Aktualności

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Katowicach: buspas, woonerf i kolobeżki

Wrzesień 14, 2018

Od niedzieli 16 września, przez cały tydzień, w Katowicach będziemy promować zrównoważony transport i zachęcać Was do korzystania z komunikacji publicznej, jazdy na rowerach i chodzenia piechotą. Zyskują na tym wszyscy: mieszkańcy i przedsiębiorcy.

 Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej. Kampania trwa od 16 do 22 września. W tym roku hasłem kampanii jest „multimodalność”, a sloganem „Przesiadaj się i jedź!”. W związku z tym podczas całego tygodnia promowane będą wszelkie ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny, czyli łączenie różnych gałęzi transportu.

W Katowicach stawiamy na budowanie transportu zrównoważonego – czyli takiego, który jest przyjazny dla pieszych, rowerzystów, kierowców i osób korzystających z komunikacji publicznej. Transport zrównoważony oznacza także dawanie mieszkańcom wyboru środka transportu, którym można komfortowo przemieszczać się po mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach aktualnie realizujemy wiele inwestycji w obszarze transportu o wartości ponad 700 milionów złotych. To budowa czterech centrów przesiadkowych i nowych dróg rowerowych, przebudowa dwóch węzłów drogowych drogi krajowej nr 81, rozwój sieci rowerów miejskich czy zakup nowych autobusów. Te wszystkie inwestycje są bardzo ważne i zmienią transportowe oblicze naszego miasta – natomiast równie ważne są działania na mniejsza skalę, które pozwalają zachęcać mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej – dodaje prezydent Marcin Krupa.

W ramach ETZT Urząd Miasta Katowice, przy współpracy z partnerami, przygotował szereg działań, których celem jest promowanie transportu publicznego. Jednym z takich projektów jest testowe uruchomienie buspasa dla autobusów jadących ul. Mikołowską w dół – na odcinku od ul. Poniatowskiego do skrzyżowania z ul. Słowackiego. Buspas będzie funkcjonował przez tydzień – od najbliższej niedzieli do soboty. Po zakończeniu testu urzędnicy przeanalizują efekty. Jeśli wypadną pomyślnie – buspas w tej części miasta będzie mógł zostać wdrożony na stałe.

Drugim testowanym rozwiązaniem będzie wdrożenie tzw. Woonerfu. – Ulica Teatralna w centrum Katowic na jeden dzień zmieni swój charakter i stanie się „Małą Strefą Kultury”. Zmiana ma pokazać mieszkańcom, jak Teatralna mogłaby wyglądać, gdyby ograniczono w tym miejscu ruch i parkowanie samochodów – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta Katowice.

Uspokojenie ruchu wpływa m.in. na poprawę jakości przestrzeni miejskiej czy rozwój przedsiębiorczości lokalnej. Inne korzyści, jakie niesie ze sobą zrównoważona mobilność, to: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza czy zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

W ramach tegorocznego ETZT szczególne znaczenie ma mobilność współdzielona, inaczej wspólne podróżowanie, poprzez np. tworzenie wypożyczalni rowerów lub innych pojazdów jak skutery czy samochody. – Finał katowickiego ETZT w tym roku zbiega się z innym miejskim wydarzeniem – IV Dniami Energii. Warto przypomnieć, że te wszystkie działania wpisują się w nasze przygotowania do Konferencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Katowicach w dniach w dniach od 3 do 14 grudnia 2018 r. – mówi Barbara Lampart, naczelnik wydziału kształtowania środowiska Urzędu Miasta Katowice.

Miasto zaplanowało dla mieszkańców szereg atrakcji związanych z różnymi środkami transportu.

16 września – inauguracja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu:

  • Mała Strefa Kultury – ograniczenie ruchu i parkowania na ul. Teatralnej i udostępnienie tej przestrzeni dla mieszkańców. Wydarzenie to będzie stanowiło punkt wyjścia do konsultacji z mieszkańcami na temat możliwych zmian funkcji ulicy.
  • Buspas na ul. Mikołowskiej

17 września

  • Dedykowana linia tramwajowa COP24 we wrześniu będzie jeździła trasą Katowice Plac WolnościKoszutka Słoneczna Pętla.

Rozkład tej linii umieszczony na stronie KZK GOP obowiązuje od 16.09.2018 r. do 22.09.2018 r. w godzinach 10.00-18.00

Linia będzie oznaczona logo Katowic i logo COP24.  W środku będzie osoba zapraszająca na wydarzenia odbywające się w Dobrym Klimacie – pawilonie edukacyjnym na Rynku.

18 września

  • W pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat” odbędą się lekcje komunikacyjne dla uczniów katowickich placówek oświatowych. Tematem przewodnim lekcji będzie ekologia i transport.

