Aktualności

Innowacyjne oświetlenie dla przechodniów zapatrzonych w telefony komórkowe, osób starszych i dzieci

Lipiec 18, 2019

Na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza z ulicą Stawową w Katowicach zamontowano podświetlenia krawędzi przejścia dla pieszych.

Podobne rozwiązania można spotkać w holenderskim Bodegraven, niemieckim Augsburgu, a także Swarzędu, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu i Krakowie. Urządzenia wykorzystane w Katowicach zostały jednak dopracowane, by były skuteczne bez względu na pogodę, również w słoneczne dni, a także stanowiły pomoc dla osób niepełnosprawnych oraz małych dzieci.

– Chcieliśmy znaleźć rozwiązanie, które z jednej strony pozwoli nam poprawić bezpieczeństwo przechodniów zapatrzonych w smartfony, z drugiej będzie także udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą CTG Sp. z o.o., która – dzięki dotacji unijnej – już od kilku lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe związane z oświetleniem sygnalizacyjno-ostrzegawczego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Szukamy nowych,  innowacyjnych rozwiązań, które przy wykorzystaniu dostępnych na rynku technologii, mają istotny wpływ na jakość życia w mieście – dodaje prezydent.

Wiosną Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach ogłosił postępowanie przetargowe na wykonanie podświetlenia krawędzi przejścia dla pieszych przez ul. Mickiewicza na skrzyżowaniu z ul. Stawową. Zgodnie z założeniami przetargowymi urządzenia mają mieć wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu pieszych. System charakteryzuje się:

  • emisją czytelnych sygnałów świetlnych w słoneczne dni dla pozostałych pieszych uczestników ruchu w szczególności korzystających z telefonów komórkowych
  • emisją dynamicznych sygnałów świetlnych, które rozpoznawalne byłyby przez osoby z zaburzeniami wzroku, w tym cierpiące na protanopię czy deuteranopię (popularnie zwaną daltonizmem)
  • dynamicznym dostosowywaniem mocy świetlnej do panujących warunków pogodowych w dzień oraz w nocy
  • wysokim bezpieczeństwem w zakresie pełnej realizacji autodiagnostyki w trybie Real-Time zgodnie z obowiązującymi przepisami normami.
  • urządzenie w przyszłości umożliwi uruchomienie innych usług dla osób niewidomych, niepełnosprawnych lub starszych w zakresie automatycznej radiowej detekcji osoby w tym przesłania tej informacji do sterownika (w celu wydłużenia trwania sygnału zielonego o czas niezbędny do pokonania przejścia przez jezdnię).

W postępowaniu przetargowym ofertę złożyło konsorcjum Synchrogop Sp. z o.o. Firma podjęła się realizacji zamówienia, opierając się na sygnalizatorach opracowywanych przez firmę CTG Sp. z o.o, które wykonawca musi teraz w czasie rzeczywistym zintegrować z sterownikami. Inwestycja o wartości 158,7 tys. zł jest w trakcie instalacji.

 Przewidujemy, że jeszcze na przełomie lipca i sierpnia po przeprowadzonych kalibracjach, testach i przeanalizowaniu zapisanych informacji z zabudowanych w urządzeniach czujników, urządzenia zostaną uruchomione – zapowiada Przemysław Marek, dyrektor realizacji projektów w firmie CTG i dodaje, że dodatkowe funkcje wskazane jako opcjonalne w postępowaniu przetargowym – rozszerzające usługi dla osób niewidomych, niepełnosprawnych oraz starszych – będą wdrażane w ramach kontynuacji prac badawczo – rozwojowych w 2020 roku. –  Jest to unikalne rozwiązanie i nie ma odpowiednika na świecie – podsumowuje Przemysław Marek.

 W prace zaangażowany jest także radny Tomasz Szpyrka, który już na etapie testów  laboratoryjnych zwracał uwagę m.in. na potrzeby najmłodszych i osób starszych, w tym z wadami wzroku. Z myślą o dzieciach przewidziana jest emisja czytelnych i ciekawych sygnałów. Sygnały  świecące w kolorze czerwonym pozwalają dziecku zrozumieć, że ma się zatrzymać przed linią, natomiast dynamiczny sygnał zielony oznacza, że można przechodzić. Dziecko zainteresowane światłem zatrzymuje się i jednocześnie przyswaja pożądane nawyki związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.