Aktualności

Szukamy społecznych ogrodników. Zgłoście się do projektu i ZróbMy Sobie Grządki w Katowicach!

Lipiec 1, 2021

W mieście powstaną prototypowe ogrody społeczne, gdzie mieszkańcy sami będą uprawiać warzywa, zioła czy kwitnące byliny. Najpierw jednak zdobędą fachową wiedzę i zostaną wyposażeni w pakiet startowy. Chętni mogą się już zgłaszać. 

„Zróbmy Sobie Grządki” to nowe działanie Urzędu Miasta w Katowicach i Zakładu Zieleni Miejskiej, realizowane w ramach projektu KATOobywatel. Zakłada angażowanie lokalnych społeczności w miejskie ogrodnictwo i stworzenie czterech prototypowych ogrodów społecznych. – Już wcześniej angażowaliśmy mieszkańców w dbanie o bioróżnorodność w mieście. Wspólnie m.in. siejemy łąki kwietne, sadzimy drzewa z aplikacji czy adoptujemy stare donice w mieście. To pozwoliło nam dostrzec duży potencjał do rozwijania miejskiego ogrodnictwa, które służy integracji lokalnych społeczności i wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Uczestnicy projektu nie tylko będą współtworzyć ogrody, ale również później się nimi opiekować. Fot Iga Kalbarczyk

Ogrodnictwo społeczne

Ogrody społeczne, coraz bardziej popularne na całym świecie, opierają się na partycypacji społecznej. To przestrzeń współtworzona przez mieszkańców: miejsce upraw, relaksu i spotkań, edukacji i wydarzeń kulturalnych. Ogrody powstają, ponieważ mieszkańcy potrzebują kontaktu z zielenią, chcą mieć miejsce, w którym mogą coś uprawiać, ale jednocześnie spędzać razem czas. Powstają nawet całe miejskie farmy, w dzielnicach mieszkalnych czy na dachach budynków. Trend jest coraz bardziej widoczny w polskich miastach. W Katowicach mieszkańcy sami zaczęli sadzić warzywa czy zioła w przestrzeni publiczne. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zdradził, że na uprawę ziół czy warzyw zamierza przeznaczyć w przyszłym sezonie część klombów. Miejskie ogrodnictwo jest formą promocji gospodarki obiegu zamkniętego, łapania i wykorzystywania deszczówki, kompostowania czy korzystania z jadalnych upraw. Ogrodnicy nawzajem uczą się od siebie, wymieniają narzędziami i sadzonkami.

Jak powstaną ogrody?

Przeprowadzenie uczestników projektu przez proces zakładania i dbania o ogrody społeczne powierzono grupie Miastoogród z Fundacji Bobrowe Żeremia, która ma już doświadczenie w podobnych działaniach. W ramach projektu w czterech wybranych lokalizacjach stanie średnio po sześć wysokich skrzyń na rośliny, złożonych z prefabrykowanych elementów. Mieszkańcy będą wspólnie z członkami Fundacji budować swoje grządki z gotowych elementów czy uczyć się podstaw ogrodnictwa m.in. doboru roślin, z uwzględnieniem gatunków rodzimych, tworzenia warunków do bytowania ptaków i owadów czy gospodarowania wodą. Częścią każdego z ogrodów będzie również dodatkowy element wykonany na miejscu z drewna: ławka, leżak, pergola, stolik z siedziskami, kompostowniki itp. Mieszkańcy w „pakiecie startowym” dostaną materiały do konstrukcji grządek, ziemię i sadzonki wybranych roślin – do wyboru będą rośliny jadalne, zioła i kwitnące byliny – oraz zestawy drobnych narzędzi ręcznych z konewką. Miastoogród stworzy także rodzaj poradnika „zrób to sam”, żeby zachęcić mieszkańców Katowic do tworzenia podobnych ogródków na własną rękę. – Zachęcamy wszystkich do realizacji zielonych inicjatyw budujących relacje sąsiedzkie i służymy wszelką poradą. Środków wsparcia finansowego polecamy szukać również w mechanizmach Inicjatywy Lokalnej i Budżetu Obywatelskiego. Pamiętajmy, budowę ogrodu rozpoczynamy od zebrania lokalnej grupy mieszkańców – sąsiadów, znajomych, przyjaciół bo tak naprawdę ogród to ludzie – mówi Paweł Harlender z Miastoogrodu.

