Aktualności Nagrody i wyróżnienia

Katowice w finale europejskiego konkursu “Innowacje w Polityce 2020” za projekt KATOobywatel

Listopad 4, 2020

Projekt KATOobywatel ma szansę na kolejną europejską nagrodę. Tym razem znalazł się w finale konkursu „The Innovations in Politics Awards 2020” jako przykład najciekawszych i najbardziej efektywnych nowych przedsięwzięć polityków w Europie. O jego wyborze zdecydowało 1058 jurorów z 47 krajów.  

Przypomnijmy, że projekt KATOobywatel, realizowany w Urzędzie Miasta w Katowicach, zdobył już nagrodę główną w konkursie „Transformative Action Avard 2020”. Teraz znalazł się też w finale innego, europejskiego konkursu „The Innovation in Politics Awards 2020” , w którym nagradza się i promuje innowacje w polityce. Na konkurs napłynęło 398 zgłoszeń!

Projekt KATOobywatel jest wśród 10 najlepszych w kategorii „Ekologia” oraz wśród 90 najlepszych projektów w Europie w innych kategoriach. – Jako finaliści konkursu Innowacje w Polityce jesteście częścią społeczności wyróżniającej się pod względem zaangażowania i pobudzania do inspirujących działań na całym kontynencie – poinformował Roman Snehotta, Head od Awards z The Innovation in Politics Institute.

Gala finałowa miała się odbyć w Berlinie ale tegoroczna sytuacja związana z Covid-19 spowodowała, że wydarzenie przeniesienie się do internetu. W listopadzie ogłaszani są finaliści, co jest również formą międzynarodowej promocji. Zwycięskie projekty poznamy 3 grudnia.

To czwarta edycja konkursu Innowacje w Polityce, którego celem jest popularyzacja najciekawszych i najbardziej efektywnych nowych przedsięwzięć, które rozwiązują konkretne problemy społeczności – miast, regionów czy państw. Celem konkursu jest dostrzeganie i wspieranie tych polityków w Europie, którzy mają odwagę przełamywać schematy, są twórczy i skuteczni – niezależnie od tego z jaką partią polityczną są związani i na jakim szczeblu administracyjnym działają. Nagrody dla Innowacji w Polityce wynoszą ich działania na pierwszy plan, stawiając za przykład do naśladowania dla innych. Jury konkursu jest dość wyjątkowe, bo stanowi je 1000 obywateli i obywatelek Europy. W corocznym konkursie biorą udział projekty z całej Europy. Nagrody przyznawane są w dziewięciu kategoriach: Jakość życia, Gospodarka, Ekologia, Edukacja, Demokracja, Cyfryzacja, Prawa Człowieka, Wspólnota i Kryzys Koronowy. Oprócz podstawowego kryterium innowacyjności, do wszystkich nominowanych projektów stosuje się dwa inne kryteria: partycypacja i zrównoważony rozwój. Organizatorem konkursu jest Instytut Innowacji w Polityce z siedzibą główną w Wiedniu.

Ogłoszenie finalistów w kategorii Ekologia tutaj: https://innovationinpolitics.eu/en/awards/finalists-2020-ecology/

Wszystkie tegoroczne zgłoszenia można znaleźć tutaj: https://innovationinpolitics.eu/en/projects-by-country/

Więcej informacji o konkursie tutaj: https://innovationinpolitics.eu/en/awards/introduction