwarcie planowane jest 6 września, w godz. od 16 do 20.  

Więcej: https://www.facebook.com/Flanca-giszowiecki-ogr%C3%B3d-spo%C5%82eczny-639698863335342/