Aktualności

SprzątaMy Dzielnice: ostatnia akcja w Lesie Panewnickim. To Dzień Dziecka, więc zabierzcie dzieci!

Maj 30, 2019

Nie wiesz jak zorganizować dziecku czas 1 czerwca? Zabierz go na sprzątanie lasu, a później na grilla z mieszkańcami Katowic. To świetna zabawa, a przy okazji nauka.

SprzątaMy Dzielnice to akcja społeczna organizowana cyklicznie przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty i Urząd Miasta w Katowicach, w ramach projektu KATOobywatel. W tegorocznej edycji mieszkańcy najpierw zgłaszali tereny, które chcieliby posprzątać, a następnie w internetowym głosowaniu z 25 miejsc wybrali finałową piątkę.  Wielkie sprzątanie ruszyło 27 kwietnia i zakończy się 1 czerwca, w Dniu Dziecka, w Lesie Panewnickim.

Teren zgłosili mieszkańcy os. Kokociniec, którzy chętnie tu wypoczywają, wychodzą na spacery z dziećmi, ze zwierzętami. Cześć Lasu Panewnickiego od strony ul. Szojdy jest jednak bardzo zaśmiecona. „Chcieliśmy coś zrobić, żeby to miejsce było czyste, żeby się go nie wstydzić” – mówią w filmie nagranym na potrzeby akcji i zachęcają, żeby przyszli sąsiedzi z osiedli: Sadyba, Kokociniec, Franciszkańskiego. W filmie udział wzięła również mała Tosia, która szczególnie zaprasza dzieci. Dzieci są na każdej akcji sprzątania i bardzo się angażują. Mały Ignaś, który sprzątał Koszutkę, przyznał, że jest „fajniej, niż w Wesołym Miasteczku”. Tym razem okazja jest szczególna, bo sprzątanie wypada w Dniu Dziecka. Uwaga: dzieci muszą być zawsze pod opieką dorosłych.

W każdej akcji pomagają dzieci. Na zdjęciu Ignaś z mamą sprzątają Koszutkę (fot. Agnieszka Kelner/fb Stowarzyszenie Wolnej Herbaty)

Ostatnie sprzątanie w ramach akcji „SprzątaMy Dzielnice” w tym sezonie odbędzie się 1 czerwca. Zbiórka o godz. 10, przy ul. Szojdy 54. Jak zawsze uczestnicy dostaną rękawice i worki do selektywnej zbiórki odpadów od Wydziału Kształtowania Środowiska UM w Katowicach. Na miejscu będą toi – toie z umywalkami i kontenery, które po akcji zostaną wywiezione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Akcję koordynuje Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, które na zakończenie zaprasza wszystkich na grilla, z potrawami mięsnymi i wegańskimi. Jak zawsze nie zabraknie wody do picia, a konkretnie katowickiej kranówki, serwowanej przez Katowickie Wodociągi, a także herbaty, owoców i ciastek. Ze sobą warto zabrać naczynia wielorazowego użytku, w tym kubek czy sztućce.

Przypomnijmy. Na pierwszy ogień poszły Załęże (teren nieczynnych torów kolejowych za ulicą Narutowicza) i Giszowiec, gdzie las przy ul. Adama sprzątała rekordowa jak dotąd liczba uczestników – ponad 130 osób. Kolejne akcje odbyły się również w dzielnicy Koszutka, gdzie mieszkańcy sprzątali tereny zielone wzdłuż byłego nasypu kolejowego, między ulicami Stęślickiego a Słoneczną oraz na os. Witosa – na terenach zielonych pomiędzy ulicami Kossutha, Pukowca i Kolońską. Na Koszutce padł rekord ilości zebranych śmieci, które zmieściły się w 262 workach, w pięciu kontenerach i obok nich. Mieszkańcy zebrali m.in. 9 zderzaków, 50 opon, 4 kanapy, 3 obudowy telewizora i 12 wiader po farbach.

W Załężu wielkim wsparciem akcji było zaangażowanie „Zielonego Załęża”, a w Giszowcu pomagała Śląsko – Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa, sprzątały też zuchy z 8. Gromady Zuchowej „Dzielne Orzełki”. W Koszutce do sprzątania zagrzewało „NaprawiaMy Koszutkę”, a Witosa sprzątały z nami fachowe siły z Zakładów Usługowych EZT. S.A. W Lesie Panewnickim będą z nami m.in. członkowie Inicjatywy Mieszkańców Osiedla Kokociniec. Samochody dostawcze na potrzeby akcji sprzątania dostarcza firma Traficar. Przedsięwzięcie wspiera też Przedsiębiorstwo Budowlane Anbud.

SprzątaMy Dzielnice to element projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach.

Bieżących informacji szukajcie tutaj: https://www.facebook.com/wolnaherbata/