Aktualności

Domki dla jeży trafiły do mieszkańców Katowic i instytucji. Czekają teraz na kolczastych lokatorów

Wrzesień 30, 2020

Ponad dwadzieścia domków dla jeży bardzo szybko znalazło nowych właścicieli. To efekt wspólnej akcji TAURONA i miasta.

Przypomnijmy: TAURON od trzech lat wspiera jeże w ramach projektu „Domek dla Jeża MegaZwierza”. Jeden z pracowników firmy pomaga kolczastym rekonwalescentom w powrocie do pełni zdrowia. Stworzył też proste konstrukcje ze styropianu, które pozwalają chronić jeże zimą. Dwadzieścia pięć takich domków TAURON przekazał Katowicom, a o lokalizacji większości z nich mogli zdecydować mieszkańcy. Domki bardzo szybko znalazły nowych właścicieli.

Chętnych było tak dużo, że domków bardzo szybko zabrakło. Mieszkańcy okazali się wrażliwi na los jeży. Wszyscy bez wyjątku pisali do nas, że widują jeże bardzo często, w swoich ogrodach, parkach, ogródkach działkowych czy na osiedlach. Prosiliśmy ich o deklarację opieki nad domkami, które również sami odbierają teraz z Zakładu Zieleni Miejskiej – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, Koordynator Projektów Społecznych w UM w Katowicach.

Domek trafił m.in. do MDK Szopienice – Giszowiec i znalazł miejsce na Placu Pod Lipami. W tle ogród społeczny „Flanca”.

Po jednym zagospodarują m.in aktywiści z Zielonego Załęża (na zrewitalizowanym Placu Londzina) i członkowie Inicjatywy Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba (ustawią domek w pobliżu osiedla). Radni dzielnicowi z osiedla Paderewskiego poszukają miejsca dla domku przy ul. Granicznej, obok targu.  Nie zawiodły Miejskie Domy Kultury. W Zawodziu domek stanie przy ul. Marcinkowskiego, w ogrodzie MDK. W Giszowcu przygarną go MDK „Szopienice – Giszowiec” i projekt Flanca, czyli ogród społeczny w Parku Pod Lipami. Zgłosiła się też Biblioteka Śląska. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców domki  trafią też m.in. do Parku Zadole w Ligocie, Parku Boguckiego, Parku Powstańców Śląskich, na Plac Jana Pawła II, na osiedle Zgrzebnioka, bulwary Rawy i na ulice: Wajdy w Załężu, ul. Mruczka w  Murckach, ul. Wilczewskiego w Piotrowicach, teren między ulicami Bronisławy a Warmińską w Ligocie, ul. Twardą w Ligocie – Panewnikach,  ul. Na Obrzeżu w Bogucicach, ul. Kubiny w Śródmieściu, ul. Wierzbową w Koszutce i ul. Alfreda Zgrzebnioka.