Aktualności

Strażnicy miejscy w Katowicach jak policja w Stanach Zjednoczonych – mają kamery

Czerwiec 22, 2018

Strażnicy miejscy w Katowicach jak policja w Stanach Zjednoczonych – mają od teraz osobiste kamery, które będą rejestrowały interwencje. Nagranie będzie mogło zostać wykorzystane jako dowód w sprawie, chodzi też o prewencję – każda strona zdaje sobie sprawę, że jej zachowanie zostanie nagrane.

Nowe urządzenie, w które zostali wyposażeni strażnicy miejscy w Katowicach to kamery osobiste, które pozwolą rejestrować ich pracę w terenie. Straż miejska dysponuje 30 urządzeniami o łącznej wartości ok. 90 tys. zł. Każda z kamer jest wyposażona w baterię, która może pracować przez 8 godzin. Istotna jest także funkcja, która rejestruje obraz na chwilę przed uruchomieniem kamery, co może być przydatne w nagłych interwencjach.

Z kamer osobistych korzysta policja w USA. Wśród polskich miast takie rozwiązanie dla strażników miejskich wdrożyła także z powodzeniem Warszawa. Te niewielkie urządzenia z jednej strony wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i pozwolą sprawniej działać w sytuacjach kryzysowych, a z drugiej strony interwencje strażników będą bardziej transparentne.

Strażnicy miejscy prowadzący interwencje zostali zobligowani do włączania kamer przed podjęciem interwencji. – To da możliwość odtworzenia konkretnych działań, co może być pomocne zarówno dla mieszkańców jak i strażników. Takie nagranie będzie mogło zostać wykorzystane jako dowód w sprawie – podkreśla Paweł Szeląg, komendant straży miejskiej w Katowicach. – Doświadczenia z USA pokazują, że kamery na mundurach mają charakter prewencyjny – nagrywając interwencję zarówno policjanci, jak i mieszkańcy zdają sobie sprawę z konsekwencji swojego zachowania – dodaje.

Oprócz kamer nowy system monitoringu pracy straży miejskiej posiada oprogramowanie i stacje dokujące, które pełnią rolę ładowarek oraz umożliwiają zgranie materiału na dysk, gdzie nagrania będą przechowywane 30 dni. W przyszłości, jeśli system się sprawdzi, będzie możliwe zsynchronizowanie jego pracy z miejskim monitoringiem.

Przypomnijmy, że od jesieni 2016 roku mamy w Katowicach inteligentny monitoring, który został już rozbudowany ze 194 do 215 kamer, a na początku przyszłego roku do systemu dołączą kolejne 32 kamery.