Aktualności

Nowe ekologiczne autobusy we flocie PKM Katowice. Zmiany mają m.in. zachęcać do komunikacji publicznej

Sierpień 27, 2019

Tylko w latach 2016-2018 na ulice Katowic wyjechało 90 nowych, nowoczesnych autobusów o wartości ponad 100 mln złotych. Do końca przyszłego roku po mieście miałoby też jeździć 20 autobusów elektrycznych.

Do Katowic dostarczono kolejne nowe autobusy – to 25 dwunastometrowych pojazdów marki Solaris, które zakupiono w ramach projektu „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych”.  Piętnaście nowoczesnych, ekologicznych niskopodłogowych autobusów miejskich jest już w trasie, 10 jest przygotowywanych do wyjazdu.  Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków pochodzących z Funduszu Spójności w ramach „Działania 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach, Priorytet: VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014– 2020”.

Sukcesywna wymiana taboru PKM Katowice wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym – ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji publicznej. Wzrost komfortu podróży, w połączeniu z naszymi innymi działaniami, jak np. budowa centrów przesiadkowych, będzie kolejnym czynnikiem, który ma zachęcać mieszkańców do przesiadania się z własnego samochodu do autobusu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dziś 15 nowych autobusów, zakupionych podczas ostatniego przetargu obsługuje już pasażerów na liniach 9, 10, 13, 37, 115, 130, 133, 138, 632, 653, 689 oraz 950. Kolejnych 10 jest już w bazie PKM Katowice przy ul. Mickiewicza – obecnie realizowane są ostatnie formalności przed ich pierwszym wyjazdem w trasę, tj. trwa rejestracja autobusów, a także montaż odpowiedniego oznakowania. W swoją pierwszą trasę pojazdy wyjadą w przyszłym miesiącu.

Pojazdy te są już IV generacją autobusów Solaris z rodziny „Urbino”, w pełni spełniającą normę emisji spalin EURO 6. W każdym z nich znajdują się ładowarki USB oraz darmowa sieć Wi-Fi, dostępna dla pasażerów. Są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz pojazdu (w zależności od temperatury zewnętrznej). Podróżujący docenią z pewnością duże i czytelne wyświetlacze z dynamiczną informacją o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku, głosowe zapowiedzi przystanków oraz przyciski dla niedowidzących, które są oznaczone alfabetem Braille’a. Wśród dodatkowych atrybutów warto wspomnieć o monitoringu przestrzeni pasażerskiej, dodatkowym oświetleniu pomostów wejściowych, jak również o tzw. przyklęku i platformie dla wózków inwalidzkich.

Łącznie PKM Katowice dysponuje 255 autobusami. Średni wiek pojazdów to sześć lat, przy czym połowa z nich została zakupiona w ciągu ostatnich trzech lat. Dzięki temu po Katowicach kursuje aktualnie 108 autobusów spełniających normę emisji spalin EURO 6 oraz pięć elektrycznych. Na te najnowsze zakupy przewoźnik przeznaczył ponad 120 milionów złotych, z czego 80 procent kosztów pochodziło ze środków unijnych. Tylko w latach 2016-2018 wyjechało na ulice Katowic 90 autobusów o wartości ponad 100 mln złotych.  Przypomnijmy, że trwa także zakup kolejnych autobusów elektrycznych. PKM Katowice ze względu na realizację projektu zakupu autobusów elektrycznych ze środków unijnych, a także mając na względzie interes mieszkańców Katowic, powtórzy przetarg na zakup kolejnych 5 autobusów, a do końca przyszłego roku w planie jest, by łącznie w taborze było 20 takich pojazdów. – Autobusy elektryczne idealnie nadają się do wykorzystania w centrach miast i wszędzie tam, gdzie prędkość komunikacyjna jest niewielka ze względu na warunki drogowe. Autobusy elektryczne będą kursować na liniach obsługujących głównie nasze miasto – dodaje prezydent.