Aktualności

Łapmy wodę! Fundacja ARKA uczy jak każdy z nas może oszczędzać wodę i gromadzić deszczówkę

Maj 21, 2020

Fundacja ekologiczna ARKA inauguruje w Katowicach ogólnopolską akcję ŁAPMY WODĘ. Każdy z nas może łagodzić skutki zmian klimatu i we własnym domu, ogrodzie czy pracy znaleźć sposób na oszczędzanie wody.  

Obserwowany długoletni proces ocieplania klimatu i wieloletnia susza, sprawiają iż musimy wziąć odpowiedzialność za ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych. Susza dotyka nas wszystkich. Problem mają zarówno indywidualni odbiorcy jak i przemysł. Dlatego konieczne jest działanie i współdziałanie różnorodnych środowisk.

 

Dlatego Fundacja ekologiczna ARKA zamierza nadal w roku 2020 prowadzić akcję edukacyjną, której celem będzie nakłonienie mieszkańców naszego kraju do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczowej oraz poszanowania naszych zasobów wodnych.

W ramach akcji zamierzamy promować program małej retencji, nakłaniać mieszkańców do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczówki, tworzenia ogrodów deszczowych oraz prowadzić szeroką kampanię edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Arki.

Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej ZIELONA RĘKA, w którym już uczestniczy ponad 500 tysięcy osób.

Dla szkół zostaną przygotowane materiały edukacyjne, scenariusze lekcji tematycznych o poszanowaniu zasobów wodnych, propozycje działań. W oparciu o te materiały w szkołach w całej Polsce podejmowane będą różnorodne działania, z których relacje będą umieszczane na Mapie Aktywności Ekologicznej na stronie www.zielonareka.pl

Szkoły nadal mogą zgłaszać się po bezpłatne materiały do akcji Łapmy wodę na stronie www.zielonareka.pl

W trasę ruszy „Wodne MOBILNE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ”.  Specjalny samochód wyposażony w ekologiczne atrakcje, który dotarł już do ponad  20 000 uczniów prezentując warsztaty i lekcje przyrody oraz uczący poszanowania naszych zasobów wodnych. Wszystkie zajęcia w tym niecodziennym Mobilnym Centrum Edukacji Ekologicznej pomyślano tak, by poprzez zabawę uczestnicy mogli uczyć się zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych związanych z gospodarką wodną. Pojazd ma zamontowane wiatraki i systemy solarne służące do zajęć o pożytkach ze stosowania odnawialnych źródeł energii, co także jest związane z wodą, gdyż do produkcji prądu zużywamy ogromne ilości wody z polskich rzek.

Partnerem strategicznym akcji jest firma Żywiec Zdrój. Pozostałymi partnerami programu są: Zielona Ręka są: Grupa Kęty, Aluprof, CBRE, Galeria Sfera, Miasto Bielsko-Biała, firma AQUA oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

10 sposobów na oszczędzanie wody w domu i ogrodzie

 • Weź szybki prysznic zamiast długiej kąpieli

Podczas standardowej kąpieli w wannie zużywasz nawet 170 litrów wody, a biorąc szybki 4-minutowy prysznic, zużyjesz tylko ok. 40 litrów. Jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji wiedz, że dermatolodzy ostrzegają, ze długi, gorący prysznic z porządnym szorowaniem może być dla skóry szkodliwy, ponieważ nie tylko pozbawiamy skórę warstwy ochronnej, ale też mocno ją wysuszamy, przez co staje się podatna na uszkodzenia

 • Zakręć kran w czasie mycia zębów czy szorowania rąk

Podczas 3-minutowego mycia zębów przy odkręconym kranie zmarnujemy aż 15 litrów wody. W czasie mycia rąk mamy zły nawyk ustawiania maksymalnego strumienia wody, powodując straty. Warto popracować nad delikatnym uruchamianiem kran.

 • Regularnie sprawdzaj krany, toalety i rury pod kątem nieszczelności i natychmiast napraw wadliwe instalacje

Kapiący kran może oznaczać straty na poziomie 15 litrów wody dziennie i nawet 5000 litrów wody rocznie. Nie spłukuj resztek jedzenia do zlewu, musisz na to zużyć sporo wody i możesz doprowadzić do zapchania rur.

 • Wykorzystuj wodę ponownie

Pamiętaj o tym, by nigdy nie wylewać niepotrzebnie wody, ponieważ można jej użyć ponownie. W gospodarstwie domowym aż 50–80% wody ściekowej może być wykorzystana jako tzw. szara woda. To woda, pozostała po gotowaniu czy kąpieli nie nadająca się do spożycia ale nie będąca silnie zanieczyszczona. Może z powodzeniem zostać wykorzystana do sprzątania, mycia naczyń, spłukiwania wody w toaletach czy podlewania terenów zielonych.

 • Nie myj śmieci przed wyrzuceniem do kosza 

Całkowicie wystarczy, abyśmy usunęli resztki zawartości z pojemników, które wyrzucamy. Odpady przeznaczone do recyklingu są doczyszczane w specjalnych instalacjach.

 • Nie marnuj jedzenia ani żadnych innych zasobów

Do wyprodukowania dóbr materialnych, przedmiotów i żywności zużywamy ogromne ilości zasobów Ziemi, w tym oczywiście wody (np. do wyprodukowanie jednego T-shirta potrzeba 2 500 litrów wody). Nadmierna konsumpcja dóbr – konsumpcjonizm doprowadza do wyczerpania zasobów naturalnych i groźnego zanieczyszczenia środowiska. Pomyśl o tym zanim spełnisz kolejną zachciankę.

 • Jedz mniejsze ilości mięsa

Do wyprodukowania jednego 100g burgera potrzeba 1650 litrów wody. Jeśli przyjrzymy się ilości wody potrzebnej do chowu zwierząt, wyciągamy prosty wniosek, że z perspektywy dbania o zasoby słodkiej wody powinniśmy ograniczyć jego spożycie na rzecz warzyw i owoców.

 • Pakuj zmywarkę i pralki do pełna

Niezależnie od tego, ile rzeczy pierzesz lub ile naczyń myjesz za jednym razem, zużycie wody, energii i środków piorących nie ulega zmianie

 • Łap deszczówkę i mądrze podlewaj ogródek

Zbieraj deszczówkę do podlewania warzywniaka, ogrodu, trawnika. Pamiętaj, że najlepszą porą do podlewania jest wieczór i poranek, kiedy szybkość parowania jest najmniejsza. Obsypywanie roślin np. korą to kolejne działanie ograniczające przesuszanie gleby.

 • Edukuj i reaguj, gdy gdzieś marnuje się woda!

W szkole możesz zorganizować akcję z okazji jednego z licznych świąt ekologicznych związanych z wodą:

 • 2 lutego Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych
 • 17 marca Światowy Dzień Morza
 • 22 marca Światowy Dzień Wody
 • 22 kwietnia Dzień Ziemi
 • 5 czerwca Dzień Ochrony Środowiska
 • 8 czerwca Dzień Oceanów
 • 17 czerwca Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą
 • Ostatnia sobota września Międzynarodowy Dzień Rzek