Aktualności

Katowice razem z Gdańskiem! Świętujemy 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów 

Maj 23, 2019

Główne obchody 30-lecia pierwszych, częściowo wolnych wyborów odbędą się w Gdańsku – kolebce Solidarności. Miasto Katowice na uroczystościach w stolicy woj. pomorskiego będzie reprezentować prezydent Marcin Krupa.

30-lecie pierwszych, częściowo wolnych wyborów, to święto wszystkich Polaków. Chcemy pokazać, że w Katowicach także pamiętamy o tamtych wydarzeniach. Zależy nam na popularyzowaniu wiedzy o zmianach systemowych w Polsce wśród naszych mieszkańców – a w szczególności młodych ludzi, którzy mieli to szczęście urodzić się w prawdziwie wolnej Polsce i czasy PRL znają tylko z przekazów starszych pokoleń, filmów i książek – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach opowiemy mieszkańcom o tych przełomowych chwilach poprzez dwie różne formy – będzie to koncert plenerowy „Wolność z nami”/ „Freedom with us”, który odbędzie się 2 czerwca na pl. Sejmu Śląskiego oraz konferencja popularnonaukowa „Zdarzyło się 4 czerwca…”, która odbędzie się dzień później – 3 czerwca w Muzeum Historii Katowic – dodaje prezydent Marcin Krupa.

MUZYCZNE ŚWIĘTOWANIE

 W niedzielę 2 czerwca uczcimy rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów na placu Sejmu Śląskiego koncertem SBB i znakomitych, muzycznych gości. Koncert „Wolność z nami”/”Freedom with us” będzie wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze i najważniejsze, Katowice uczczą nim 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Wtedy Polacy przy urnie wyborczej zdecydowali, że chcą żyć w wolnym, demokratycznym kraju. Z tej okazji na koncercie zabrzmi repertuar, który dla wielu ludzi żyjących w tamtych czasach kojarzy się z wolnością. Podstawą programu koncertu będą utwory zarejestrowane na płycie SBB „Follow my dream”. Album nagrany w 1977 roku w RFN uchodzi za ukoronowanie dorobku zespołu w tamtym okresie i jeden z najlepszych albumów SBB w historii grupy. Płyta miała silny kontekst polityczny, bowiem odnoszące się do tematu wolności teksty były jednoznacznie odczytywane w kraju jako wyraz niezgody na panujący ustrój.

Głównymi wykonawcami koncertu będą muzycy legendarnego zespołu SBB w oryginalnym, pełnym składzie. Przewodzić im będzie i czuwać artystycznie nad całością Józef Skrzek – multiinstrumentalista i jedna najbardziej rozpoznawalnych postaci w Polsce i za granicą postaci ze Śląska. Do wykonania wybranych utworów SBB i Józef Skrzek zaprosili muzycznych przyjaciół, m.in. Sebastiana Riedla, Andrzeja Nowaka (m.in. TSA) czy rapera Abradaba. Koncert w Katowicach będzie pierwszym w historii zespołu, pełnym wykonaniem płyty.

Plenerowy koncert rozpocznie się 2 czerwca o godz. 20.00 Przewidziano miejsce siedzące (dostępne aż do wyczerpania) oraz stojące. Wstęp wolny!

POZNAJ HISTORIĘ DEMOKRACJI

„Zdarzyło się 4 czerwca…” to tytuł konferencji popularnonaukowej, która odbędzie się 3 czerwca o godz. 10.00 w Muzeum Historii Katowic przy ul. ks. J. Szafranka 9. W trakcie konferencji będzie można wysłuchać między innymi wykładu dr hab. prof. UŚ Kazimierza Miroszewskiego o genezie wyborów do tzw. sejmu kontraktowego czy wykładu dr. hab. Adama Dziuby o wyborach w województwie katowickim. Wstęp wolny!

 Harmonogram konferencji:

  • 00 – Uroczyste otwarcie
  • 10 – 10.25 – Dr hab. S. Fertacz – wprowadzenie
  • 25 – 10.45 – Dr hab. prof. Uś. K. Miroszewski – Geneza wyborów do tzw. Sejmu kontraktowego 4 czerwca 1989 roku
  • 45 – 11.05 – Dr hab. Adam Dziuba – Wybory 4 czerwca 1989 roku w województwie katowickim
  • 05 – 11.25 – Dr Marcela Gruszczyk – Rocznice wyborów do Sejmu i Senatu z 4 czerwca 1989 roku w pamięci zbiorowej
  • 25 – 11.55 – Przerwa na kawę
  • 55 – 12.15 – Mgr Marek Buczek przy współpracy mgr. Jana Popadiuka i mgr Joanny Pierchały – Materiały propagandowe dotyczące wyborów 4 czerwca 1989 roku w zbiorach Biblioteki Śląśkiej
  • 15 – 12.35 – Mgr Sławomir Stanowski – Pamiątki po wyborach czerwcowych 1989 roku w zbiorach Muzeum Historii Katowic
  • 35 – Dyskusja