Aktualności

Moderna, murale, neony i blues – czyli wakacyjny cykl spacerów z przewodnikiem po Katowicach

Lipiec 22, 2022

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ciekawych miejsc i mało znanych historii czeka na nas tuż za rogiem. Wakacje to dobry czas, żeby je odkryć, na przykład zwiedzając Katowice z przewodnikiem szlakami neonów, murali, zabytków architektury czy bluesa.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców spędzających lato w mieście, a także gości odwiedzających Katowice, organizujemy cykl nieodpłatnych spacerów z przewodnikiem po bardziej i mniej znanych zakątkach Katowic. Zapraszamy na przechadzki szlakiem moderny, szlakiem murali, szlakiem neonów i szlakiem bluesa.

– Cudze chwalicie, swego nie znacie. W wakacyjnym czasie szczególnie często zdarza nam się powtarzać te słowa – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. – Jestem przekonany, że również w Katowicach są jeszcze przestrzenie, które czekają na odkrycie przez mieszkańców. Może są to miejsca, które często mijamy w drodze do pracy czy na zakupy, ale nie mamy czasu na to, by zatrzymać się przy nich na dłużej. Propozycja wycieczki z przewodnikiem po Katowicach to jedyna okazja, by zwrócić uwagę na detale, które zwykle umykają naszej uwadze, a także by dowiedzieć się czegoś więcej o mieście, w którym się żyje. Zapraszam na wyjątkowe spacery po Katowicach – dodaje prezydent.

Szczególnej uwadze miłośnikom dobrego designu polecamy szlak neonów. Wiosną szlak został rozbudowany o kolejne punkty – obecnie jest ich już 14, m.in. w rejonie niedawno wyremontowanej ulicy Dworcowej.

W ubiegłym roku Katowice stworzyły Szlak Neonów. W siedmiu punktach w rejonie Rynku oraz ulic 3 Maja i Stawowej znalazły się ekspozytory z miniaturami oryginalnych neonów, a także plansze z archiwalnymi zdjęciami i informacjami o historii tych dzieł. 15 czerwca uruchomiliśmy drugą część szlaku. Zapraszamy do zwiedzania jej z przewodnikiem. To rozwinięcie pierwszej ścieżki katowickiego szlaku neonów w kierunku ulic Dworcowej i Mariackiej – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji urzędu miasta Katowice.

W ubiegłych miesiącach powstały też w Katowicach nowe murale – szlak cały czas się powiększa. Podczas tegorocznych spacerów będzie można zobaczyć wybrane realizacje z terenu Śródmieścia i sąsiednich dzielnic.

Spacery będą się odbywały w kolejne letnie weekendy. O dokładnych terminach i wszystkich szczegółach wycieczek będziemy informować na naszym profilu facebookowym. Udział w spacerach jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy – osobiście w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13 lub mailowo: katowice@silesia.travel. Pierwszy spacer już w piątek (22.07) o godz. 21:00 szlakiem katowickich neonów. W kolejne weekendy będzie także okazja, by z przewodnikiem zwiedzić szlak murali, moderny czy bluesa. O terminach będziemy jeszcze informować.

Szlaki neonów, moderny, bluesa czy murali można także zwiedzać samodzielnie, bez przewodnika. Szczegółowe informacje na temat szlaków dostępne są na stronie internetowej miasta pod adresem www.katowice.eu w zakładce czas wolny/turystyka.