Aktualności

Miasto dofinansuje zatrudnienie niani do 1800 złotych. Poznajcie szczegóły

Czerwiec 19, 2018

Masz dziecko w wieku do 3 lat i zatrudniasz, lub planujesz zatrudnić kogoś do opieki nad nim? Skorzystaj z dofinansowania do wynagrodzenia dla niani. To nowość w Katowicach.  

Wsparcie miasta oznacza refundację kosztów wynagrodzenia niani do 1 800 zł przez 10 miesięcy, jednakże nie dłużej niż do 30 kwietnia 2019 r. – przy podpisaniu umowy z nianią na pełen etat, na okres co najmniej 12 miesięcy. Zatrudnienie niani musi zostać zgłoszone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.

 Projekt skierowany jest do rodziców pracujących, wychowujących dzieci do lat 3, które nie zostały objęte inną formą opieki jak żłobek, opiekun dzienny czy klub dziecięcy – dodaje Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej. Zadanie miasto realizuje w ramach projektu finansowanego ze środków unijnych pn. ,,Żłobek szansą na rozwój dziecka  i aktywność zawodową rodziców – etap II”.

W sprawie szczegółów warto skontaktować się z Wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice lub  poszukać informacji na stronie internetowej www.unijny.zlobek.katowice.pl

Więcej miejsc w żłobkach

Przybywa miejsc w żłobkach publicznych w Katowicach. W tym roku jest ich łącznie 891. W latach 2015 – 2016 powstało 170 miejsc, w tym roku 102 – w żłobku na os. Tysiąclecia i w Kostuchnie. W Katowicach obowiązują też od 1 marca dodatkowe kryteria przy naborze do oddziałów żłobka miejskiego. Jeżeli przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów prawnych odprowadza w Katowicach podatek – to ubiegając się o miejsce w żłobku może liczyć na dodatkowe 50 punktów na dziecko.

– Środki z podatków możemy przeznaczać później na budowę nowych placów zabaw, rewitalizację skwerów osiedlowych lub inne ważne dla katowiczan inwestycje. Z drugiej strony zakładam, że takie działanie będzie zachętą dla osób, które w Katowicach już mieszkają – by także tutaj się zameldowały – mówi prezydent Marcin Krupa.

Dofinansowanie do żłobków niepublicznych

Miasto dofinansowuje też pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych. W ubiegłym miesiącu została zwiększona wysokość dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki na terenie Katowic z 400 zł miesięcznie do 600 zł miesięcznie. Dziś za pobyt dziecka w żłobku niepublicznym rodzic zapłaci maksymalnie 300 zł miesięcznie.