Aktualności

Uwaga: Zmiany organizacji ruchu. Kolejny etap prac na skrzyżowaniu Kościuszki z Armii Krajowej

Luty 11, 2019

Wykonawca rozpoczyna kolejny etap prac na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Armii Krajowej na DK 81. W związku tym konieczne jest wprowadzenie zmian w organizacji ruchu. Zmiany miały obowiązywać od 14 lutego, ale pogoda pokrzyżowała te plany i o nowej dacie będziemy jeszcze informować.

Przypomnijmy, że na DK81 trwa przebudowa dwóch dużych węzłów drogowych, o wartości ponad 310 milionów złotych, z czego 260 milionów złotych to pozyskane dofinansowanie zewnętrzne. Jednym z nich jest skrzyżowanie ul. Kościuszki z ul. Armii Krajowej, gdzie powstanie dwupoziomowe bezkolizyjne skrzyżowanie. Wykonawca przystąpi teraz do prac po północnej stronie ul. Kościuszki, gdzie wykona m.in. mury oporowe, podpory wiaduktów oraz sieci uzbrojenia podziemnego, które pozwolą zrealizować w tym miejscu dwupoziomowe skrzyżowanie. W związku z zakresem robót największe zmiany będą czekały pieszych. Chodnik wzdłuż ul. Armii Krajowej od strony Mikołowa na odcinku od ul. Robotniczej do przystanku autobusowego „Piotrowice Fabryka Maszyn 3” zostanie wyłączony za wyjątkiem dojść do posesji. Dlatego osoby udające się na ten przystanek będą musiały skorzystać z wyznaczonych obejść drugą stroną ul. Armii Krajowej do utworzonego przejścia dla pieszych na wysokości tego przystanku. Przystanki, za wyjątkiem znajdującego się na ul. Kościuszki, dla pasażerów jadących w stronę Mikołowa pozostają w starych niezmienionych lokalizacjach. Przystanek „Fabryka Maszyn 1” zostanie przeniesiony poza teren prac prowadzonych wzdłuż ul. Kościuszki, na której także zostanie przesunięty ruch kołowy. Samochody będę korzystać z tymczasowej jezdni, przy czym utrzymane zostają cały czas po dwa pasy w każdym kierunku jazdy.

Prace budowlane trwają od początku 2018 roku i zakończą się pod koniec tego roku. – Mieszkańcy południowych dzielnic Katowic po zakończeniu przebudowy odczują ogromną poprawę. Jedną z podstawowych kwestii jest oddzielenie ruchu tranzytowego od komunikacji lokalnej – mówi prezydent Marcin Krupa. W ramach przebudowy powstanie tunel, dzięki któremu jadąc z centrum w kierunku Mikołowa nie będziemy zatrzymywać się na tym skrzyżowaniu oraz dwupasmowe rondo, które będzie bezpiecznym rozwiązaniem dla poruszających się pomiędzy Piotrowicami, a Ligotą. To wszystko docelowo sprawi, że po Katowicach będzie się podróżowało szybciej i bardziej komfortowo.

Wykonawca, firma IMB-Podbeskidzie, na początku roku zakończyła pierwszy etap prac. Wideo tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=hqKwIy5boVE