19 września

  • Na ten dzień zaplanowano w pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat” zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej (w godz. 10.00-12.00). Zajęcia te zostaną poprowadzone przez funkcjonariuszki Straży Miejskiej z Zespołu Prewencji i Profilaktyki Społecznej. Jedną z atrakcji zajęć będzie zestaw do Programu Edukacji Komunikacyjnej „Autochodzik”. Jest to dostosowane do wzrostu dzieci miasteczko ruchu drogowego zbudowane w taki sposób, że dzieci mogą wcielić się w role zarówno kierowców, jak i pieszych. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w zajęciach najmłodsi poznają zasady ruchu drogowego, co wpływa na poprawę ich bezpieczeństwa na drogach.

20 września

  • Akcja Bezpieczny Pieszy – event i kampania „Zapuść żurawia”:

Akcja Bezpieczny Pieszy jest organizowana przez Wojewódzką Komendę Policji w Katowicach. Celem akcji jest zwiększenie świadomości wśród pieszych i kierowców o skali zagrożeń, jakie czyhają na nich na drodze. Ambasadorem akcji są bracia Golec.

Na 20 września zaplanowane jest wydarzenie poprzedzające akcję, którego organizatorami są Wojewódzka Komenda Policji w Katowicach, KZK GOP, Tramwaje Śląskie oraz Miasto Katowice. Kampania społeczna „Zapuść żurawia” przyjęła nietypową formę. Działania obejmą branding tramwaju, event na Rynku w Katowicach oraz wewnątrz tramwaju z elementami flashmob, a także promocję na w mediach społecznościowych i na nośnikach miejskich.

Wojewódzka Komenda Policji w Katowicach zorganizuje Akademię Bezpiecznego Malucha, w ramach której dzieci pod opieką animatorów poznają – w formie zabawy –  zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Podczas eventu w obrandowanym tramwaju odbędzie się flashmob, z udziałem przebranych animatorów, którzy będą wręczać pasażerom odblaski. Gościem specjalnym wydarzenia będą bracia Golec, którzy wezmą udział we flashmob, wykonując swoje najpopularniejsze utwory. Śpiewając, wysiądą z tramwaju na Rynku, by zaskoczyć zgromadzonych na evencie uczestników.

  • W pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat” odbędą się lekcje komunikacyjne dla uczniów katowickich placówek oświatowych. Tematem przewodnim lekcji będzie ekologia i transport. A po lekcjach wszyscy będą mogli zapoznać się z alternatywnym środkiem transportu, jakim są kolobeżki – hulajnogi na pompowanych kołach. Dla uczestników przewidziano pokazy kolobeżek ciągniętych przez psy, animacje oraz możliwość skorzystania i przejażdżki na kolobeżce.

21 września

  • – Piątek 21 września to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji i nowinek technologicznych. Dzięki GreenGo Sp. z o.o., ING Bank Śląski S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A. na Rynku w Katowicach będzie można zobaczyć wystawę elektrycznych samochodów i skuterów. Oprócz pokazu samochodów elektrycznych, goście będą mogli porozmawiać z ekspertami zajmującymi się popularyzowaniem elektromobilnego transportu, a także zapoznać się z najważniejszymi korzyściami płynącymi z użytkowania tych bezemisyjnych środków transportu. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy nie tylko fanów motoryzacji, ale także zainteresowanych zapoznaniem się z usługą współdzielenia elektrycznych samochodów w ramach marki GreenGoTM oraz wynajmu na minuty.
  • W piątek również odbędą się w pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat” lekcje komunikacyjne skierowane do uczniów katowickich szkół podstawowych.
  • 21 września jest ponadto EUROPEJSKIM DNIEM BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH. W ramach tego wydarzenia Straż Miejska i Komenda Miejska Policji w Katowicach będą prowadzili w obrębie dróg wspólne działania profilaktyczne mające na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego zagrożenia płynące z nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

22 września

  • Dzień Bez Samochodu – podczas tego dnia szczególnie mocno zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów na rzecz korzystania z komunikacji miejskiej czy rowerów. Kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety pod warunkiem posiadania przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego.
  • Dodatkowo z propozycją aktywnego spędzenia Dnia Bez Samochodu wyszła firma NextBike oferując w ramach systemu City By Bike, że zamiast pierwszych 15 minut – darmowa będzie cała godzina.
  • Częściowo dla ruchu zostanie zamknięta ul. Mickiewicza, gdzie odbędzie się finał ETZT podczas IV Dni Energii: miasteczko rowerowe, działania dotyczące niskoemisyjnego transportu miejskiego, prezentacja samochodów elektrycznych, a także możliwość zapoznania się z zasadami car-sharingu (wraz z możliwością uzyskania vouchera na próbne skorzystanie z tej usługi)