Na zdjęciu Paweł Harlender (Miastoogród) w trakcie tworzenia ogrodu społecznego w Warszawie. Fot. Iga Kalbarczyk

Poszukiwani społeczni ogrodnicy 

Rusza nabór uczestników projektu, który potrwa do 11 lipca. Jeden z warunków zgłoszenia to deklaracja zaangażowania od minimum pięciu osób – udział w projekcie oznacza budowę ogrodu ale także dbanie o niego – podlewanie czy uzupełnianie nasadzeń w kolejnych latach. Ogródki mogą mieć wielkość do 20 m.kw. Co ważne, zgłaszany teren powinien być gruntem miejskim, dostępnym publicznie. Działanie zostanie zrealizowany ze środków z nagrody w międzynarodowym konkursie Transformative Action Award 2020, którą miasto zdobyło za projekt KATOobywatel.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj: FORMULARZ_ZGLOSZENIOWY (RODO)

Regulamin projektu:

Regulamin naboru uczestników projektu „ZróbMy sobie grządki” 

  1. Do złożenia zgłoszenia potrzebnych jest minimum 5 osób, które wypełnią formularz oraz zobowiążą się do wspólnej realizacji projektu.
  2. Kto może złożyć wniosek:
  • grupa nieformalna (sąsiedzka, rodzinna, towarzyska etc.),
  • formalna grupa mieszkańców (wspólnota mieszkaniowa, RJP, organizacja pozarządowa, instytucje miejskie np. MDK, świetlice, kluby seniora etc.),
  1. Na podstawie naboru wyłonione zostaną cztery grupy inicjatywne. Decyzja o wyborze zostanie podjęta na podstawie oceny potencjału zaangażowanych uczestników projektu (m.in. wcześniejsza aktywność na polu działalności społecznej, ogrodnictwa miejskiego etc.) a także wskazanej lokalizacji i uzasadnienia stworzenia ogrodu w tym miejscu. Informacja o wyborze wraz z uzasadnieniem zostanie opublikowana na stronie: https://katoobywatel.katowice.eu/
  2. Formularz należy wysłać na adres katoobywatel@katowice.eu i dołączyć zdjęcie terenu.
  3. Grunt, na którym przewidziana jest realizacja ogrodu społecznego, musi być gruntem miejskim, dostępnym publicznie.
  4. Ogród społeczny może być utworzony na:
  • niezagospodarowanej przestrzeni we wnętrzu kwartału zabudowy,
  • podwórku w sąsiedztwie miejsca zamieszkania jednego z członków grupy,
  • innych nieużytkach w sąsiedztwie miejsca zamieszkania jednego z członków grupy,
  • skwerach, zieleńcach i innych terenach zieleni miejskiej w pobliżu miejsca zamieszkania wnioskodawców,
  • terenach przy miejskich instytucjach publicznych
  1. Regulamin korzystania z ogrodu sąsiedzi tworzą sami dla siebie. W regulaminie powinny znajdować się zapisy dotyczące np. dbania o prawidłową kondycję ogrodu, uregulowania odpowiedzialności za utrzymanie obiektów małej architektury w dobrym stanie etc.
  2. Grunt, na którym ma powstać ogród społeczny musi być przygotowany w podstawowej formie (nie powinny znajdować się na nim np. gruz, śmieci, odpady etc.).
  3. Ogród społeczny nie jest prywatnym założeniem pojedynczej osoby ani też zamkniętej grupy wspólnego interesu, ale inicjatywą otwartą, społeczną (czyli funkcjonującą na rzecz społeczności), zakładającą możliwość włączenia się kolejnych osób w określonym celu i na określonych zasadach.
  4. Społeczność sąsiedzka pokrywa podstawowe koszty dalszego utrzymania ogrodu w tym zobowiązuje się: dbać, pielęgnować czy podlewać ogród. Zalecane jest użycie wody deszczowej, co jest bardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem.
  5. Społeczność sąsiedzka zobowiązuje się do prowadzenia ogrodu w sposób nie uciążliwy i nie stwarzający zagrożenia dla pozostałych użytkowników danej przestrzeni.
  6. Program obejmuje teren administracyjny Katowic.
  7. Nabór wniosków trwa do 11 lipca 2021 roku.
  8. Nadzór nad tworzeniem ogrodu będzie pełniła organizacja pozarządowa, będąca partnerem projektu – Fundacja Bobrowe Żeremia.