Aktualności

Skutki nawałnicy, która przeszła nad Katowicami, są od soboty na bieżąco usuwane przez służby

Lipiec 29, 2019

W sobotę w Katowicach w ciągu 30 minut spadło 80 mm deszczu, co jest porównywalne z opadami w całym miesiącu w poprzednich latach. Opady  spowodowały liczne podtopienia i straty.

W wyniku intensywnych opadów podtopieniu uległ m.in. tunel pod rondem im. gen. J. Ziętka. Woda w tym miejscu została odprowadzona przez urządzenia kanalizacyjne, a ruch przywrócono w godzinach wieczornych jeszcze w sobotę. Zalaniu uległ wiadukt wzdłuż drogi S86 na wysokości Centrum Handlowego IKEA. Głębokość rozlewiska przekroczyła 2m. Wodę wypompowano z wykorzystaniem 2 pomp szlamowych wysokiej wydajności, kolejne działania będą obejmowały naprawę jezdni, która została uszkodzona. Służby intensywne działania prowadziły także na terenie Szpitala Bonifratrów przy ul. Markiefki. Woda dostała się do budynku, zalewając częściowo rozdzielnię elektryczną. Napływającą wodę wypompowano przy pomocy pompy szlamowej, dzięki czemu nie dopuszczono do zniszczenia rozdzielni. Natomiast na terenie serwerowni przy ul. Paderewskiego zalaniu uległy pomieszczenia biurowe i pomieszczenie serwerowni. Wypompowanie wody nastąpiło przy pomocy pomp szlamowych i pozwoliło uchronić serwery z danymi pacjentów. Zalaniu uległy także garaże przy ul. Saint Etienne – na parterze garażu zalaniu uległo 27 samochodów i 6 motocykli.  Głębokość wody w garażu wynosiła ok. 1,5m.  Wodę wypompowywano przy pomocy pomp szlamowych. Przerwany został również wał przeciwpowodziowy rzeki Rawa przy ul. Szabelnianej – około 1 m wału przeciwpowodziowego zostało przerwane, w skutek czego woda z rzeki Rawa zalała posesje. Wodę wypompowano, a wały wzmacniane są za pomocą piasku i worków.

Zniszczona i podmyta jezdnia w rejonie łącznicy al. W. Roździeńskiego (na wysokości IKEA/Agata; rejon skrzyżowania z ul. Szwedzką). Zdjęcie wrzucone przez mieszkańca na Naprawmyto.pl/katowice. Informacja została przekazana do GDDKiA, która odpowiada za ten odcinek. 

Dziękuję wszystkim służbom, które błyskawicznie podjęły działania na terenie miasta Katowice. Od wczoraj 20 zastępów katowickiej straży pożarnej przy wsparciu zastępów z miast sąsiednich, a także ochotnicze straże pożarne, jednostki miejskie – w tym Miejski Zarząd Ulic i Mostów, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Katowickie Wodociągi, Zakład Zieleni Miejskiej, wydział zarządzania kryzysowego – intensywnie pracują, by usunąć skutki nawałnicy. Nadzwyczajne opady spowodowały liczne podtopienia, które na bieżąco są usuwane – mówił w niedzielę Waldemar Bojarun, wiceprezydent miasta Katowice.

Prosimy mieszkańców o cierpliwość i kolejne zgłoszenia do służb, które na bieżąco usuwają skutki nawałnicy. Alerty o zniszczeniach i np. zatkanych studzienkach kanalizacyjnych, wpływają też do nas za pośrednictwem Naprawmyto.pl/katowice.