Aktualności

Ranking Forbesa: Katowice najbardziej ekologicznym miastem w Polsce

Lipiec 3, 2018

„Wygoda życia w mieście to nie tylko komfortowe mieszkania, świetna komunikacja, bogata infrastruktura, ale także czyste powietrze, woda, poszanowanie przyrody – słowem: ekologia” – pisze Forbes. Informację o tym, że to Katowice są liderem w dziedzinie ekologii, nazywa „zaskakującą”.

Katowice, kojarzone powszechnie z górnictwem, znalazły się na pierwszym miejscu rankingu miast, „których władze przodują w działaniach proekologicznych”. Wyprzedziliśmy m.in. takie ośrodki jak Gdynia, Wrocław czy Kraków. Jako przykład działań miasta Forbes podaje program Awair – to międzynarodowy projekt, na którego realizację Katowice wspólnie z innymi europejskimi partnerami dostały dofinansowanie z programu Interreg Europa Centralna. Chodzi m.in. o pilotażowy montaż w wybranych lokalizacjach (żłobki, przedszkola, domy dziecka, domy pomocy społecznej) czujników zanieczyszczeń powietrza wraz z prezentacją multimedialną wyników na platformie internetowej. Projekt ma kosztować 290 tys. euro.

Forbes docenił też zamierzenia władz miasta, związane z „zamianą aut spalinowych na elektryczne”. Do korzystania z tej formy transportu mają w przyszłości zachęcać liczne punkty ładowania samochodów elektrycznych. Już dzisiaj mamy cztery ładowarki Supercharge firmy Tesla na stacji Orlenu oraz dwie ładowarki półszybkie i jedną szybką przy centrach handlowych. Mamy też kilka ładowarek przeznaczonych dla flot prywatnych firm. Projekt budowy sieci ładowarek ma być zachętą do zakupu pojazdów elektrycznych przez osoby prywatne i pozwoli rozwijać usługi w ramach wypożyczalni samochodów elektrycznych na minuty, które już się w Katowicach przyjęły.

Inne kryteria, jakie autorzy raportu brali pod uwagę, oprócz najważniejszych projektów wspierających ekologię, to m.in.: liczba kilometrów ścieżek rowerowych, dopłaty do wymiany pieców węglowych czy inwestycje w OZE.

Więcej w raporcie tutaj: https://www.forbes.pl/gospodarka/ranking-najbardziej-ekologiczne-miasta-w-polsce-2018/7ek92ep