Aktualności

Rekordowy budżet obywatelski w Katowicach. Mieszkańcy złożyli aż 388 wniosków.

Maj 29, 2019

Trwa szósta edycja budżetu obywatelskiego w Katowicach. Zakończył się etap składania wniosków, których w tym roku jest o 43 więcej niż w ubiegłym i najwięcej od początku uruchomienia BO w 2014 roku.

Warto przypomnieć, że tegoroczny budżet obywatelski jest również rekordowy ze względu na pulę środków i łącznie z oszczędnościami z poprzednich lat wynosi aż 31,5 mln zł. Tym samym to największy w Polsce budżet obywatelski wśród miasta wojewódzkich w przeliczeniu na mieszkańca.

Katowiczanie na złożenie wniosków mieli czas do 24 maja. Do urzędu wpłynęło 328 projektów lokalnych – czyli dotyczących konkretnych dzielnic oraz 60 ogólnomiejskich. – Katowiczanie korzystają z budżetu obywatelskiego, bo widzą, że pozwala on w realny sposób zmieniać swoje otoczenie. Jeśli w poprzednich edycjach ktoś zagłosował np. na stację rowerów miejskich i dziś z tych jednośladów korzysta – to chętniej angażuje się w kolejne działania, bo widzi w tym sens. Dlatego zdecydowałem się podnieść pulę budżetu obywatelskiego do 30 mln zł, by katowiczanie chętniej włączali się we współzarządzanie naszym miastem. Pomimo tego, że to już VI edycja BO, mieszkańcy wciąż mają wiele ciekawych i inspirujących pomysłów  ­­– mówi prezydent Marcin Krupa.

Muzyka Marzeń na Zadolu

W tym roku najaktywniejsi byli mieszkańcy: Ligoty-Panewnik, którzy złożyli 29 wniosków, Podlesia (25) oraz Piotrowic-Ochojca (21). Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczne projekty dotyczą wielu dziedzin życia miasta. W obszarze  sportu i rekreacji dominują wnioski na nowe stacje wypożyczalni rowerów. Pojawiły się także propozycje rozbudowy ścieżek rowerowych, boisk wielofunkcyjnych, ale także wybudowania skate parku, pump tracka czy centrum sportów zimowych w Kostuchnie. Część wniosków dotyczy szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Możemy tu wyróżnić m.in. monitoring, montaż sygnalizacji świetlnej, zakup sprzętu ratowniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych czy doświetlenie przejść dla pieszych.

Wiele projektów związanych jest z poprawą estetyki przestrzeni publicznej. Mieszkańcy chcą nowych nasadzeń zieleni, rewitalizacji skwerów, budowy mini ogródków przy przedszkolach i szkołach, a także usunięcia „graffiti” z budynków. Cześć projektów dotyczy infrastruktury drogowej – remontów dróg i chodników, wymiany oświetlenia ulicznego, rozbudowy układów miejsc postojowych i parkingów w dzielnicach. Mieszkańcy nie zapomnieli także o zwierzętach – do urzędników wpłynęły projekty związane z budową wybiegów dla psów.

Bardzo nas cieszy, że udane realizacje z poprzednich edycji tak bardzo spodobały się mieszkańcom, że chcą kolejnych inwestycji w swoich dzielnicach. Przykładowo otrzymaliśmy projekty na realizację mini-tężni solankowych w Giszowcu i Kostuchnie czy też budowy wodnego placu zabaw w Parku Bolina (Janów-Nikiszowiec). Wpłynęły do nas także wnioski, które nie zdobyły w poprzednich edycjach wystarczającej liczby głosów, by je realizować – jak np. „Zielona Warszawska” – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Weryfikacja formalna wniosków wraz z publikacją wszystkich zgłoszonych zadań nastąpi najpóźniej do 11 czerwca, a listy projektów na które katowiczanie będą mogli we wrześniu głosować poznamy po zakończeniu weryfikacji merytorycznej – w drugiej połowie sierpnia. Katowiczanie na wybrane projekty będę mogli głosować przez dwa tygodnie we wrześniu tego roku.

Więcej informacji na stronie: http://bo.katowice.eu